Martin Slivka - "... muž, ktorý sadil stromy" (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2007, 90 min

Martin Šulík

Richard Krivda

Ľudí ako on je málo. A preto každá strata takejto osobnosti je stratou pre celú spoločnosť. Úžasné zábery z minulých čias by som pozeral každý večer. Asi aj preto, že mi pripomínajú detstvo..(9.11.2013)

Slnko v sieti 2008 - 1 ocenenie: Najlepší kameramanský výkon + 4 nominácie: Najlepší dokumentárny film, Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár, Najlepší filmový strih(14.9.2013)

Dokumenty pojednávající o výjimečné osobě si osobně dělím do dvou "pracovních" kategorií, kdy v první se nacházejí ty, které jsou sledem mluvících hlav a informací o daném člověku a druhé jsou natočeny přesně v duchu díla výjimečné osobnosti, o níž dokument je. Martin Slivka - "...muž, který sázel stromy" je druhým jmenovaným, protože do vyprávění vstupuje výrazný prvek v podobě folklorní hudební skupiny, která je rozmístěna s až chirurgickou pečlivostí v mizanscéně a jejíž písně s nadhledem shrnují určitou část života Martina Slivky, slovenského filmaře, který do svých filmů vkládal etnografický prvek. I kdyby jste toho o Slivkovi a jeho díle věděli hodně, přesto musíte ocenit, že každé informace a předkládaná fakta jsou doložená a pečlivost, s jakou se k věci přistupuje, protože jsou v dokumentu k zahlédnutí i úryvky ze školních prací lidí, které Slivka učil. Závěrečný výmluvný obraz, v němž se směšují dva nejvýraznějši prvky Slivkových děl - etnografický a dokumentaristický, aby se u Šulíka (nejlepšiho slovenského filmaře, kterého můžeme našim bratrům závidět) staly součástí fikce, ve mě vzbuzuje naději, že připravovaná Zlatá šedesátá nemusejí být pouze adorací dávno zašlého a co do teoretického přistupu překonaného.(20.12.2007)

Inšpiratívny dokument vykresľujúci charakter a prácu čestného pokračovateľa Karela Plicku. Milovníka folklóru, tradície, ale i rôznorodosti a človeka ako takého. Film pojednáva o nesmiernej zanietenosti pre nedocenenú prácu tohto ľudomila.(4.11.2013)

Skvelý dokument. Nabitý informáciami, vizuálne bohatý. Ubehne neuveriteľne rýchlo...(18.11.2008)