Čelisti

Čeľuste

Jaws

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

V čase intermezza mezi dětstvím a s třeskem vypuknuvší pubertou jsme se jednou s kamarádkou urputně dohadovaly, zda jsou lepší hory nebo moře. Já jsem hájila první, ona druhé a nakonec to rozsekla starou pravdou, že když se ona začne v moři topit, jistě se najde pohledný zachránce, který jí přispěchá na pomoc, zatímco pokud mě zasype lavina, tak mě v nejlepším případě najde bernardýn. Byl čas letní a dovolené předcházející, tak jsme se přestaly hádat a pod dozorem dospělých nám bylo dovoleno podívat se na Čelisti. Kamarádka poté uznala, že ty hory mají něco do sebe, ale měla to marné a rozklepaně se vypravila s rodinou k Jadranu. Já jsem se s vítězným úsměvem na rtech balila do Tater. Přežily jsme zatím obě.(16.8.2007)

Mám rád žraloky, jsou to fascinující stvoření a tenhle snímek jim strašlivě uškodil, což mě mrzí...Na druhou stranu jde o vynikající film se skvělou atmosférou a odpovídajícími hereckými výkony a dnes už legendární hudbou Johna Williamse. P.S.: Historka Roberta Shawa je stejně tak děsivá, jako pravdivá. Nedivím se, že se tolik lidí bojí koupat v moři...Ale i tak – radši se podívejte na tohle.(20.6.2005)

:::::::::::::::::::::: Já tenhle film nikdy moc nemusel, ale už na tomhle filmu jde vidět, že je Spielberg profesionál. :::::::::::::::::::::::::(5.6.2008)

9 / 10 Snáď žiadný iný film nezmenil tvár modernej kinematografie tak, ako to urobili Čeluste. Tento námetom nie práve najkvalitnejší snímok stál za vznikom fenoménu tzv. 'letného blockbusteru' a vyniesol Spielberga na filmový piedestál, čo sú udalosti vskutku historického charakteru. Tieto fakty však nevravia nič o skutočnej kvalite filmu, ktorá je nepopierateľne na vysokej úrovni. Snáď najgeniálnejším ťahom bolo sporadické ukazovanie hlavného rybacieho záporáka filmu. Je pravda, že sa nebolo čím chváliť (prvý model neustále škúlil a nezatvárala sa mu papuľa, potom sa utopil...), no Spielberg už pred tým pochopil jednu sakramensky dôležitú vec, ktorú niektorý režiséri nepochopili doteraz - menej je niekedy viac a v prípade nejakej hnusnej potvory to platí dvojnásobne. A to, že to nebola len 'z núdze cnosť' dokazuje už Spielbergov predchádzajúci menej známy film Duel (1971). Späť k Čelustiam - mnohý si neuvedomujú koľko úsilia za týmto dielom stojí a koľko sebadôvery musel Steven mať aby sa pustil do jeho natáčania len pár rôčkov po tom, ako dokončil natáčanie jednej z ďalších televíznych produkcií. Už len z tohoto dôvodu musím dať päť *. Ten kto neskúsil natočiť vlastný film a nezažil všetky tie nervy a občasné pocity absolútnej bezmocnosti si film ako Čeluste nikdy nevychutná naplno.(8.2.2005)

Kdo neviděl Čelisti, jako by nebyl.(31.5.2008)

• - Když poprvé poznají lovci velikost žraloka, vrhne se Shaw do kajuty pro větší harpunu. V rozhlase zní hlášení, které má na svědomí Steven Spielberg. (don corleone)

• - Vyhlášen jako šestý nejděsivější film všech dob časopisem Entertainment Weekly. (don corleone)

• - Spoiler: Konec filmu se od knižního liší. Zatímco ve filmu Hooper (Richard Dreyfuss) přežije podmořský útok žraloka na jím obývanou klec, v knize takové štěstí nemá a je žralokem v kleci zabit. (J-o-k-e-r)