Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

Nemá cenu tento film znovu vychvalovat, snad jen jednu poznámku. Teprve po posledním skouknutí jsem si uvědomil skvělé výkony všech tří hlavních herců, dokonale prokreslené charaktery. Za jednu z nejlepších scén považuji příběh z války Roberta Shawa - dechberoucí pětiminutovka.(19.7.2003)

Legendární hororový snímek Stevena Spielberga se skvěle budovanou atmosférou o žraloku-predátorovi, který dokázal neuvěřitelné - změnil celosvětově představu lidí o těchto živočiších a udělal z těchto teritoriálních predátorů krvežíznivá monstra...skutečnost je však docela opačná...kdo to ale dneska po tom Spielbergovském polechtání podvědomí tak vnímá?!(14.2.2007)

Tenhle film považuju za Spielbergovo vkročení mezi úzkou špičku světových režisérů. Jako by řekl - pozor, jsem tady a čekejte velké věci ! Vynikající režie a skvělý Robert Shaw.(5.3.2003)

Soundtrack John Williams: 1. Main Title (Theme From Jaws) [2:20] ,2. Chrissie's Death [1:42] ,3. Promenade (Tourists On The Menu) [2:47] ,4. Out To Sea [2:29] ,5. The Indianapolis Story [2:26] ,6. Sea Attack Number One [5:25] ,7. One Barrel Chase [3:07] ,8. Preparing The Cage [3:28] ,9. Night Search [3:33] ,10. The Underwater Siege [2:34] ,11. Hand To Hand Combat [2:33] ,12. End Title (Theme From Jaws) [2:18],(10.5.2011)

Zlomový thriller, který dříve masově rozšířil koupací noční můry, ale po pár desítkách let už se přeci jen ten žraločí děs trochu otupil. Trochu... no respektive celkem dost. Takže nadčasově napínavý není, ale stále je to dobrý horor, kde velký lidožravec terorizuje americké ostrovní městečko, troufale hned na začátku letní plážové sezóny. Přičemž první půlka těží ze žraloka skrytého, druhá odkrytého (a hádejte co je hrůznější...). Model predátora je povedený, trojka Scheider-Shaw-Dreyfuss charismatická, režisérská ruka pevná. Jinak, JAWS mi přijdou podstatné v tom, že se nespolehly jen na samotný strach, ale už přišly na diváka i hezky pěkně s hnusem. Těch pár gore efektů může být v rámci mainstreamu snad i mezi vůbec prvními a i proto věřím, že to tenkrát v sedmdesátkách musela být docela silná káva. Tedy závěr: Z dějinného hlediska významný, z dnešního nenostalgického pohledu už ale nikoli tak výjimečný film. [HD](21.12.2010)