Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Takže - Čelisti jsem viděl poprvé v osmi letech, po dlouhém žadonění a přemlouvání svých drahých rodičů:) A nenechalo to na mě žádné velké následky (vždycky jsem byl trochu zvláštní dítě) - ve chvíli kdy celé příbuzenstvo vyjeklo, jsem dál klidně seděl a čekal, kdy už se sakra objeví ten žralok!!!! Nějaká hudba od nějakého Williamse mi tenkrát byla ukradená (což je dnes poněkud naopak:)), ale nic z toho nemění ani ň na faktu, že Čelisti jsou perfektně natočený thriller a Robert Shaw totální machr:)(21.2.2003)

Vadí mi vliv, který měl film na prohloubení démonizace žraloků. Významně přispěl k tlaku na vyhynutí řady druhů z nich. Po filmařské stránce mu těžko co vytknout, přesto mě zajímala mnohem méně napínavá hra na kočku a myš na moři než budování děje před vyplutím. To bylo úplně skvělé (strávil jsem pár týdnů v amerických na turistice závislých maloměstečkách a ta atmosféra byla dokonale popsaná). Souboj paryby s lidmi byl svým způsobem hodně podobný Duelu, stejná zarputilost na obou stranách a jen těžko pochopitelný útočník.(25.8.2012)

Nemá cenu tento film znovu vychvalovat, snad jen jednu poznámku. Teprve po posledním skouknutí jsem si uvědomil skvělé výkony všech tří hlavních herců, dokonale prokreslené charaktery. Za jednu z nejlepších scén považuji příběh z války Roberta Shawa - dechberoucí pětiminutovka.(19.7.2003)

"Budete potrebovať väčšiu loď." Nádhera, ani nie je dôvod písať dlhší komentár. ČEĽUSTE sú film, pri ktorom ma vždy chytí za ruku príjemná atmosféra. Zrejme ju má na svedomí sympatické herecké trio Scheider/Shaw/Dreyfuss a vedomie, že si v tomto skvelom dobroduržnom horore nájdem svoje obľúbené veci - slané sychravé more, z ktorého sa kedykoľvek môže vynoriť plutva trojtonovej nemilosrdnej beštie (človeče ten film je taký dobrý, že si dodnes skoro nikto nevšimol, že Spielberg, podobne ako jeho vzor Hitchcock vo VTÁKOCH, neudal dôvod, PREČO sa príroda zbláznila), hlavu v diere, krásne nahé dievča na začiatku a jej boj s bójou, mrazivú historku z Druhej Svetovej vojny (jeden z najlepších filmových monológov, aké som kedy počul), nezabudnuteľnú scénu, v ktorej Brody znudene hádže do mora návnadu a odrazu... Proste je to bomba, nechápem, ako z takej priemernej knižky (ktorá sa nezmyselne topí v "kritike tej doby" a manželskej nevery, to všetko filmári rozumne ignorovali) mohol vzniknúť TAKÝTO film. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/168308/Celuste-100.html(30.10.2004)

|| Scenár: Peter Benchley, Carl Gottieb | Hudba: John Williams | Produkcia: Richard D. Zunack, David Brown | Distribúcia: Universal Pictures | Rozpočet: 9 miliónov $ | Tržby: 470,653,000 $ || Jeden z najatmosferickejších filmov vôbec. Trochu kratšia metráž, svižnejšia dejová linka, a je to plná pálka. V dobe vzniko to ale musela byť jasná pecka.(11.5.2013)

• - Spielberg chtěl představit publiku žraloka jiným způsobem, než jaký je nakonec ve filmu. Měl představu scény, kdy správce sleduje v noci televizi a na pozadí přes okno uvidí divák, jak se hýbou a převrací jednotlivé lodě v přístavu. Vytvořil by tak dojem opravdu velkého tvora, ale ze scény nakonec upustil kvůli technické náročnosti. (don corleone)

• - Natáčení nebylo zdaleka snadné. Problém vznikl mj. hned na začátku filmování s mechanickým modelem žraloka. Ten byl sestrojen a poté úspěšně vyzkoušen v bazénu. Po převezení a použití modelu v oceánu se ale zanesla mechanika slanou vodou a první nesnáze byly na světě. (Zdroj: Jak Čelisti změnily svět) (oje)

• - Total Film vyhlásil snímek jako 3 nejlepší film všech dob v roce 2005. (don corleone)