Typicky česká pěkná pohádka se spoustou slovních hříček a nápadů z dílny Svěráka, který zaručeně pobaví, k tomu se přidal celkem solidní děj, dobrý herci mezi kterýma exceloval Miroslav Táborský a jeho dva poskoci Gerendáš a Sypal a ještě to doplnily pěkný svěrákovský texty písní, i když dost mizerně odzpívaný. Rozhodně jedna z těch nejlepších "novodobějších" českých pohádek(21.3.2008)

Zdeněk Svěrák vytvořil opět výborný scénář, proto se tato pohádka řadí mezi ty naše nejlepší. Pohádka to je i muzikální, ale v tomto případě to vůbec nevadí, protože písničky jsou chytlavé a melodické. Příběh je také velmi hezký, takže ta správná pohádka pro vaše děti.(25.7.2014)

Není to až tak povedená pohádka, a to z mnoha důvodů. Svěrákova snaha přetvořit si scénář k obrazu svému, tady vyznívá těžkopádně a z toho všeho se vytratil i vtip. Režie ostříleného Karla Smyczka je nepříjemně televizní a zcela se míjí s hravým pojetím scénáře a je vidět, že Smyczekovi zrovna pohádky dvakrát nesedí. Záchranou jsou hlavně herci a trio Seidlová, Zedníček a Strach hrají spolehlivě. Díky nim se to dá přetrpět. A nakonec zjistíte, že to byla mile naivní podívaná. 60%(29.10.2009)

Přistupovala jsem k této pohádce se značnou nedůvěrou, ale nějak si časem přece jen získala mé sympatie. Nechybí "svěrákovský" humor, chytlavé "uhlířské" písničky, absurdní gagy i povedené hlášky. K dokonalosti však přece jen něco chybí. "A hlavně, synku, NEPRACUJ!!!" :-D(25.11.2008)

Ach jo, kde jsou ty časy >pohádkových< pohádek... (?) Svěrá se mi srdce... :-)(1.6.2006)

• - Ve scéně procházky po tržišti je na plátně zobrazena postava malíře Henriho Rousseaua z jeho vlastního autoportrétu z roku 1890, který je k vidění v Národní galerii v Praze. Místo malířské palety však drží v ruce meloun. (mcleod)

• - Z filmu bola vystrihnutá pieseň "Čechy krásne, Čechy vaše". (dodo24)

• - Ve filmu si zahrál i režisér Karel Smyczek posledního muže na konci dlouhé řady léčitelů na začátku filmu. (M.B)