Indiana Jones a Chrám zkázy

• slovenský

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Miluju Indiana Jonese, ale tenhle díl je nejslabší. Nelíbí se mi hysterická uječená hlavní ženská hrdinka a nemám ráda hostinu s hady, opičím mozkem a očima v polévce. No ale pořád je to geniální Indy :-)(12.11.2004)

Opět za pět. Akorát zcela (ale opravdu ZCELA) jiných pět než v případě Dobyvatelů či Výpravy. Ani se Spielbergovi moc nedivím, že chrám nemá tak rád jako ty zbylé příspěvky do série. Skoro bych řekl, že i to je důvod proč dvojka nemá kouzlo jedničky či trojky. Hlavní problém je ale ve scénáři. Pro samou akci nezbylo místo na děj a gradaci. Film samotný je tak sice o třídu horší než honba za grálem či archou, ale těm by ostatně stejně slušelo hvězdiček rovnou šest. Chybí tu pořádní záporáci, Capshaw Fordovi nestíhá sekundovat, artefakt také není nijak extra zajímavý a hlavně je to až moc velká akční jízda, bez některých klasických Jonesových propriet. Na druhou stranu je to vtipné (zase), úžasně natočené (zase), neskutečně oddychové a hlavně je tu Ford. On by v roli Indyho utáhl snad i sedmihodinový záběr jak popíjí krabicové víno na Hlaváku. Natožpak film kde je dobře pohoštěn na jedné specifické večeři, a ve kterém si to hasí v důlním vozíku v jedné z nejslavnějších scén filmového plátna, aby to celé zakončil procházkou po lanovém mostu. Navíc úplně zbožňuji ty narážky na jeho předchozí dobrodružství (Honduras, Madagaskar apod.). No a pak samozřejmě nepřehlédnutelný fakt, že finální pasáž od Indyho přechodu na temnou stranu síly je prostě dokonalá zábava. Jako děcko (on je to stejně celé dost výrazně pojato z perspektivy Kraťase a nikoli té "dospělé" jako zbylé díly série) jsem si těch závěrečných čtyřicet minut jak ze zábavního parku pouštěl stále dokola. A ehm... I dnes to čas od času dělám.(17.5.2008)

Ono to není tak známý, ale mnozí z vás to asi tuší. Tu scénu jak Indy skáče z letadla s raftovým člunem, protože padáky nejsou tak běžnou výbavou letadel jako raftový čluny, okopíroval Spielberg ode mě !! Já vždycky když někam letím, třeba do Španělska, koupím si letenku na let Praha - Lisabon a nad Španělskem pak vytahuju raftovej člun, poprosím letušku aby mě otevřela dveře a skáču i se člunem do Španělska, k smrti totiž nesnáším pasový kontroly.(28.5.2008)

Druhé zapráskání doktorským bičem si udrželo vysoce dobrodružný standard, avšak humor byl tentokrát o hvězdu skromnější.(23.7.2011)

Spíš bych dal 4,5* - není to totiž úplně dokonalé dílo jako například následující Indy a poslední křížová výprava. Každopádně strhující akce v dolech je... je strhující i po dvaceti letech. A vůbec celá druhá polovina je vrcholnou ukázkou našlapaného dobrodružného roller-coasteru.(19.5.2002)