Indiana Jones a Chrám zkázy

• slovenský

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Slavný archeolog se vrací v pokračování více než drsném, stoupenci bohyně Kálí nejsou žádní milí strejčkové od vedle - jejich žilami koluje černá krev a vede je děsivý fanatik se smrtící pravačkou. Celý obětní rituál mě skutečně šokoval, filmové obrazy v kompozici s ozvučením a hudbou mi svůj autogram vyryly hluboko do spánkové kosti. On vůbec chrám celkově je napěchovaný nechutnostmi, od prvního chodu maharádžovy hostiny k prvnímu vchodu do zahmyzené chodby. Těchto laskomin se ale dočkáme až po dobré hodině stopáže, dění předtím né že by se tvářilo bez života, ale nemá takový náboj (a Willie nejapně řve při každé příležitosti). Za to finále je jízda a to doslova, důlní vozíky křižují podzemní prostory v ohromující rychlosti a v luxusních záběrech. A scéna na provazovém mostě má charakter lehkého a chutného dezertu po dobrém a vydatném obědě. Indy vždy radši práskne bičem než by práskl do bot a opět se nezapře nějakou tou chemickou reakcí k Willie. Škoda nevyváženosti filmu (druhá půle dominuje), přesto efektních 80% 28 miliónů dolarů(rozpočet)/333 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/138 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(20.5.2006)

Indyho dobrodružstvo pokračuje síce trošku slabšou, no aj tak nezabudnuteľnou časťou. Do cesty sa doktorovi Jonesovi totiž zamotá mladá, uvrešťaná a preafektovaná ženská s malým až trapne nebojácnym chlapcom, čo dosť uberá na atraktivite, pretože mnohé scény vyznejú nedotiahnute a naivne. Ale inak super nápad, znova krásne kulisy a priestory. 80%.(16.10.2006)

Ono to není tak známý, ale mnozí z vás to asi tuší. Tu scénu jak Indy skáče z letadla s raftovým člunem, protože padáky nejsou tak běžnou výbavou letadel jako raftový čluny, okopíroval Spielberg ode mě !! Já vždycky když někam letím, třeba do Španělska, koupím si letenku na let Praha - Lisabon a nad Španělskem pak vytahuju raftovej člun, poprosím letušku aby mě otevřela dveře a skáču i se člunem do Španělska, k smrti totiž nesnáším pasový kontroly.(28.5.2008)

Po létech jsem se k této trilogii vrátil a přišel jsem k názoru, že si i "Chrám zkázy" zaslouží plné hodnocení. Celá trilogie je totiž vysokou školou dobrodružného filmu - žánru, který dneska už snad nikdo ani neumí udělat. A ačkoli se jedná o nejslabší článek, rozdíl je poměrně zanedbatelný. 90%.(26.7.2005)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $179,870,271Tržby Celosvetovo $333,107,271/90%/(27.6.2005)

• - Hlavní postava Indiana je pojmenovaná podle psa George Lucase. (don corleone)

• - Píseň, kterou zpívá Willie Scott (Kate Capshaw) zpívá na začátku filmu, pochází z muzikálu Anything Goes (1956), kde ji zpívá Pansy Blair (Mitzi Gaynor). (janejudyjune)

• - Indiana (Harrison Ford) chce ke konci filmu zlikvidovat padoucha stejným způsobem jako v první díle, a to zastřelením. Děj se ovšem odehrává o rok dříve, a proto mají jen diváci možnost si na tuto situaci vzpomenout. Děje se tak ale zcela úmyslně a situace nabízí množství interpretací. (SeanBean)