Dům na 92. ulici

• USA The House on 92nd Street (více)

Filmem, který odstartoval celý cyklus docu-noirů, se těsně po skončení války stal Dům na 92. ulici z produkce Louise de Rochemonta, jenž v letech 1935–1941 stál za týdeníkem March of Time. Snímek vychází ze skutečných záznamů FBI a zaměřuje se na pokus amerických agentů zlikvidovat německou špionážní buňku operující na východním pobřeží USA. Štáb vedený režisérem Henrym Hathawayem pořídil většinu obrazového materiálu v New Yorku a Washingtonu za nemalé spolupráce FBI; někteří agenti dokonce ve filmu ztvárnili vedlejší role. Realistický tón je dále podpořen využitím nestranného vypravěče či zařazením několika autentických archivních sekvencí. Pozitivní divácký ohlas měl za následek, že de Rochemont a studio Fox pokračovali v nastolené linii snímky 13 Rue Madeleine (1947) a Bumerang (Boomerang, 1947). (Noir Film Festival)

classic

Výborný pôsobivý Oscarom ovenčený za scenár, dokumentárno hraný film NOIR o Dome na 92.ulici, za pomoci a účasti FBI,t.j FEDERAL BUREAU OF INVESTIGATION,ktorí kontrolovali nemecké špionážne bunky v spojených štátoch amerických počas druhej svetovej vojny,lebo mali v gatiach takmer nasrané,konkrétne mestá NEW YORK a WASHINGTON s dokumentárnym nádychom pri autentických záberoch prisluhovačov a kolaborantov s nacistami... Som prekvapený,prečo má snímok nízke hodnotenie,ale ja som sa nenechal odradiť a videl som síce propagandistický film,ale vážení za vojny boli potrebné tieto veci jednoducho vidieť,a taktiež veriť,že amíci budú v bezpečí,prakticky na ich území nedošlo k sabotážam... Spomeniem hercov,ktorí odvádzajú kus roboty,t.j nacistka:Elsa Gebhardt v podaní herečky Signe Hasso vo švédsky znejúcom mene je chladná a zároveň vzbudzuje rešpekt ako krajina,z ktorej pochádza, Agent George A. Briggs v podaní herca Lloyd Nolan je intenzívne flexibilný človek,ktorý nechce šíriť paniku,BILL DIETRICH ako William Eythe herec,ktorý sa nedožil vysokého veku mi dal okamžitú spomienku na Marlene Dietrich,proste kvalitné obsadenie... PS:Nech sa zamyslia koľko nemeckých inžinierov pozvážali do ich „milovanej Ameriky...” ()

Volodimir2

Tento dokumentárne hraný film so silným agitačným a propagandistickým podtónom sa pripravoval v priebehu 2. svetovej vojny. Jeho premiéra však bola pozastavená a uvoľnená až po použití atómovej bomby Američanmi v Japonsku. Film je skutočnou udalosťou a vysvetľuje priebeh jadrových pretekov medzi Nemeckom a Spojenými štátmi. V roku 1939 americký študent Bill Dietrich bol oslovený agentmi nemeckého Abwehru, predstieral záujem a na tento fakt upozornil FBI. Stal sa dvojitým agentom, ktorý infiltroval nemeckú špionážnu skupinu, ktorá operovala na východnom pobreží USA. Aj napriek uvedeným negatívam ide o výborný film v ktorom mi vadilo vykresľovanie nemeckých špiónov ako neschopných figurok, ale to je takmer pravidlom pri americkom lokálpatriotizme. ()

erased

Už při úvodní scéně je jasné, že v tomto případě něco nehraje. Někdo si nejspíš spletl film se zprávami, které se v té době také promítaly v kinech. Do filmu prostě neznámý vypravěč popisující tvrdou práci suprových lidiček z FBI, té instituce se skvělým kolektivem, která za pomoci nejnovějších vyšetřovacích postupů zajistila výsledek 2. světové války nepatří! Naneštěstí i samotná zápletka nedopadla nijak valně. Celá by se dala bez nejmenšího problému sestříhat do půlhodinové špionáže, neustálé natahování ji ale škodí snad ještě víc než přerušování vypravěčem. ()

Rogue

Semi-agitační peklo, němci jako dementi, gestapačka s jarmulkou a archiv rtěnek FBI. Dokumentární snahu shazuje neuvěřitelné množství propagandistických žvástů ve voiceoveru. ()