Sex, lži a video

USA, 1989, 100 min

Steven Soderbergh

Walt Lloyd

Nick Wechsler

Viděno na PC. Film, který mě bavil už na první zhlédnutí a určitě plánuju další. Prvotina Sex, Lies, and Videotape se Stevenu Soderberghovi povedla. Čtyři hlavní postavy, z nichž ani jedna není prototypem člověka, se kterým bych se chtěl přátelit, jsou vykresleny způsobem, že na konci měli trochu mých sympatií všichni, kromě toho, který se jeví jako nejnormálnější. Pozoruhodná studie vztahů a chorobného sociálního chování. Zajímavý film.(31.1.2012)

Zaujímavý vzťahový film je založený predovšetkým na inteligentnom scenári, kvalitných hereckých výkonoch, všadeprítomnej kamere a neotrených režisérskych nápadoch. Námet je poňatý komorne, niektoré dejové línie ostávajú nedopovedané, opustené a napriek tomu to celku neškodí. Ak má film na konci viac otázok, ako odpovedí, ostáva dlho v hlave. Čo viac si môže začínajúci režisér priať?(20.12.2012)

Soderberghova celovečerná prvotina a hneď veľká spokojnosť. Odprostil sa tu od zbytočnej filmovej umeleckosti, vsadil na kartu civilnej, inscenačnej a čo možno najreálnejšej obrazovej formy, vďaka čomu dosiahol veľmi blízke priblíženie jednotlivých charakterov divákovi, priam až na intímnu úroveň. Pavučina rozhovorov o sexe, živote a klamstvách sa tak na konci utká do zaujímavého obrazu. Terapia videom tak u mňa zaúčinkovala výborne. 80/100(7.10.2015)

A půl. Excelentní snímek. Jsem unesena. Největší podíl na tom však nejspíš má herecká dvojice v podání Jamese Spadera a Andie MacDowell. Jamesova postava je okouzlující a já zatoužila, abych před něj mohla usednout i já. Pasáž, v níž dělá rozhovor s Andie je naprosto elektrizující. Erotické dusno a napětí mezi nimi z obrazovky přímo sálalo. V několik sekund trvající scéně, kdy James doslova hypnotizuje pohledem Andie jsem měla pocit, že už nejde se na něj dále dívat. Tak intenzivně to na mě zapůsobilo. Jen mě velmi mrzí, že jejich společná "love" scéna nebyla tolik rozvedená a viditelná, jako po celý film mezi nimi tolik jiskřící chemie. A konec mě nehorázně vytočil:) Dokonalé završení by bylo, několik minut trvající vášnivá a pulsující romance mezi nimi, jíž by si zasloužili. Nu což:) Sex, lži a video je mistrovské dílo o "hovorech o sexu", které je natočeno naprosto vkusně a vyspěle. Prostoupeno notnou dávkou atmosféry, erotiky, intimity, dlouhých pohledů a úchvatných dialogů.(18.9.2011)

Komorní minimalistická studie charakterů, sexuálních debat, lží a jedné nekonvenční záliby. Takto mistrně zvládnutý debut signalizuje režisérův mimořádný talent a schopnost vtisknout do filmu svůj rukopis. Název filmu napovídá, že nebude nouze o erotické scény, které by měly být jedním z hlavních důvodů, proč se pustit do projekce. Ovšem je to přesně naopak. Erotická scéna tu není v podstatě ani jedna a přece je film ve správně míře choulostivý a svým způsobem erotický. Čtveřice je geniálně napsaná a fenomenálně zahraná, zejména James Spader a Andie MacDowell, která ač zde frigidní, tak nesmírně přitažlivá a její rozhovor na kameru je pro mne tím nejsilnějším momentem filmu. Melancholická a zároveň vzrušující podívaná. 85%(31.7.2016)

• - Steven Soderbergh napsal scénář za pouhých osm dní, film se pak točil pět týdnů. (Hans.)

• - Role Anny byla původně napsána přímo pro Elizabeth McGovern a později nabídnuta také Brooke Shields. (HellFire)

• - Steven Soderbergh přemýšlel nad mnoha názvy, jako např. 46:02, Retinal Retention, Charged Coupling Device, Mode: Visual, Sex, Lies, and Videotape a Hidden Agendas. Soderberghovým favoritem byl 46:02 (což měla být doba, po kterou Ann mluví na pásce), ale producenti okamžitě zvolili Sex, Lies, and Videotape. (HellFire)