Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Pri filmoch, ako je tento, sa rodí láska ku kinematografii. Zásluhu na tom má scenár, plný detskej fantázie, šarmantný dospelo-detinský Harrison Ford, chytľavá muzika Johna Williamsa, dobrodružná výprava plná akčných scén, Karen Allenová nejdúca po ranu ďaleko, nacisti a jeden bájny mystický artefakt.(1.11.2004)

Můj první velký dobrodružný film a nebýt Poslední křížové výpravy, zůstal by také tím největším. Spielberg má vzacný talent skloubit napínavý příběh, mysticky mrazivou atmosféru, skvěle vykreslené postavy a vypravěčský odpich ve výbušný celek, který je – vtipný, strašidelný, napínavý a emotivní. Doktor Jones, muž dvou tváří, versus Hitlerova říše zla v prostředí tajemných a prastarých sil. Kultovní od první do poslední vteřiny, báječně natočené, sehrané, nazvučené, natrikované... Je to tak trochu pohádka, tak trochu horror a každým coulem dobrodružná jízda, která z dospělých mužů dělá malé kluky a z malých kluků velké hrdiny... A co na to dámy?(18.4.2004)

Úvodní díl nejlepší dobrodružné filmové série. Indiana Jones je prostě parádní zálesák, kterého charakterizují: mírně ošoupaný klobouk, archeologické znalosti a dovednosti, důvtip, smysl pro humor a schopnost vymotat se z každého maléru. Zároveň ale není vykreslený jako nepřemožitelný hrdina, neboť i on na svých výpravách chybuje. Náramně si rozumí se svým přítelem, který se jmenuje pan Bič, na dobré čtyři metry by s ním trefil mouchu mezi oči. Strašně se mi líbí dobývání nejrůznějších míst plných nástrah a skrytých pastí a odhalování rozličných rébusů a hádanek, v téhle sérii je těchto momentů vrchovatě. Příběh o Arše úmluvy, která je obklopena hadími těly a uložena do Studny duší je dynamický, napínavý, ale současně protkaný vtipnými segmenty a hláškami, jimž jednoznačně vévodí legendární a improvizovaná: Jdi do hajzlu! Honičky, souboje, výbuchy, střídání všemožných lokací a skoro hororové finále. Indy a Harrison jsou borci a fandí jim úplně všichni. 18 miliónů dolarů(rozpočet)/384 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/174 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(20.5.2006)

"Rád bych natočil bondovku" povídá Spielberg. "Mám něco lepšího" na to Lucas. Že z něčeho, co podle obou mělo být jakási "moderní pohádka, inspirová dobrodružnými filmy 30. a 40. let a vyprávěná v jazyce seriálů na sobotní odpoledne" vznikne nejlepší dobrodružná série všech dob, ovšem netušil ani jeden. I když je tahle trilogie výslednicí nejrůznějších inspirací, těžko se dá ve svém žánru s něčím srovnávat, naopak, všechno se srovnává s ní. Každý díl má navíc svou osobitou tvář, atmosféru a v té souvislosti by bylo hříchem nezmínit člověka, který má na výsledku stejný díl odpovědnosti, jako všichni hlavní protagonisté - Johna Williamse, jehož hudbu řadím k tomu nejlepšímu, co kdy vytvořil. Jsou filmy, které nestárnou. A pak jsou filmy, se kterými nestárnu já.(28.9.2005)

Výtečně vtipné dobrodružství doprovázené svištivým práskáním biče, ve kterém Spielberg vytvořil prototyp nového neokoukaného hrdiny - intelektuálně zdatného, s bitkou srozuměného a s perfektně padnoucí hláškou připravenou k okamžitému vypuštění v kteroukoli denní či noční hodinu, na jakémkoli místě na světě.(22.7.2011)