Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Raiders of the Lost Ark

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Tento film pro mne zůstane jedním z nejlépe natočených ve své době. Výborný námět, skvěle zpracovaný scénář, akční a zábavná podívaná plná fantazie a dobrodružství :-) Film, který se nikdy neomrzí. Stejně jako i ostatní pokračování ... kromě posledního.(4.8.2011)

Harrison byl fešák, Harrison hrát umí, Harrison je tváří postavy, kterou zná celý svět... ale? Na můj vkus až příliš velký fenomén.(1.6.2008)

Většina ceněných filmů má jednu nezapomenutelnou scénu, která se zapíše do historie a i po letech se vám vybaví. Ne tak Indiana Jones. Hned v úvodu je pronásledován obřím balvanem, že by byla kultovní scéna vyčerpána? Ale kdepak, nedlouho na to se postaví v Káhiře šermíři, usne zatímco je líbán Marion, bojuje u letadla s dvoumetrovým chapíkem, je tažen za náklaďákem... Nebo i jenom ten závěrečný pohled na prázdné skladiště. Indiana je prostě tak kultovní, až je to děsivý, pod tímhle kultem se ale skrývají dvě hodiny špičkové zábavy. Nemůžu se dočkat, co si pro nás trojka Lucas, Spielberg & Ford vymyslí napočtvrté.(19.11.2006)

Scénář: Lawrence Kasdan .. Jako blesk z čistého nebe sestoupil do dějin filmu Indiana Jones a pohnul s vývojem kinematografie jako málokterý snímek. Hrdinný učitel - dobrodruh v jedné osobě zachutnal široké mase lidí a stal se nesmrtelnou ikonou spolupráce Georgie Lucas + Steven Spielberg. Na poslední chvíli obsazený Harrison Ford byl určitě skvělá volba a sám tehdy škádlivě novinářům o filmu říkal: „…kromě té spousty nahých lidí a sexu s velbloudem by tam podle mě mělo být i hodně zábavných scén…“ V jednom skutečně nelhal, Dobyvatelé ztracené archy mají neskutečně mnoho hodně zábavných scén a k tomu nacisty, hromady plazivé havěti, tajemné artefakty... prostě všechno (ne)možné, ale obzvláště lahodně namíchané. 100%.(21.10.2007)

Dobrodružství šarmantního archeologa, co sešvihá nacisty deset stop dlouhým bičem, začíná. Indyho sérii se v daném žánru za tu dobu přiblížila snad jen Mumie, ale aby se stala rovnocenným soupeřem, to by Sommers musel na přednáškách profesora Jonese dávat větší pozor..(1.9.2008)

• - Ve scéně, kdy René Belloq (Paul Freeman) mluví s Indianem Jonesem (Harrison Ford), omylem spolkne mouchu. (Torso)

• - Ve scéně, kdy jsou Indy (Harrison Ford) a Marion (Karen Allen) ve Studni duší a Indy musí čelit kobře, si lze všimnout, že se had odráží na bezpečnostním skle mezi ním a Indym. (Janzic999)

• - Když si Arnold Toht (Ronald Lacey) popálí ruku o rozžhavený medailon, spálí si i prsty, ale když ukazuje popálenou ruku, má popáleniny jen na dlani. (GreatestFan)