Za bojovnost celé divadelní skupiny pro DIVADLO, a vytrvalost a o tom je i tenhle film.(24.8.2010)

Docela vážná a hořká dokumentokomedie z divadelního prostředí. Výstižně seznamuje diváka s tím, jak těžké bylo v komunismu hrát divadlo, které má jiné priority, než vychvalovat režim. Ačkoliv byl film samozřejmě okořeněn klasickým Cimrmanovským humorem, měl jsem pocit, že nedivadelní záběry byly slabší, resp. blíže průměru - od veselých historek z natáčení jsem čekal trochu více. 7/10(9.2.2008)

Divadlo Járy cimrmana je prostě skvělé a tenhle jejich film nemá snad žádnou chybu. Film je veden v naprosto jiném duchu, než film Jára Cimrman ležící, spící, a právě tento styl mi více vyhovoval. Je v něm mnohem více toho běžného "cimrmanovského" divadelního humoru a taky se to vlastně celé točí kolem divadla. A pokud je to tedy vše dle skutečnosti (i když jména a vše tomu moc neodpovídá), tak to mělo DJC tedy hodně těžké (čemuž bych se ani nedivil ;)). Ať žijí Kydal a Rybník :D 9/10(3.1.2007)

Pozoruhodné doplnění Cimrmanovských her, kde je dost těžké rozeznat realitu od fikce a které dokonale ukazuje příšernost komisí vyžadujících politickou angažovanost a podobné nesmysly. Hořkosladký, ale ve výsledku velmi pozitivní zážitek.(13.12.2006)

Trio Smoljak x Svěrák x Cimrman prostě patří k tomu nejvtipnějšímu, co se v našich luzích a hájích nachází. A je tomu už hodně dlouho. :)(15.12.2006)

• - Režisér Smoljak chtěl, aby vše bylo co nejvíce autentické. Roli Markové - organizátorky v Divadle Solidarita - hrála tehdejší ředitelka, neherečka, Jana Vokrojová. Ředitele agentury si zahrál Ludvík Toman, který rok před natáčením skončil ve funkci ústředního dramaturga Filmového studia Barrandov, ztvárnil tedy sám sebe jakožto jednoho z komunistických hodnotitelů. (Mertax)

• - Divadelní scény se natáčely v divadle Solidarita v pražských Strašnicích, kde soubor v letech 1983 - 1992 skutečně účinkoval, než došlo k přestěhování na Žižkov. (rawboy)

• - Ačkoliv se děj má odehrávat v roce 1983, stěžejním motivem celého filmu je příprava premiéry hry "Vizionář". Několikrát je ve filmu zmíněno, že hra musí mít premiéru do konce roku, jinak budou vyššími místy zaraženy dotace. Hra "Vizionář" měla ve skutečnosti premiéru 20. dubna 1977. (Dinsberg)