Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sarkastic
  ****

  Scény u výslechu působily trošku naivně, stejně tak ty u soudu, ne však celé to řádění (nejen) ve vlaku (právě naopak). Problém je to velký a stále aktuální (dnes možná ještě více než v době natáčení), řešení pravděpodobně v nedohlednu, a že na to často doplácejí lidi, kteří o fotbal nejeví ani trochu zájem, netřeba dodávat. Proč? je filmem zneklidňujícím, deprimujícím, při pohledu kamery na nevinně se tvářící obličeje vandalů vztek podněcujícím. Slabší 4*, i přes zdaleka ne bezchybné zpracování důležitý snímek.(15.12.2012)

 • Enšpígl
  ****

  Částečně dokumentaristický styl příběhu mě dost vyhovoval. Je až neuvěřitelné, jak je tento snímek nadčasový. Samozřejmě mnohé se změnilo, například máme demokracii a někteří jedinci včetně fotbalových hooligans si jí pletou zcela zjevně s anarchií. Za nedávné výtržnosti při derby Sparta - Slavie může údajně policie ČR, tvrdí hooligans. Já se ptám a kdo může za zraněnou pani, cestující z Olomouce do Ostravy, nemající ani páru o fotbale? Kdo může za zranění s doživotními následky pána čekajícího na nádraží cca před 7 lety ? Kdo může za to, že se táta bojí vzít dítě do hlediště na fotbal ? Kdo může za strach každého člověka, který nechodí na fotbal z bandou thaiboxerů ? Policie ?? Poprvé v životě souhlasím zcela s panem Langrem, proč by měli lidé, kterým je fotbal fuk platit ze svých daní obrovské policejní manévry téměř každý víkend ? Jdou snad státu příjmy ze vstupného ? Jdou snad státu příjmy od klubových sponzorů ? Pokud klub argumentuje, že nemá finance na zajištění bezpečnosti, tak ať stadion uzavře pro všechny. Že by hráči neměli při hře atmosféru ? Ti samí hráči co jdou po každém zápase zatleskat lidem co hajlují či bučí na hráče tmavé pleti ? Zaslouží si vůbec takovýhle hráči přízeň slušného fanouška ? V roce 1987 byla otázka "Proč ?" nejlepší možný název pro film o fotbalových výtržnících, kteří tehdá nebyli ani zdaleka tak nebezpeční jako v dnešní době. Natáčet dneska podobný film, jmenoval by se "Jak dlouho ?" Jak dlouho bude trvat než v hledišti někdo bude zabit, aby pánové fotbalisti pochopili komu chodí po zápase tleskat, aby fotbalový funkcionáři přestali strkat hlavu do písku před problémem a hlavně, aby politici pohli prdelí a zákon nabyli proti hooligans ostrejma nábojema a ne kapslikama.(20.4.2008)

 • T2
  odpad!

  Tak po tomto filme som futbal začal neznášať ešte viac, asi najagresívnejší šport čo sa týka vyčíňania fanúšikov. Jednoducho nemôžem byť nič iné než zhnusený z tohto filmu, jednak vďaka nosnej téme inšpirovanej skutočnými udalosťami a taktiež beztak celková úroveň filmu nič moc dohromady, miestami taký mišmaš až to bolí. /0%/(20.11.2008)

 • Kothy
  ****

  Tenhle film jsme si s kámoši oblíbili. Je tam tolik hlášek a vtipných scén. Uvidíte, co dokázali sparťnaští fanoušci ve vlaku z Prahy do Bánské Bystrice v roce 1985. Spousta dnešních známých herců tímhle filmem začínala, jako třeba Jiří Langmajer nebo Martin Dejdar. Ovšem v tom vlaku už to asi taková sranda nebyla: "Brusel! Brusel!" :D(26.1.2013)

 • ClintEastwood
  ***

  Film, jehož téma je dnes asi ještě aktuálnější, než v době svého vzniku. Problémy s fotbalovými chuligány v České republice totiž stále nikdo neřeší. Pořád se jenom mluví, kecá, žvaní a polemizuje, ale nic nedělá. Český fotbal pro fanoušky - viz. povinné sedačky na stadionech, rozlehlé zóny za postranní čarou, vyhřívané trávníky, bez kterých to šlo padesát let, umělé osvětlení atd. - kvůli těmto věcem musela Bohemka z Ďolíčku a spousta dalších mužstev dokonce ze svých měst (Ústí do Teplic, Kladno dokonce na Strahov). Ale aby se někdo skutečně zabýval problematikou chuligánů a výtržníků, kteří by snad neváhali člověka na stadionu zabít, přičemž ani neví vývoj skóre, tím se nikdo nevzrušuje. Policie na stadionech, policie pryč ze stadionů. Při derby či chacharech v Praze - opět policejní posílení. Několik dělobuchů, dýmovnic, vylámaných sedaček, fyzických napadení nevinných civilistů a za týden opět s úsměvem do ochozů s tím, že se zase popereme s keramikou na záchodech a poničíme autobusy MHD (že, sparťanská lůzo?). A tak dál a tak dál, pořád dokola. Až přijdou první mrtví, bude pozdě ptát se, Proč? Film se snaží ukázat život tvrdého jádra sparťanských fanoušků a je motivován skutečnou, tragickou událostí. Herci se snaží, ale typickým bezmozkem, kterému jde věřit jeho zapálení a primitivismus je - Dan Landa. Ten se do role hodí skvěle a názorně zobrazuje fanouška, který jde dělat na fotbal jen bordel. Dnes už je snímek počinem vyčpělým, zaprášeným a jeho poselství dávno zmizelo v zapomnění díky událostem z druhé poloviny devadesátých let a bohužel i 21. století, kdy je problém chuligánství stále přehlížen. Dobrá oddychovka se závanem nostalgie, která však už dnes neřekne tolik, co na konci 80. let. Škoda ale je, že už se dnes na film nemůžeme podívat s úsměvem, pod dojmem civilizovaného fotbalového národa, který má ukázněné a slušné sportovní příznivce a tento ožehavý problém dávno vyřešil. Nevyřešil. Amen.(7.9.2011)

 • - Chyby v závěrečných titulcích: Martin Sobotka je překřtěn na Michala, Emma Černá je psána s jedním m a Petr Vachler je nesprávně uveden jako Pavel. (Olík)

 • - Režisér Karel Smyczek vedel, že Antonín Jedlička, hrajúci vodiča automobilu, nadovšetko miluje svoj mercedes a rád sa ukazuje so slečnami. Pripísal do scenára postavu významného pražského umelca, ktorý sedí v mercedese s krásnou slečnou a okolo prúdia davy fanúšikov. Scenár predpisoval, že fanúšikovia poškriabu auto kľúčom. Šikovný rekvizitár vsunul do kľúča malý kúsok ceruzky, takže to vyzeralo ako ryha. Ale herec potom sedel v aute skutočne celý bledý a trasúci sa od strachu. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

 • - K události, podle níž byl film natočen, došlo v noci z 18. na 19. června 1985. Noční vlak "Hron" dojel do cílové stanice s tříhodinovým zpožděním. (L_O_U_S)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace