Působivý příběh dětského robota v nehostiném futuristickém světě se zdá být ihned na první pohled, ale je zřejmé, že se zde střetávají dva určité faktory. Původně si námět na zpracování připravil Stanley Kubrick, čekal na vhodný čas, kdy se zdigitalizování dostane na vrchol a než se tomu tak stalo, odešel. A tak mu spolupracovník Steven Spielberg, který na tom příběhu spolupracoval, pomohl a později ho i jemu věnoval. V A. I. je jasně vidět, že se Kubrick snaží o zásadní pointu, která má šokovat, tak jak to známe i z jiných filmů. Spielberg z nesnesitelného světa udělal tak akorát místo, které pro roboty není, ale i tak je možnost, že je dokáží milovat, respektive je to takové rodinnější než by se zdálo. No a přes řadu velice slušných herců, kterým pro mě vévodil Jude Law, měnící se z Drákuly okamžitě na Davida Bowie, hrál nejlíp a malému hrdinovi s radostí pomohl. Není to sice film pro každý den, závěrečná pointa je značně zdlouhavá, ale povedená no a jestli by měl Kubrick radost? To je otázka na dlouhou diskuzi. Možná že ano, možná že ne. Já bych se obrátil k té první možnosti. Proč také ne, natočené je to opravdu dobře, akorát mi to v jistých chvílích příliš nesedlo. -- Tvoří ho optická vlákna - Ale na venek vypadá opravdově, jako dítě - Je to robot - Ale dítě.(25.7.2007)

Nechme slzopudnému, co je slzopudné a Kubrickovi, co je Kubrickovo. Že by Kubrick nemohl natočit vnímavý film? O to přece nejde. Spielberg vytvořil úžasně dojemné dílo, které dojemné bý zkrátka MÁ!(9.8.2002)

• Matty

Vykašlali se na Teddyho, parchanti! 40% Zajímavé komentáře: Eodeon, Aiax, MilesTeg, Petriver(1.3.2005)

Opět jsem jednou nedal na kritiky a dobře jsem udělal. A.I. je excelentní film, po jehož zhlédnutí jsem z kina odcházel s hřejivým pocitem u srdce. Dle mého je naprostá hloupost hledat v tom Kubricka. Je to prostě citlivý Spielberg se vším všudy.(27.6.2002)

Artificial Intelligence mě okouzlilo ze tří důvodů: 1. velmi zajímavá (a svým způsobem také katastrofická) vize budoucnosti, kdy se na jedné straně oslavuje technický pokrok, a na straně druhé zde zůstává (Čapkovská) hrozba destruktivity lidstva jako humanistického živlu. 2. citlivé uchopení tématu rodinné krize, stejně jako sourozenecké rivalie a v neposlední řadě stín Pinochia, který se snaží začlenit mezi ty "normální", vše provedeno s lidskostí panu Spielbergovi vlastní. 3. vynikající robot-člověk David v těle H. J. Osmenta, který mě svým výkonem ohromil, stejně jako Jude Law a vyčerpaný medvídek Toddy. No a to je dohromady ***.(1.9.2007)