Mumie se vrací

Mummy Returns, The

Múmia sa vracia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 2001, 125 min

Pokračování s více bojovníky na straně zla. Celý tento film byl super a dokonce ten konec se mi strašně líbil. Odkaz na Krále škorpióna. Brandon zahrál dobře a jeho synek by někdy neměl strkat nos tam kam nemá ...(18.5.2009)

Neohrožená egyptoložka, její zbabělý bratr, který se štítí jakékoliv námahy, a její hrdinsky švihlý manžel. Navrch otravný synek a další zápletka s nebezpečnými silami zla je na světě. První Mumie velmi mile překvapila. Přibylo pár postav, narychlo spíchnutý příběh a jede se dál. Všichni víme, že návrat přišel zejména proto, aby producenti schrastili další dolary. Snažíme se překonat rozmáchlost jedničky, ale zoufale se nám to nedaří. To, že do dvou hodin nacpeme všechno, co si zamaneme a co snese velkorysejší rozpočet, neznamená záruku úspěchu. Výsledkem je přehuštěnost, mnohdy doslova chaos, jindy bohužel i nuda a přeplácanost. Jednička představovala šťavnaté dobrodružství plné výborných triků a cynického humoru, dvojka už lehce olizuje fantasy žánr. Triky jsou velmi často samoúčelné a nestrhnou, ač je to pořád solidní popcornová jízda. I jednička místy kašlala na logiku děje a pomohla si několika umělými popostrčeními, ale tady je to už sakra vidět. Jak Brendan Fraser, tak Rachel Weisz jsou znovu velmi solidní, ale na plátně si už tolik nerozumí (jednička byla přeci jenom o jejich opačných povahách a postupném sbližování se). Ale co, tady jde o úplně jinou zábavu. Klidně bych ocenil půlhodinu dolů.(11.6.2016)

Solidní starověké dobrodružství, které je velice podobně koncipované, jako první díl. Spousta akce, rychlé tempo a solidní herci. Přesto je však druhý díl na můj vkus ještě více přeplácaný, přeefektovaný a vyhypovaný než jednička. Zde mi to už začínalo vcelku dost vadit. Tvůrcům se však nedá upřít nápaditost a slušná režijní zdatnost. Tentokrát mě vcelku potěšil i Vosloo, kterého mám stále zafixovaného jako drsňáka z Hard Target. Konec se škorpiónem už byl vyloženě hloupý, avšak vzhledem k prakticky nulovým ambicím filmu se to vydržet dá. Pobavit se a odhodit. Takové je základní moto.(19.6.2006)

Tentokrát je „mumie“ ještě víc nezařaditelná ...je dobrodružným filmem o hledačích pokladů; je komediální se spoustou humorných situací; je filmem rodinným, protože je tu i typická role malého, hrozného, chytrého dítěte; historickým, protože nevychází z naší doby a navíc se dostává do Starověkého Egypta; snad i akčním s bojovými scénami; má sice ještě méně hororových okamžiků než první díl, ale něco strašidelnějšího se taky najde; a taky romantickým, protože je příběhem o lásce, co trvala tisíce a tisíce let, abychom se nakonec dozvěděli, že to byla jen iluze a užili si dramatický závěr...! Je tu mnohem víc scén z dávných egyptských časů, které vypadají úžasně, (povedená je taky atmosféra z londýnského domu) a navíc se díky nim propojuje s dílem prvním a osvětlí, co bylo ještě před tím než začal... Před tímto poznáním člověk jakoby „držel palce mumii,“ ale, co to vidíme? takže tak to tenkrát bylo ...a přehodnocujeme. Jenomže tu je konec a celý „důvod“ dobrodružství mumie a její pomsty se zhroutil. Takže pohádka o velké lásce, co trvala tisíce let byla hloupost a už zase je to vlastně smutný příběh. Co se mi zdá příliš, jsou malé šedé zrůdičky (zřejmě Pygmejové) útočící v pralese. Prostě vypadají, jakoby utekly z Harryho Pottera. Paradoxně mi nevadily scény střílení mumií z autobusu, které by se v běžném dobrodružném filmu zdály hrozné, ale tady jsou ještě OK. Prostě Mumie je film, co snese všechno. Možná to ani není film, kdo ví co je to za podivný produkt? :-)(3.11.2003)

„Vieš, pred niekoľkými rokmi by sa mi to zdalo čudné...“ Triky. To je prvé, čo si všimnete. Veľa trikov. Niektoré lepšie, iné horšie... a medzitým skáče rozpačitý polonahý ex-wrestler Dwayne Johnson, neškodná (nekrvavá) akcia, nudný Arnold Vosloo a scenár, pripomínajúci smiešne prekombinovanú počítačovú hru. MÚMIA SA VRACIA, to je však zároveň skvelé tempo (naháňačka v Londýne, „liliputáni“), sympatická trojica O´Connellovcov (plus už menej zábavný strýko John Hannah), zmija a vzducholoď. Výsledkom je bláznivý a hlučný mix, vhodný hlavne na nedeľné poobedie. Príjemná indianajonesovská old schoolová staromódnosť originálu (8O%) je ale rozhodne preč. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/404/ Kino Považan 2001(19.12.2004)

• - Otisky rukou v koupelně ve vlaku jsou z rukou režiséra Stephena Sommerse. (POMO)

• - Postava Arnolda Voslooa musela být dokonale vyholená a ostříhaná, kvůli čemuž se herec musel holit dvakrát denně. (POMO)

• - Když čte Alex z Knihy mrtvých, jedno ze slov je "Vosloo", což je příjmení herce, který ztvárnil Imhotepa. (Morien)