Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

Co si vybrat? Kriminálka, komedie, drama. Od všeho to má kousek a od ničeho dost. Film sice nemá nějaká výraznější hluchá místa, ale to jen proto, že je svým způsobem hluchej celej. Nikde mě nezaujal ani nenadchl, nikdy se mi nic nijak extrémně nelíbilo. Drahý filmařský tým (herci, režisér, hudbař, scénárista) musí za svůj plat odvézt kvalitní řemeslo a nic jinýho toto není. Řemeslo, kvalitní, ale vyšumělé. Odnikud na mě nedýchla atmosféra komediálních kriminálek třeba s Newmanem a Redfordem, nikdy jsem se ani neuchechtl, nikdy jsem si neřekl: "Kčertu, to je ale dobře vymyšlený!" Tenhle film neurazí, DiCaprio ukazuje, že není jen manekýn a Hanks už jako obvykle brumlá velice přesvědčivě. Jenže to je všechno. Nic, co by si člověk opravdu zapamatoval.(7.11.2006)

No na to, ze to je od Spielberga, se to od jeho jinejch filmu docela lisi. Proste natocil 140 minut dlouhej pohodovej filmecek, kterej neni nicim extra vyjimecnej, ale da se u nej hezky pobavit. Herci hrajou velmi dobre, DiCapriovi to v poho verite, Hanks mi prisel docela nevyraznej (za to muze scenar, ale jeho vtipek stal za to), ale taky pohoda, ale jednoznacne nejlepsi byl Christopher Walken, kterej svym vykonem predcil takovy machry, jako je prave Hanks. Ani na chvily jsem se nenudil, scenar je docela promakanej, vzdycky, kdyz uz to vypada, ze by to mohlo zacit nudit, tak DiCaprio da nejakej podvudek nebo vtipek, kterej to ozivi a jede se dal, ale zase na druhou stranu, z filmu jsem nebyl nak extra ohromenej. Proste takovej nadprumernej pohodovej film, kterej se obejde bez nejaky akce, prestrelek a nadavek, docela odsejpa a i kdyz je dost inteligentni, nemusi se u nej moc premyslet a nad nekterejma podvodama proste musite zasnout.(22.6.2005)

Spielberg tentokrát překvapivě nevsadil na svoje oblíbený "zbraně" (citový vydírání, haranty, potoky slz, apod.), kterejma útočí na city labilnějších diváků, a zřejmě natočil svůj nejlepší film. Nebo teda aspoň nejlepší film, kterej jsem od něho viděl. Je to první Spielbergův film, kterýmu dávám 4 hvězdičky. Troufám si teda říct, že v rukou nějakýho jinýho režiséra, kterej by to pojal spíš jako drama, z toho mohlo vzniknout ještě něco lepšího. Spielberg si prostě neodpustil nějaký ty svoje sentimentální píčoviny (jsem strašně smutnej, protože jsou vánoce a já jsem sám) nebo pokusy nacpat tam neškodnej humor vhodnej spíš do komedií, co se vysílaj v neděli odpoledne na Primě (červenej svetr v pračce s bílym prádlem), ale je tam toho snesitelný množství. Neni to žádnej zázrak, ale na Spielberga fakt slušný. To bych se možná moh zkusit kouknout i na Mnichov...(10.7.2011)

V kině jsem si připadl jak největší blb, když jsem do absolutního ticha rozesmál ve scéně, kdy si DiCaprio zkouší sako Sean Conneryho z Goldfingera a krejčí ho osloví "pane Flemingu"...Ale to je ta všeobecná kulturní nevzdělanost orientovaná směrem na západ!(23.2.2003)

„Dve myši spadli do vedra so šľahačkou. Prvá to vzdala a utopila sa. Druhá plávala tak dlho, kým šľahačku nevyšľahala a nevyliezla von.“ Hravý a svieži Spielberg. Vážny, vtipný, vynaliezavý i smutný (a troška dlhý, v tej spoločnosti som sa cítil dobre, ale aj tak je 132 minút veľa), inšpirovaný bizarne skutočnými udalosťami, ktorým si Traja Velikáni (Spielberg, Hanks, DiCaprio) oddýchli od veľkých a vážnych projektov, ktoré mali v tej dobe rozpracované (ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, STROSKOTANEC, NEWYORSKÉ GANGY). Výsledkom je pôvabný príbeh, plný šikovných prekvapení a príjemnej „dobovej“ atmosféry. Čerešničku na torte následne dotvára skvelý výkon starostlivého otca Christophera Walkena. Hoci tomu chýba vyložený "ťah na bránku" a príbeh pôsobí občas akosi... odťažito, vôbec by som sa nečudoval, keby tento film niekto miloval. Kino Považan 2003(1.11.2004)

• - Ve filmu je 130 malých rolí a 3000 - 4000 komparsistů. (Kulmon)

• - V letadle sedí za Leonardem DiCapriem Max Spielberg, syn režiséra. (Kulmon)

• - FBI agent, který chytal Franka se jmenoval ve skutečnosti Joe Shea. V knize ho Abagnale pojmenoval jako Sean O´Reilly, aby skutečného detektiva nekompromitoval. Byl v té době stále u FBI. (don corleone)