Sex, lži a video

USA, 1989, 100 min

Steven Soderbergh

Walt Lloyd

Nick Wechsler

Ještě než Steven Soderbergh získal Oskara a točil komerčně úspěšné snímky typu "Dannyho parťáků", natočil malý nezávislák s všeříkajícím názvem. Ano, v tomto snímku, jde opravdu o sex, lži a video, tedy konkrétně videokameru, na kterou kamarád hlavního hrdiny natáčí neznámé ženy, které mu vypráví o svých sexuálních zážitcích a skrytých perverzích. A samozřejmě vyjde najevo i spousta tajemství a to převážně ve chvíli, kdy vyzpovídá jeho manželku a její sestru, která je zároveň jeho milenkou. Jelikož se jedná o malý film s mizivým rozpočtem, stojí hlavně na hercích a v tomto případě, režisér chybu neudělal. Krásná Andie, podává svůj nejlepší výkon a i Spader, který mi nikdy neseděl, nebyl nikdy tak přesvědčivý jako zde. Výborný debut všestranného režiséra.(12.2.2012)

Scénář: Steven Soderbergh .. Vyzrálé, intimní, velice důvěrné a chytré. Partnerský čtyřúhelník protkaný hovory o sexu a lžích, které jsou s každou minutou zajímavější a intenzivněji působí, zvláště na jedince s obdobnou zkušeností.(18.6.2007)

Nic nového pod sluncem. Někdo řeší přebytek (sexuální) energie utíráním prachu, umýváním nádobí, odstraňováním vodního kamene z baterie popř. luxováním a někdo si jde raději zdravě zašukat popř. vyšukat mozek z hlavy. Talíře sice stále zůstanou zasviněné a bordel na podlaze jakbysmet, ale náramně se uvolníte a uleví se vám, za to ručím. J. Spader jako kombinace Z. Freuda, J. Cimického a R. Uzla, tj. zpovědníka-terapeuta lidských (ženských) duší a (amatérského) psychologa resp. sexuologa samouka a L. San Giacomo resp. A. MacDowell jako objekty jeho zkoumání, přičemž se může lehce stát, že se role „za pochodu“ vymění a z objektu zkoumání se stává terapeut a naopak. To vše v Soderbergh(ově) intimní, lehce provokativní studii lidských charakterů, aby Steven nakonec došel k poznání, že kvalitní uspokojující (to doslova) sex, je nejen kořením vztahu, ale i jeho alfou a omegou a lékem na všechny podstatné problémy. Nebo že by to přecejenom nebylo tak jednoduché......?(31.5.2012)

Absolútne Soderberghovská geniálna konverzačka a zároveň jeden z najlepších nezávislákov, čo som kedy videl.Ešte stále sa mi nechce veriť, že sa dá natočiť film o sexe a vzťahoch, v podstate bez jediného bozku alebo erotickej scény. Asi som práve pokoril svetový rekord v nedýchaní(9.3.2013)

Drama, které je mrazivé bez použití jakéhokoliv hudebního doprovodu. A když i na hudbu dojde, byť v nepatrném množství, víte, že jde do tuhého. Vynikající Andie MacDowell.(29.5.2010)