Indiana Jones a Chrám zkázy

• slovenský

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

KrINDY pINDY, nedivím se, že se po lávové koupeli zavedlo PG-13, lezla jsem strachy pod deku a pro ječící objekt Indyho touhy měla solidární pochopení. Roztomilý asijský sidekick, nechutné barbarské hostiny, výbušná chemie, žánrové parodie od muzikálů po bondovky, na skřipec napínavé finále i humorné pointy jak prásknutí bičem, ale přesto je pro mě dvojka třetí vzadu. Ten drsný, syrový, mučeníplný prostředek si strčte za klobouk, doktore Lucasi.(1.11.2007)

Druhy dil Indiany Jonese se podle me trochu lisi od ostatnich dilu. Hlavni problem je pribeh, ac je temnejsi a misty docela drsnej, coz me potesilo a prakticky od zacatku do konce to je jedna velka jizda, poklady, ktere tu Indy hleda, nejsou nijak zasadni a prakticky 3/4 deje se odehravaji v chramu, misto aby se misto deje nekolikrat stridalo, jak je tomu zvykem u dalsich dvou dilu. A ac to zni divne, chybeli mi tu nacisti. Plusem je, ze opet vynikajici Harrison tu ma vyborneho zenskeho partaka, ktera obstarava vsechny komicke situace a dari se ji to dost dobre. Naopak ten prcek me misty rozciloval. Dalsi plus je hudba, ktera je o tridu lepsi nez v prvnim dile a triky, i kdyz ne o moc, jsou taky lepsi. Tenhle dil pro me o fous prekonava prvni dil.(14.8.2006)

Druhé pokračování Indyho tak nějak postrádá kouzlo prvního filmu. Jde tu především o čistou akci a na vykreslení charakterů postav už nezbývá prostor.(19.5.2002)

Najslabší Indy, s hromadou filmárskych chýb (trebárs pri scéne na mostíku nad priepasťou sa medzi zábermi dramaticky mení vzdialenosť medzi Indym a indickými hrdlorezmi), ale stále je to skvostná zábava. Videl som to 5-krát v kine a zakaždým som pri naháňačke na "huntoch" brzdil nohami o sedadlo predo mnou ;-).(1.4.2007)

Opět za pět. Akorát zcela (ale opravdu ZCELA) jiných pět než v případě Dobyvatelů či Výpravy. Ani se Spielbergovi moc nedivím, že Chrám nemá tak rád jako ty zbylé příspěvky do série. Skoro bych řekl, že i to je důvod proč dvojka nemá kouzlo jedničky či trojky. Hlavní problém je ale ve scénáři. Pro samou akci nezbylo místo na děj a gradaci. Film samotný je tak sice o třídu horší než honba za grálem či archou, ale těm by ostatně stejně slušelo hvězdiček rovnou šest. Chybí tu pořádní záporáci, Capshaw Fordovi nestíhá sekundovat, artefakt také není nijak extra zajímavý a hlavně je to až moc velká akční jízda, bez některých klasických Jonesových propriet. Na druhou stranu je to vtipné (zase), úžasně natočené (zase), neskutečně oddychové a hlavně je tu Ford. On by v roli Indyho utáhl snad i sedmihodinový záběr jak popíjí krabicové víno na Hlaváku. Natožpak film kde je dobře pohoštěn na jedné specifické večeři, a ve kterém si to hasí v důlním vozíku v jedné z nejslavnějších scén filmového plátna, aby to celé zakončil procházkou po lanovém mostu. Navíc úplně zbožňuji ty narážky na jeho předchozí dobrodružství (Honduras, Madagaskar apod.). No a pak samozřejmě nepřehlédnutelný fakt, že finální pasáž od Indyho přechodu na temnou stranu síly je prostě dokonalá zábava. Jako děcko (on je to stejně celé dost výrazně pojato z perspektivy Kraťase a nikoli té "dospělé" jako zbylé díly série) jsem si těch závěrečných čtyřicet minut jak ze zábavního parku pouštěl stále dokola. A ehm... I dnes to čas od času dělám.(17.5.2008)

• - Indiana (Harrison Ford) chce ke konci filmu zlikvidovat padoucha stejným způsobem jako v první díle, a to zastřelením. Děj se ovšem odehrává o rok dříve, a proto mají jen diváci možnost si na tuto situaci vzpomenout. Děje se tak ale zcela úmyslně a situace nabízí množství interpretací. (SeanBean)

• - V původním scénáři byla i motocyklová honička po Velké čínské zdi, ale čínská vláda to nepovolila. (Kulmon)

• - Tři hlavní postavy jsou pojmenovány podle psů: Short Round podle psa scénáristy Willarda Huycka, Willie podle psa Stevena Spielberga a Indiana podle psa George Lucase. (Kulmon)