Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

:::::::::::::::::::::: Já tenhle film nikdy moc nemusel, ale už na tomhle filmu jde vidět, že je Spielberg profesionál. :::::::::::::::::::::::::(5.6.2008)

Dlouhá léta jsem film znal jen z vyprávění rodičů. Pak jsem viděl celkem nemastný druhý díl. No a pak jednou konečně ty pravé Čelisti. Trochu dlouho možná trvá, než se film pořádně rozběhne, ale od vyplutí moře v rybářské lodi je to parádní souboj 3 mužů s přírodou, zastoupenou zde - modří už vědí - gigantickým žralokem. Spielberg tu kouzlí atmosféru prakticky ze všeho, zpocená a zarostlá trojka mužů: policajt, potapěč a rybář si vyměňuje historky a připravuje se na boj svého života (a o život). P.S. Perlička: Rybář tu vypráví skutečný příběh potopení křižníku Indianapolis japonskou ponorkou a smrti většiny jeho posádky, jednu z nejdrsnějších událostí války v Tichomoří. Když Čelisti nedávno shlédl jeden jedenáctiletý chlapec, událost ho natolik zaujala, že vymohl nové šetření a zrušení rozsudku nad kapitánem McVayem, nespravedlivě odsouzeným za ztrátu lodi. A pak že horory mají špatný vliv na lidi.(4.12.2006)

Nejděsivější a nejlepší film o žralocích jaký kdy byl natočen. Už od mládí mám díky tomuto filmu fobii na vodu, jelikož Steven Spielberg tohle dílo natočil velemistrovsky. Herci jsou naprosto přirození, hudba přímo geniální. Čistých 5 hvězdiček...(8.12.2006)

Takže - Čelisti jsem viděl poprvé v osmi letech, po dlouhém žadonění a přemlouvání svých drahých rodičů:) A nenechalo to na mě žádné velké následky (vždycky jsem byl trochu zvláštní dítě) - ve chvíli kdy celé příbuzenstvo vyjeklo, jsem dál klidně seděl a čekal, kdy už se sakra objeví ten žralok!!!! Nějaká hudba od nějakého Williamse mi tenkrát byla ukradená (což je dnes poněkud naopak:)), ale nic z toho nemění ani ň na faktu, že Čelisti jsou perfektně natočený thriller a Robert Shaw totální machr:)(21.2.2003)

Celisti jsem videl uz nekolikrat, ale nikdy jsem je nevidel cely, s vycistenym sirokouhlym obrazem, bez reklam a s originalnim znenim. A i kdyz to jsou detaily, fakt to zazitku z filmu pomaha. Cimz ovsem nechci tvrdit, ze by to bylo takove mistrovske dilo, jak to podle hodnoceni vypada. Proste se tenhle film radi mezi nejlepsi, co v podobnem zanru vznikly, coz az zas takova pochvala neni, protoze prevazna cast takovejhle eko hororu jsou sracky. Taky necekejte, ze by film jel podle nejakeho originalniho pribehu, i tady plati, ze hlavnimu hrdinovi se nejdriv neveri a pak musi sam zachranit celou situaci. A takovy filmy nijak zvlast nemusim, ale tenhle mi nevadi, zvlast podporenej dobrou hudbou a s nekolika napinavejma scenama, hlavne dokud se zralok neukazuje. Jakmile je videt, tak to pusobi jak komedie, i kdyz misty krvava a rozhodne to neni trikama, ktery obstoji i ted, byt s primhourenym okem. Herci jsou dobry, Scheider tu fakt nema chybu, ale me se vic libil Quint v podani Roberta Shawa, ten mel hodne slusny hlasky. Nemuzu rict, ze bych se u filmu nudil, ale taky jsem z nej nebyl nak hotovej.(15.10.2006)