Dannyho parťáci

Ocean's Eleven: Dannyho jedenástka

Dannyho jedenástka

Krimi / Komedie / Thriller

USA, 2001, 116 min

Dlouho mi nebylo tak dobře u srdce. Komedie z prostředí lupičů v tom nejelegantnějším podání. Traffic byl sice úžasný, ale tady je na Soderberghovi vidět, že si chtěl režijně odpočinout. Film nejede ani ve zběsilém ani v pomalém tempu. Jede v pohodovém, které vyhovuje jak jemu, tak i divákovi. Žádné zbytečné scény, které by film prodlužovali. Taky žádná zbytečná akce, efektní kamerové průlety, výbuchy (vlastně párkrát to bouchne, ale žádná megalomanie) a nedej bože automobilové honičky. Dávám za pravdu těm, kteří tvrdí, že není důležité jestli nakonec kasino vykradeno bude nebo ne. Jde o to, jak to bude provedeno. Fikaně! Tohle je to jediné co mě napadá. Sice možná až moc a filmově, ale tady nejde o umění, ale o zábavu. Klobouk dolů pane režisére. Ansábl hereckých hvězd nepředvádí oscarové herectví, to je pravda, ale je vidět že se všichni dobře baví, stejně jako režisér. Dokonce i Andy Garcia, kterého jsem tak trošku litoval, protože jej mám zafixovaného jako kladného hrdinu. Juliu Roberts jsem vzal jako sympatický doplněk ke skvělému filmu. Jak jsem řekl, tak dobře u srdce mi nebylo. Dvě hodiny v parádní herecké společnosti, při jednom parádním úkolu.(2.1.2005)

Film je pohodový, svižný, vtipný a navíc s fantastickým (a dobře hrajícím) hereckým obsazením.(16.4.2004)

Zlodějští fajnšmekři poprvé v akci. Výsledek se očima diváka nachází těsně pod vrcholem. Režisérsky nevyzpytatelný chameleon Steven Soderbergh odsunul umělecké ambice a předhodil nám látku, která je zatraceně poctivá a chce pohodově zabavit i ty nejvíc zapšklé diváky-vědátory. Sofistikované podrazy a úprky na poslední chvíli byly vždycky vděčným diváckým tématem. Tuhle skupinku nenechavců předně docela solidně poznáme, tak nějak nás ovšem stejně nejvíc zajímá ústřední trio/kvarteto, ostatní tu jen přicmrndávají, aby ten velký plán klapl. Akci nám nahrubo představí, ale pak samozřejmě stejně budeme hltat samotnou hru, která má nebo spíš by měla mít svá zaběhnutá pravidla. Tahle chmatácká krimikomedie zaujme hlavně chytrým scénářem, tahem na bránu, pohodovou atmosférou a luxusním hereckým obsazením. Moderní bezpečnostní systémy pro ně nebudou problém, odměnou je nějakých 160 milionů dolarů a tak trochu osobní motivace hlavního kápa. Jak vidno, všichni se při natáčení dobře bavili a onu pohodu spolehlivě přenášejí na diváka. Herci jsou ukáznění, nikdo se nesnaží nějak vytlačit jiného (samozřejmě každému mohl scénárista napsat nějaký opravdu sólo výstup), navrch se vzdali tučných honorářů a jsou tu prostě proto, že chtěli být součástí téhle party. Já jsem rád, že jsem se coby divák znovu také zúčastnil. Opět to bylo moc fajn.(2.7.2016)

Oddychová záležitost, která dokazuje že Soderbergh nemůže zklamat, George Clooney je sympaťák a Julia Roberts jako úlitba davům, dobrá leda tak na ozdobu - i když někdy ani to ne.(18.5.2002)

• monolog

Zajímalo by mě, jestli si někdo vůbec uvědomuje, že jde o obyčejnej nepříliš povedenej remake tohoto originálu. Jistěže neuvědomuje, už jenom proto, že originál u nás nevyšel ani na VHS, i když DVD s českou podporou titulků existuje. Novější film je nudný a zdlouhavý blábol, který člověku nebažícímu vidět několik provařených hollywoodských ksichtů v jednom filmu naprosto nic nedá. Clooney nedosahuje ani po nehty na nohách Sinatrovu charismatu, postav je příliš mnoho, finální loupež je prostě obyčejná, prokreslení charakterů v mezích možností nulové, humoru se moc nedostává (ve starší verzi není zanedbatelnou součástí) a spádu se nevešlo ani za ten Clooneyho necharismatickej nehet. Je ale zajímavý, jak dnes v každým remaku hraje někdo, kdo hrál i v originálu (tedy starým americkým filmu), jako kdyby si tvůrci chtěli alibisticky dokázat, že je to bohulibá činnost, protože to mají posvěcený výš. V tomhle případě je to Angie Dickinson (v originálu Sinatrova/Oceanova manželka). Musím říct, že bývala skutečně kus, kam se na ni hrabe Julia Roberts i se svou nafouklou pusou. A pak taky Henry Silva, kterej ve starší verzi hrál Richarda Corneala, aneb toho, co všechno zařídil. Tady jsou však oba jen jako nepojmenovaní diváci na boxu. Ještě něco, zvednu hodnocení, ten odpad si to přeci jen nezaslouží. když jsem to srovnal třeba s Čtvrtou válkou nebo Charlieho andílky 2, uvědomil jsem si, že to přeci jen jejich kvalit nedosahuje, i když jenom taktak.(8.12.2005)