Dobyvatelé ztracené archy

• český

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

• slovenský

Dobyvatelia stratenej archy

• slovenský

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Veleúspěšná série o Indianu Jonesovi je snad všeobecně známá a nemá cenu tady dlouze rozebírat, co je na ní úžasného. Faktem zůstává, že tento první díl nasadil laťku opravdu hodně vysoko, takže i po dalších dvou pokračováních dosud nebyla překonána. Nyní se na nás chystá IJ4 a jsem zvědav, zda se bude laťka posouvat na vyšší metu. Z tohoto prvního dílu zcela jistě stojí některé scény za zapamatování, ale než abych je tady vyjmenovával, tak radši každému doporučím, ať si to půjčí a podívá se sám.(10.6.2003)

Je zvláštní, že si ze školy nepamatuji žádný vzorce, žádný slohový práce ani historická data, ale naprosto přesně si pamatuji jak sem HO poznal. Stál jsem s babičkou ve frontě do kina na lístky. Ve frontě, která budila zdání, že nemá ani konec, ani začátek. Za komunistů byla totiž "fronta" vlastně takový módní trend doby a tak se lidé přesouvali z fronty na banány, do fronty na americký filmy. Když jsme se s babičkou blížili k pokladně najednou začali vycházet davy lidí z kina. Na ty výrazy v jejich tvářích nikdy nezapomenu, vypadalo to, jako kdyby se všichni vrátili z jiného světa. Můj pohled do tváří lidí, co právě opuštěli kino, přerušil až hlas pokladní v důchodovém věku "nejbližší volný termín je až za týden". Babička tedy koupila lístky a já jsem se těšil, že uvidím americký biják, nic víc, nic míň. Nadešel den D a já si při sestupu do kinosálu všimnul, jak je u šatny připravených mnoho židlí, nechápal jsem , ale neřešil jsem. Pohled do kinosálu mě pak ohromil, první řada se díky přistaveným židlím stala řadou pátou a přes lidi sedící na zemi jsme se s babičkou na naše místa prodírali asi pět minut. Ruch v sále, který byl mnohonásobně vyšší než bylo tenkrát běžné ustal na sekundu přesně, co v kině zhasli světla a pak TO přišlo !!!!!!! Za zvuků geniální hudby Johna Williamse se vynořil ze stínu slunečního svitu INDY, má dětská pusinka se otevřela dokořán, očíčka jen zamrkala a dech se zastavil, v ten okamžik dobrodružství dostalo jméno - INDIANA JONES. Jak jsem tak sledoval cestování ze země do země, zachraňování krásné dívky, objevování všeho nového či tajemného a to vše s humorem a ironickým nadhledem hlavního hrdiny, který v kritické chvíli na otázku "Indy, máš nějaký plán?" odpoví s úsměvem těžkýho frajera "Ne, vše řeším za pochodu:", začínalo mě být jasné, že mým idolem nikdy nebude chlap se svaly až do nebe, ani vítěz formule 1, ani intelektuál co všechno ví a všechno zná. Mým idolem se totiž právě stal chlapík s bičem v ruce, kloboukem na hlavě, dobrodružstvím v krvi a vtipnou hláškou na rtech, mým idolem se stal INDIANA JONES. Film skončil a při východu z kina jsem si všiml jak jeden klučina ve frontě na lístky kouká do mé tváře, zřejmě tam vyčetl, že se právě vracím z jiného světa.(25.5.2008)

Je to dokonalé, dokonalé, dokonalé a pokud se vám to nelíbí... nevíte o co přícházíte. Svět nespoutané fantazie má svého nekorunovaného krále.(26.4.2008)

• - Scenárista Lawrence Kasdan pojmenoval Marion (Karen Allen) po babičce své manželky. K příjmení Ravenwood ho inspiroval název ulice v Los Angeles. (BreHas26)

• - Ve scéně, kdy si Marion (Karen Allen) prohlíží hlavici berly a uvažuje, zda si nechat ji nebo peníze, má medailon stále na krku. V dalším záběru už šňůrka visí volně a medailon drží jen v ruce. (JardaPazdy)

• - Scenárista a producent George Lucas původně s Harrisonem Fordem (Indy), se kterým nedlouho předtím dotočil první tři pokračování série Hvězdné války, spolupracovat nechtěl. (Lorge)