Jára Cimrman ležící, spící

Jára Cimrman Lying, Sleeping

Komedie / Životopisný

Československo, 1983, 81 min

Divadlo Járy Cimrmana zbožňuju, ale tenhle film mi zase tak dobrý napřijde. Už jen to, že postavený na jednotlivých scénkách mi nesedí a také jsem přesvědčený že Jára Cirman se hodí spíše na jeviště, než před filmové kamery.(29.1.2008)

Jára Cimrman, jakožto nejoblíbenější fiktivní Čech se i v anketě o nejoblíbenějšího Čecha objevil hodně vysoko, že TAKŘKA přeskočil i Božského Karla, což ho rozhodně nepoznamenalo. Já jsem po shlédnutí tohoto filmu prozatím žádnou divadelní hru o něm neviděl celou, ale u tohoto filmu jsem se i tak musel neskutečně smát. Takových narážek na minulost, taková zábava, ta může vypadnout opravdu jen z pera Svěráka a Smoljaka. Je to totiž tak hezké sledovat život Čecha, který vlastně nikdy nežil, ale který zná celý národ. Právě pro Svěráka a Smoljaka to musí být opravdu nádherný pocit vědět, že stvořili něco, nebo v tomto případě někoho, který bude znát celý národ dejme tomu dále i po několik století. Protože Jára Cimrman se jen tak nezapomene. Tento všeuměl z Liptákova totiž nikdy nezůstane nepoznamenán. --- Pane Holube, tak kam budete raisovat příště? - Nikam nepude, už se nacestoval dost - Tak asi nikam no.(10.5.2008)

Po shlédnutí filmu je se jeví zbytečná otázka KDO BYL NEJVĚTŠÍM ČECHEM. Odpověď samozřejmě divák najde v tomto filmu, protože kde by byli bez Cimrmanových rad Marold, Strauss, Eiffel. Nelze opomenout že co se týče vynálezů byl věčně jen o chloupek druhý. Pokud jde o přátele tak se přátelil s takovými jmény jakými jsou Dvořák, Holub anebo Kaplan. Zkrátka ti všichni chovali v úctě Cimrmana. Nechybělo přitom mnoho a Cimrman pomohl rozvrátit Habsburskou monarchii. Hláška filmu jednoznačně zní: " Ve středu přece vždycky jezdí Nývlt."(23.8.2010)

Sakra já ho potkal. VIděl jsem Ho tady u nás!(29.9.2011)

Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka napadlo, že by mohli napsat a natočil životopis Járy Cimrmana. Jen krátce před tím, než proběhla první klapka je navštívil sám Cimrman a pomohl jim se scénářem. A jak to dopadlo? Podobně jako s Marconim, Eifelem či Čechovem.(25.10.2007)

• - Ve scéně se střílením zajíců v oblečcích se ve skutečnosti nejednalo o zajíce, ale o králíky. „Myslivci nám řekli, že je nesmyslitelné, aby zajícům dali oblečky. Že by ta zvířátka přitom dostala infarkt, a tak byli tu scénu vychováni králíci. Vzhledem k tomu, že byli pořád v kotcích, nebyli zvyklí běhat, takže se na place spíše šourali," uvedl režisér Ladislav Smoljak. (Zdroj: ahaonline.cz) (alonsanfan)

• - V záběru, kdy Cimrman (Zdeněk Svěrák) přijde za Eiffelem (Leoš Suchařípa) a ohýbá spodní část věže, každá noha má 3 vodorovné příčky. Když ale věž staví zpět na stůl, už má každá noha příčky 4. (Mr.Hudson)

• - Jára Cimrman by se podle výpočtu měl narodit mezi lety 1880 a 1883. (NormanBates)