• Mertax
  ****

  Jistá zábava s mrazivým obsahem, nejen o představení, jež muselo být "konstruktivní pozitivní satirou" a které bylo nakonec "celkem v intencích", jak pravil soudruh hodnotitel. (Nejste-li fanoušek J.C. výsledný dojem bude poloviční, v opačném případě velice nadstandardní, vše ve stylu, na který jsme zvyklí - "nehraju, jen konstatuju"). Kluci, jenom pár poznámek. - Prosim tě, dneska nemůžeš posuzovat, to není představení, to je funus. DVD: Po kliknutí na Bonusové materiály se dostanete na rozcestí. Můžete si přečíst Filmografie všech členů divadelního souboru s nejistou budoucností. Poté následuje Fotogalerie obsahující klasické fotky z filmu a posledním bonusem jsou tři Rozhovory. Smoljak vypráví o tom, že politické ovzduší v roce ´87 tálo a mohli tak natočit pravdivý film o strastech jejich divadla. Tragikomická je historka s kamerou. Smojlak nechtěl dělat postsynchrony, ale rovnou kontaktní zvuk, tehdy ovšem nebyl tak uznávaný tvůrce, aby se mu dostalo kvalitní kamery, takže obdržel horší typ, který rachotil. Aby se zbavili hluku, museli přístroj "zaboxovat" (utlumovacím boxem, který vážil okolo 2 metráků). Poté byla manipulace velmi obtížná. Svěrák mluví o tom, jak některé skutečnosti museli ze scénáře vyškrtnout, protože jinak by jim je diváci neuvěřili. Na závěr si stěžuje, jak špatná byla distribuce filmu, promítli ho prý v Lucerně a pak zapadl. Brukner vzpomíná na natáčení s úsměvem po celou dobu rozhovoru, vzpomíná například na tuhou zimu 87/88 v době natáčení. Jedná se o zajímavé bonusy, je jich ale velmi málo: 60%.(5.3.2009)

 • sepp
  *****

  Cokoliv od panu Cimrmanovcu je proste genialni. Stejne tak i tato neobvykla a originalni komedie.(2.1.2004)

 • flanker.27
  ****

  Hříčka na téma, že dělat humor neni žádná legrace. Velmi zajímavý pohled za oponu, na členy divadelního souboru a jejich starosti s provozem divadla. Realizace takového filmu musela být hodně náročná. "Ten Cikán musí ven."(29.10.2005)

 • sharky
  *****

  Určitě nejvážnější cimrmanovská komedie, která se dá zcela vážně považovat i za smutný dokument o neuvěřitelné demenci socialistické cenzury. Navíc je zde k vidění celá hra Vizionář, jedna z mistrových nejlepších:)(26.1.2006)

 • sportovec
  ****

  Smutné svědectví o truchlivé době na příkladu jednoho z předních divadel tzv. malých forem dokládá skutečný ráz doby, která se pro některé z našich spoluobčanů mění ve snem do skutečnosti vyvolávanou rádobyidylickou dobu klidu a jistot nejen sociálních. Panství degenerujícího průměru zamindrákovaných a jinak neuspokojených ambiciózních jedinců posuzujících věci způsobem, která jen dále dokládá jejich všestrannou nezpůsobilost odbornou i lidskou, je skutečnou obžalobou tohoto ponurého času salámového blahobytu a konzumního rovnostářství na příděl. Mravné i nemravné v takovém světě splývá do neurčité šedavé kaše, která jako bláto pokrývá vše, všechny a všechno. Umět vidět znamená znát i to, co vědět nechceme a odmítáme. Cimrmani mezi tento vzácný lidský druh náleží. A jejich početní vděční diváci všech generací rovněž.(12.9.2007)

 • - Josef Vondráček nemá s divadlem Járy Cimrmana nic společného, ke spolupráci na filmu byl přizván proto, aby ztvárnil postavu v souboru Františka Petišku - obvodního lékaře z Brandýse n. Labem, který v souboru působil od roku 1969 do roku 1978, kdy ho stihl srdeční infarkt. Tedy stejně jako ve filmu... (sator)

 • - Režisérka a herečka Božena Abrhámová, známá spíše jako Boca Abrhámová, v tomto filmu členka komise Karásková, je sestra známého českého herce Josefa Abrháma. Josef Abrhám měl ještě jednu sestru, avšak ta bohužel zemřela ve svých dvaceti šesti letech na leukemií. (sury)

 • - Ačkoliv se děj má odehrávat v roce 1983, stěžejním motivem celého filmu je příprava premiéry hry "Vizionář". Několikrát je ve filmu zmíněno, že hra musí mít premiéru do konce roku, jinak budou vyššími místy zaraženy dotace. Hra "Vizionář" měla ve skutečnosti premiéru 20. dubna 1977. (Dinsberg)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace