Vysvobození

• slovenský

Vyslobodenie

Dobrodružný / Thriller / Drama

USA, 1972, 110 min

Přestože jde o snímek napínavý, syrový a poměrně naturalistický, pocitově nemohu dát vyšší hodnocení než 3*. Hudba je tu ovšem výborná, prostředí má kouzlo a atmosféru, napětí je tu stupňující se, herci vcelku sympatičtí, ale něco mi tam možná chybělo. Snad nějaká překvapivá pointa...?(30.6.2012)

Výborný snímek! Úvodní scéna se hrou na benjo měla své velké kouzlo a já se usmívala a usmívala. Čtveřice hl. hrdinů byla výborná, Burt v době seladonského vzhledu .. :) Co mě hodně překvapilo, že jsem vůbec nečekala a snad ani nepoznala, že film už je tolik let starý. A také mi přišlo, že dnešní "lesní vyvražďováky" se dost inspirovaly.(17.2.2009)

"Vysvobození" není horor, ani dobrodružný film, a ani thriller, nýbrž na základě buranské exploatace vystavěné psychologické drama o vině a zpytování svědomí, ale především o tom, že vidíme jen to, co chceme vidět. Na filmových databázích a v recenzích se donekonečna omílají scény s bendžem a útoku. Ačkoli se jedná o zásadní momenty filmu, lépe řečeno jeho vyprávění, jejich základem není pouze vyvolávat hrůzu či šok. První ustanovuje opozici postav a manipuluje diváka k sympatizování s hrdiny, druhá představuje definitivní stržení hranic jistoty. Od té chvíle začíná opravdové drama, kde nelze jednoznačně říci, co se stalo, co se děje a především jak na zobrazované události aplikovat kritéria morálky, práva, zákona a především viny. Co se doopravdy stalo tam na řece, byl jeden z vodáků opravdu zastřelen a kdo byl onen muž s puškou? Nic z toho neví ani samy postavy, které většinu cesty absolvovaly paralyzované šokem, a ani vyprávění filmu nedává divákům odpovědi. Pečlivě volené záběry a pozice kamery dávají mnohoznačné indicie, ale nikdy jednoznačné odpovědi. Pravda zůstane pohřbena na dně vznikající vodní nádrže a každý odejde s tím, čemu chce věřit; jen někoho možná bude nejistota strašit ještě dlouho, byť fyzicky může být v bezpečí civilizace s jejími jednoznačnými definicemi práva a viny.(2.10.2009)

V sedmdesátých letech se defacto zformoval moderní hororový film. Přestalo se s neustálým předěláváním klasických monster, nastoupily originální nápady a zrodily se nové subžánry. Například slavné Deliverance definovalo hixploitation a stalo se asi nejcitovanějším hororem vůbec. Horror movie of the year(29.8.2007)

Věčné téma: Člověk vykořeněný z přírody, z místa, kde mimo řeky číhá i poněkud zhýralý naturel místních starousedlíků.(13.11.2007)

• - Spoiler: Zálesáka, který znásilní Bobbyho (Ned Beatty), hrál Bill McKinney. Svou nejdůležitější scénu komentoval slovy „Vždycky jsem to chtěl zkusit.“ Ned Beatty z toho neměl dobrý pocit. (Matty)

• - Ve stejné době, kdy Angličan Boorman natáčel v Americe Vysvobození, natáčel Američan Sam Peckinpah, který o Dickeyho novelu také projevil zájem, v Anglii Strašáky (1971). (Matty)

• - V mnoha pasážích filmu byla snížena sytost barev, aby řeka nevypadala tak idylicky. (TDM)