poster

Čelisti

 • USA

  Jaws

 • Československo

  Čeľuste

 • Velká Británie

  Jaws

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hellboy
  ****

  Takovej terminátor! Ten příběh je vlastně dost pitomej, ale je vidět, že Spielberg je skutečný mistr. Na to, jak strašně nezábavné mi to téma přijde, mě film vtáhl poměrně rychle. Očekával jsem také, že to nebude strašidelné, ale hlavně ke konci tam bylo několik skutečně napínavých scén! Takže jsem byl příjemně překvapen. Mohlo to být kratší, takhle dlouhé blockbustery už dneska "neletí" :D Jedním z největších záporů je - překvapivě - hudba Johna Williamse. Jakkoliv ho mám rád například za Star Wars, a ačkoliv vím, že téma z Čelistí je proslavené, tak mi sem jeho "hudbička" absolutně nesedla. Kdyby tam byl nějaký pochmurný doprovod, tak by to asi dost změnilo vyznění těch scén, ale ta hudba co tam je, se hodí spíš ke Goonies nebo podobnému rodinnému filmu. Takové rozjuchané melodie při lovu na žraloka? To nechápu... No takže celkově příjemné překvapení, které je ale po dějové stránce tak přímočaré, že si ho asi hned tak nezopakuji.(13.2.2010)

 • Mr.Apache
  *****

  Na mě to na rozdíl od některých pořád funguje. Možná proto, že Čelisti byly pro mě (stejně jako pro celý svět) prvním filmem tohoto druhu, a že jsem je viděl v raném mládí v kině, a že už budu navždy poměřovat každou napodobeninu tímhle originálem. A z těch se působivosti a kvalitám The Jaws přiblížila snad jedině skvělá Kosatka Michaela Andersona. V půli 70. let se Steven Spielberg ještě nerozpakoval zabít ve svém filmu malého chlapce - to byla krásná doba. Je tu i jedna z prvních slavných "lekaček" v historii filmového horroru. Ten moment pod vodou: jako jeden muž vyletěl tenkrát celý sál ze svých křesel. Nezapomenutelný, výborně natočený a velice vlivný film.(15.8.2007)

 • Anthony
  *****

  Geniální klasika. Geniální hudba. Skvělé obsazení (+ výborný dabing). Důkaz, že Steven je prostě mistr. Nejen nejvděčnější scéna na moři, ale i panika na pláži, podmořské potápění Dreyfusse s pěknou pointou - prostě každá scéna je skvěle promyšlená. Mám moc rád postavu Roye Scheidera, co se raději drží při zemi (manželka mu balí kinedryl), aby to nakonec všem ukázal.(13.7.2003)

 • tron
  *****

  "Budete potrebovať väčšiu loď." Nádhera, ani nie je dôvod písať dlhší komentár. ČEĽUSTE sú film, pri ktorom ma vždy chytí za ruku príjemná atmosféra. Zrejme ju má na svedomí sympatické herecké trio Scheider/Shaw/Dreyfuss a vedomie, že si v tomto skvelom dobroduržnom horore nájdem svoje obľúbené veci - slané sychravé more, z ktorého sa kedykoľvek môže vynoriť plutva trojtonovej nemilosrdnej beštie (človeče ten film je taký dobrý, že si dodnes skoro nikto nevšimol, že Spielberg, podobne ako jeho vzor Hitchcock vo VTÁKOCH, neudal dôvod, PREČO sa príroda zbláznila), hlavu v diere, krásne nahé dievča na začiatku a jej boj s bójou, mrazivú historku z Druhej Svetovej vojny (jeden z najlepších filmových monológov, aké som kedy počul), nezabudnuteľnú scénu, v ktorej Brody znudene hádže do mora návnadu a odrazu... Proste je to bomba, nechápem, ako z takej priemernej knižky (ktorá sa nezmyselne topí v "kritike tej doby" a manželskej nevery, to všetko filmári rozumne ignorovali) mohol vzniknúť TAKÝTO film. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/168308/Celuste-100.html(30.10.2004)

 • Slasher
  ****

  Zlomový thriller, který dříve masově rozšířil koupací noční můry, ale po pár desítkách let už se přeci jen ten žraločí děs trochu otupil. Trochu... no respektive celkem dost. Takže nadčasově napínavý není, ale stále je to dobrý horor, kde velký lidožravec terorizuje americké ostrovní městečko, troufale hned na začátku letní plážové sezóny. Přičemž první půlka těží ze žraloka skrytého, druhá odkrytého (a hádejte co je hrůznější...). Model predátora je povedený, trojka Scheider-Shaw-Dreyfuss charismatická, režisérská ruka pevná. Jinak, JAWS mi přijdou podstatné v tom, že se nespolehly jen na samotný strach, ale už přišly na diváka i hezky pěkně s hnusem. Těch pár gore efektů může být v rámci mainstreamu snad i mezi vůbec prvními a i proto věřím, že to tenkrát v sedmdesátkách musela být docela silná káva. Tedy závěr: Z dějinného hlediska významný, z dnešního nenostalgického pohledu už ale nikoli tak výjimečný film. [HD](21.12.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace