Oscar 4 nominace: Herec VR - Anthony Hopkins, Kamera, Kostýmy, Hudba(4.3.2004)

Jeden ze Spielbergových průměrných filmů, ale z těch průměrných asi nejlepší. Skvělý McConaugheyho výkon, nemastní neslaní jsou Hopkins i Freeman (nepřišla jsem na to, proč tam jeho postava vůbec je). Nicméně celý snímek je trochu plochý a už vůbec se nemusím zmiňovat o konci.(28.5.2003)

„Verte mi, keby som pokladal za potrebné komentovať všetky tie vaše táraniny, urobil by som tak už pred hodinami.“ Iste, AMISTAD je už z princípu ´akademický´ a ´humanistický´, nech už si pod tými slovami predstavíte čokoľvek. Je ale i strhujúci (topenie „tovaru“, Quincyho prejav, bombardovanie pevnosti, ktorá neexistovala a teraz neexistuje už naozaj), po technickej stránke (kamera, výprava, hudba) nadpriemerný a treba povedať, že tiež zábavný – to vďaka niektorým postavám. Z nich vyzdvihnem prekvapivo hlavne bokombradami, hustými brčkavými vlasmi a cylindrom obdarovaného Matthewa McConaugheya (po KEDY ZABIŤ znova ako právnika) a skvelého Anthonyho Hopkinsa. Aj keď čítanie Biblie je už trocha priveľa (no napríklad je veľmi šikovne vyriešená jazyková bariéra, niečo ako vo VIKINGOCH, akurát oveľa lepšie).(1.10.2006)

Strhující příběh boje odvážného právníka za lidskou důstojnost je dokořeněn opětovně fantastickým výkonem Anthonyho Hopkinse v roli budoucího prezidenta Johna Quincyho Adamse. Hopkins je v tomto snímku snad ještě lepší, než v „Seznamte se, Joe Black", a to už je opravdu co říci. Po uplynutí 148 minut dlouhého snímku si možná také položíte otázku, kdo v tom filmu vlastně byl svobodný. Zda příznivci otroctví, nebo Cinque a jeho lidé. Afričan, který se nikdy nevzdal, který měl svobodu vždy v sobě, byť byl spoután okovy. Možná by tím svobodným mohl být advokát Baldwin, jenž stále věřil a doufal ve spravedlnost, i když každé malé vítězství bylo sraženo další prohrou.(14.7.2011)

Veľmi dobre sa na to pozerá, je to výborne natočené, nuž Spielberg sa nezaprie. S obsahovou stránkou to však bolo slabšie, samé siahodlhé politické tlachy s minimálnymi prestávkami ma skoro privádzali do zúfalstva, ešte šťastie, že sa medzi nimi sem-tam vyskytla pekná myšlienka alebo silnejšia scéna. Najlepší boli černoškovia keď svojským rozumom spoznávali okolitý svet za mrežami, ich poznámky (napr. na modliacich sa ľudí) boli zábavné a často i trefné. No ale keby tak vedeli čo ich čaká.... nuž otrokárstvo, to bola hrozná vec. 70/100(19.8.2016)