Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Nemá cenu tento film znovu vychvalovat, snad jen jednu poznámku. Teprve po posledním skouknutí jsem si uvědomil skvělé výkony všech tří hlavních herců, dokonale prokreslené charaktery. Za jednu z nejlepších scén považuji příběh z války Roberta Shawa - dechberoucí pětiminutovka.(19.7.2003)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Spielbergova klasika o lidožravém bílém žralokovi, při které tuhne krev žilách a teče krev v moři.(2.1.2009)

,,ZDÁ SE, ŽE VELKÝ BÍLÝ ŽRALOK SE ZABYDLEL VE VODÁCH OSTROVA AMITY. BUDE TU LOVIT, DOKUD BUDE MÍT VE VODĚ POTRAVU“..... /// Další legenda, která má dokonalej remastering (třeba jako Vertigo). Nemá cenu (ani smysl) se víc v největší bitvě člověka se žralokem pitvat. Snad jen – STÁRNE nebo NESTÁRNE? Ehm… kurva řek bych (a mladej taky), že stárne. (Ty hajzle! Dyť je to klasika!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Peter Benchley v roce 1974 číst nebudu. 2.) Chtěl bych si vyslechnout historku o potopení Indianopolisu. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(8.12.2012)

V čase intermezza mezi dětstvím a s třeskem vypuknuvší pubertou jsme se jednou s kamarádkou urputně dohadovaly, zda jsou lepší hory nebo moře. Já jsem hájila první, ona druhé a nakonec to rozsekla starou pravdou, že když se ona začne v moři topit, jistě se najde pohledný zachránce, který jí přispěchá na pomoc, zatímco pokud mě zasype lavina, tak mě v nejlepším případě najde bernardýn. Byl čas letní a dovolené předcházející, tak jsme se přestaly hádat a pod dozorem dospělých nám bylo dovoleno podívat se na Čelisti. Kamarádka poté uznala, že ty hory mají něco do sebe, ale měla to marné a rozklepaně se vypravila s rodinou k Jadranu. Já jsem se s vítězným úsměvem na rtech balila do Tater. Přežily jsme zatím obě.(16.8.2007)

Takže, tohle je absolutní veledílo v historii kinematografie...Steven Spielberg natočil úchvatný, strhující a napínavý thriller o smrtícím obřím bílém žralokovi, který začal řádit u jednoho rekreačního městečka...pro mě typický film, ve kterém napětí a strach buduje očím skryté monstrum...mluví se o něm, píše se o něm, dohaduje se o něm, ale spatříte jej až na konci filmu...přesně takhle má vypadat napjatá atmosféra a skutečně to funguje...strach z neviděného je strach největší!!...na tehdejší dobu velice umě vypracovaná maketa "velkého bílého"...jde z něj opravdu strach a zároveň si nepřipouštíte, že je to výmysl, protože něco takového skutečně může existovat...lidstvo není obecně o problematice žraloků dostatečně informováno, spousta věcí je dosud nezjištěných, tudíž skutečně uvěříte, že ten ohromný kus šedé hmoty se může někde prohánět oceány...role šéfa místní policie Martina Brodyho se zhostil Roy Schneider a je to něco neskutečného, on nehraje, on prostě opravdu toho žraloka loví, ty lidi chrání a vůbec..tahle role je geniálně napsaná a geniálně zahraná - bravo!!..rovněž Robert Shaw(Quint) a Richard Dreyfuss(Hooper) jsou skvělí...filmu nechybí i úsměvné momenty, které celý snímek mírně odlehčují(táta a syn - co uděláš Ty, udělám já taky...Quint drtící prázdnou plechovku, Hooper drtící obyčejný prázdný kelímek...Mary Ellen Moffat "lámající" srdce)...John Williams se postaral o nesmrtelnou hudbu!!..Jaws Theme bude strašit ještě moc generací!!...já opravdu smekám, tohle je jedna z mála perel mezi zrnky písku...7 miliónů dolarů(rozpočet)/470,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(5.6.2006)

• - Ačkoliv je děj filmu situován do období okolo 4. července, stromy v některých záběrech jsou zcela holé. (Hans.)

• - Autor předlohy Peter Benchley si zahrál televizního reportéra. (D.Moore)

• - Scénou z Čeľustí, v ktorej Roy Scheider hovorí staršiemu mužovi na pláži: "That's some bad hat, Harry.", sa nechal inšpirovať Bryan Singer, keď vymýšľal meno a džingel pre svoju novú produkčnú spoločnosť (Bad Hat Harry Productions). Tento džingel môžete vidieť napríklad na konci každej epizódy Dr. Housa. (Theatis)