Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Tak konečně ! Indy vyšel na DVD, v kvalitě u mě nepoznané. Spolu s dokonalým obrazem a zvukem mě kvality filmu znovu přesvědčily o tom, že se jedná o vyjímečně nádhernou, dobrodružnou a vtipnou podívanou.(23.10.2003)

Dobyvatelé to u mě měli těžší než pozdější Křížová výprava, ale nakonec jsem se té páté hvězdě podvolil - nešlo odolat... Žádný jiný archeolog už nikdy nebude tak slavný, žádný dobrodružný film neunikne srovnávání a většinou nakonec skončíme u toho, že ten Indy je stejně nejlepší... Ve vší své jednoduchosti dokonalý film, jemuž se v žánru rovnají snad jen jeho pokračování.(2.9.2008)

Série vtipná i vzrušující, citující ty z třicátých let a ještě přidávající špetku parodie. Zrodila se z fantazie pánů Spielberg a Lucas. Indiana Jones nestárne, drží se klasického schématu, je řemeslně precizní a místy dokonce sofistikovanější než bychom mohli čekat. A zanechal za sebou nesmazatelnou stopu. Chybu Tom Selleck udělal, když se upsal seriálu Magnum a odmítl tím roli Indyho. S bičem se nakonec naučil Harrison Ford a z Dobyvatelů byl kasovní trhák roku. Oslavuje příběhy, které několik generací hltalo v rodokapsech a comicsech. A Spielberg s Lucasem přiznaně vykrádají řadu svých celuloidových lásek, respektive jim skládají nemalé pocty. Film mimochodem pojímá i několik narážek na Lucasovy Hvězdné války. Dobyvatelé obsahují hned několik ikonických momentů: vyhýbání se jedovatým šipkám nebo masivní kamenné kouli. Lucas chtěl vyprávět mytický příběh, Spielberg dodává hravý obsah a hlavně poctivé vypravěčství. PS: Mimochodem kartotéku se storyboardy měl na starosti tehdy mladičký Michael Bay.(9.7.2016)

Steven Spielberg a Harrison Ford ve skvělé formě zplodili jednu z nejlepších dobrodružných sérií, která se příští rok dočká svého čtvrtého pokračování, o archeologovi Indianu Jonesovi. Je pravda, že první díl nasadil laťku opravdu hodně vysoko, ale myslím, že ani další díly nejsou vůbec špatné. Skvělé, jen více takových filmů!!(10.11.2007)

Výtečně vtipné dobrodružství doprovázené svištivým práskáním biče, ve kterém Spielberg vytvořil prototyp nového neokoukaného hrdiny - intelektuálně zdatného, s bitkou srozuměného a s perfektně padnoucí hláškou připravenou k okamžitému vypuštění v kteroukoli denní či noční hodinu, na jakémkoli místě na světě.(22.7.2011)