Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

|| Scenár: Peter Benchley, Carl Gottieb | Hudba: John Williams | Produkcia: Richard D. Zunack, David Brown | Distribúcia: Universal Pictures | Rozpočet: 9 miliónov $ | Tržby: 470,653,000 $ || Jeden z najatmosferickejších filmov vôbec. Trochu kratšia metráž, svižnejšia dejová linka, a je to plná pálka. V dobe vzniko to ale musela byť jasná pecka.(11.5.2013)

• bestlama

Mám Spielberga rád, ale tohle je podle mě strašně přeceňovaný film ... Mně osobně se filmy o žralocích nelíbí ..(21.5.2009)

9 / 10 Snáď žiadný iný film nezmenil tvár modernej kinematografie tak, ako to urobili Čeluste. Tento námetom nie práve najkvalitnejší snímok stál za vznikom fenoménu tzv. 'letného blockbusteru' a vyniesol Spielberga na filmový piedestál, čo sú udalosti vskutku historického charakteru. Tieto fakty však nevravia nič o skutočnej kvalite filmu, ktorá je nepopierateľne na vysokej úrovni. Snáď najgeniálnejším ťahom bolo sporadické ukazovanie hlavného rybacieho záporáka filmu. Je pravda, že sa nebolo čím chváliť (prvý model neustále škúlil a nezatvárala sa mu papuľa, potom sa utopil...), no Spielberg už pred tým pochopil jednu sakramensky dôležitú vec, ktorú niektorý režiséri nepochopili doteraz - menej je niekedy viac a v prípade nejakej hnusnej potvory to platí dvojnásobne. A to, že to nebola len 'z núdze cnosť' dokazuje už Spielbergov predchádzajúci menej známy film Duel (1971). Späť k Čelustiam - mnohý si neuvedomujú koľko úsilia za týmto dielom stojí a koľko sebadôvery musel Steven mať aby sa pustil do jeho natáčania len pár rôčkov po tom, ako dokončil natáčanie jednej z ďalších televíznych produkcií. Už len z tohoto dôvodu musím dať päť *. Ten kto neskúsil natočiť vlastný film a nezažil všetky tie nervy a občasné pocity absolútnej bezmocnosti si film ako Čeluste nikdy nevychutná naplno.(8.2.2005)

Dvouhodinový thrillerový monument Stevena Spielberga vybroušený k dokonalosti.(25.3.2012)

Keby takýto film natočil niekto dnes, ľudia by sa chytali za hlavy. Je to ale klasika a je geniálna. Skvelá atmosféra, ktorej sa nevyrovnalo ani jedno trápne pokračovanie. Spielberg sa v tomto filme predstvil ako nadčasový režisér s trikmi a technikou, ktorú dokonale ovláda. Dovtedy nevídané téma so skvelým scenárom a réžiou. Skvelé je aj obsadenie, ktovie ako by to dopadlo, keby sa Spielberg držal dnešného hororového hesla:"Čím neznámejšie, a najivnejšie ksichtíky, tým lepší horor"! Buďme radi, že nie...takže ak chcete, aby vám stáli všetky chlpy na tele, odporúčam. A bežte predtým ale rýchlo na dovolenku, lebo vám garantujem, že po zhliadnutí do mora nebudete mať chuť vkročiť. 85%.(8.3.2006)