Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Raiders of the Lost Ark

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

DOBYVATELÉ ZTRACENÉ ARCHY byly jsou a asi zůstanou nejlepším dobrodružným filmem. Není divu, když za jeho zrodem stáli dva nejnápaditější a nejnadanější filmaři své éry, Steven Spielberg a George Lucas. Vytvořili postavu Indiany Jonese, trochu netradičního archeologa, který vzešel během krátké doby do historie. Poprvé se sním setkáváme v roce 1936, kdy je pověřen vládou Spojených států najít bájnou Archu úmluvy, po které pase okultními vědami posedlý Adolf Hitler. První část Jonesovské Trilogie je bez debat nejlepší. Mystická síla Archy doplněná úchvatnou Williamsovou hudbou i po tolika letech dokáže evokovat strach z neznáma. Konec ve skladišti má pak nepopsatelnou atmosféru při níž se vám ježí chloupky na zádech.(2.12.2006)

9 / 10 Keby ste mi pichali rozpálenú vývrtku do oka, šteklili na pávím pierkom v podpazuší a jeden po druhom by ste mi odlupovali nechty na nohe, neodvolal by som to, čo teraz poviem: Dobyvatelia stratenej archy sú najlepším dobrodružným filmom všetkých čias! Bez debaty.(24.8.2005)

Měl jsem to štěstí, že jsem tenhle film poprvé viděl jako malý špunt při české premiéře v naprosto narvaným kině (sedělo se i na schodech), za hlubokýho totáče, kdy všichni byli paf z toho, že vidí i něco jinýho, než film ze sovětské provenience (a to i přes mnoholeté zpoždění). Ta divácká pospolitost a ten neskutečný výbuch smíchu celého kina při Indyho souboji s mečovým ekvilibristou, to je něco, na co do smrti nezapomenu. Nádherná zábava.(13.4.2003)

Další z mých nejoblíbenější filmů... originální akce/senzační dobrodružství.. Harrison Ford nebyl nikdy lepší. Film opravdu pro každého. Indiana Jones zabijící nacistické svině, co může být lepšího?(20.9.2005)

Polovina 80. let minulého století, doba postupného tání socialistického systému, naprosto vyprodané českokrumlovské kino, očekávání, jež nelze vyvolat žádnou marketingovou kampaní, vůně když už ne zakázaného, tak polooficiálního, slovy stěží popsatelná atmosféra, kterou již dnes nelze zažít, zprostředkovaný zážitek ze zcela jiného civilizačního prostředí... Dnes již s odstupem času tahle má osobní gloriola Dobyvatelů ztracené archy trochu vyprchala, ale přesto si vždy vzpomenu. Nebylo to sice ani zdaleka mé první oficiální setkání s americkou kinematografií, přesto se s prožitky filmů viděných na černobílém československém televizoru Tesla vjem ze Spielbergova velkofilmu v elektrizujícím a k prasknutí nabitém sálu místního kina nedá srovnat...(22.10.2010)

• - Okrem Harrisona Forda (Indy) si kaskadér Pat Roach zahral vo všetkých troch pôvodných filmoch o Indianovi Jonesovi. Bol by si zahral aj v Kráľovstve krištáľovej lebky (2008), ale zomrel v roku 2004. V Dobyvateľoch stratenej archy stvárnil poskoka gestapáckeho agenta Tohta (Ronald Lacey), a potom sa bil s Indym v scéne s lietadlom Flying Wing. V Chráme skazy (1984) Roach skončil obesený na stropnom ventilátore a neskôr ho zabila drvička kameňov. V Poslednej krížovej výprave (1989) hral stevarda vo vzducholodi. (DETTO1976)

• - Ve scéně na lodi Katanga (George Harris) si Marion (Karen Allen) sundává klobouk levou rukou, další záběr však značí pravou. (GreatestFan)

• - Pavúky vtáčkare, ktoré Jones (Harrison Ford) striasa zo seba a kolegu v úvodnej scéne v jaskyni, sa odborne volajú Brachypelma smithi. Ich jed pre človeka nie je nebezpečný a pôvodný výskyt majú v suchých oblastiach Mexika, takže v pralese Južnej Ameriky nemajú čo robiť. (Z0oMb3E)