Jedna z těch hodně vydařených českých pohádek. Pana Svěráka můžu, takže mi ta "jeho atmosféra" vůbec nevadila. Lotrandova hloupost mě vždy mile pobaví. Navíc skvělá hudba pana Uhlíře pohádku dělá ještě pohádkovější. Povedené na všech frontách a i já bych vrátila ty časy krásných českých pohádek.(14.7.2011)

O hodně lepší pohádka, než kdy natočil a natočí Troška.(14.4.2004)

Moc hezká pohádka, škoda té televiznosti.(18.2.2008)

Milé, pěkné a svěrákovské. Roztomilá pohádka s chytlavými písničkami. Některé scény dají i vzpomenout Třem veteránům, ovšem k nim chybí ještě malinký kousek té hravosti a režijní lekhonohosti.(27.3.2007)

Sympatický hezký český filmeček s výkvětem komedialních herců současnosti. Jen na Smyczka příliš plytký děj a na Svěráka příliš slabé písničky. Dokonce některé jsou vykrádačkami starších pohádkových hitovek! Celkově ale určitě příjemná oddechovka.(24.6.2007)

• - Ve filmu si zahrál i režisér Karel Smyczek posledního muže na konci dlouhé řady léčitelů na začátku filmu. (M.B)

• - Česká kotlina je ve filmu opravdu malá. Loupežníci okradli kupce z Vimperka (na Šumavě), ale muž se slivovicí (Petr Brukner), kterého přepadne mladý Lotrando (Jiří Strach), se chystá do hospody ve Vizovicích (na východní Moravě). V mluvě drvoštěpa Drnce (Pavel Zedníček) se mísí prvky jihozápadočesného nářečí (japato) s nářečím východočeským (ďouče). Makotřasy, kde se prý Lotrando narodil, leží ve středních Čechách u Kladna. (melica)

• - Rodiče Drnece (Pavel Zedníček), kteří se v záběru objeví jen na pár sekund ve scéně, kdy se o nich zpívá, si zahráli hercovi skuteční rodiče. (('Butcher'))