Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

NFR 1999, Oscar 4 : Zvuk, Výprava, Strih, Vizuální efekty + 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Kamera, Hudba + (Střih zvukových efektů)(20.2.2004)

***Věděli jste, že: Německou válečnou ponorku, která se v několika záběrech objeví v závěru filmu, si filmaři vypújčili z jiného souběžně vznikajícího filmu Wolfganga Petersena - "Ponorka". Scény ze Spielbergova filmu Petersenův štáb natolik přesvědčily, že jejich model ponorky snese cokoliv, že jej vystavili drsným vlnám. Ponorka šla ale okamžitě ke dnu. ***(15.3.2007)

Dlouho jsem nad tim premyslel, ale tenhle dil je pro me nejslabsi z cele trilogie. A pritom tu nic nechybi. Akce tu je skoro porad, Harrison Ford se pro roli Indiany Jonese narodil (Moc ho nemusim, ale jako Indy nema chybu.), efekty jsou na dobu vzniku docela dobry a pribeh je velmi zajimavej. Problem je v tom, ze oba dalsi dily se riti neskutecnou rychlosti k finale, kdezto prvni dil jen tak plyne, i kdyz misty svizne a jsou zde i vynikajici sceny, jako honicka s Archou v nakladaku. Ale ani to by tolik nevadilo, protoze hlavni problem je hudba, krome main theme me moc nezaujala. A taky zenska, kterou ma Indy za partnera, je takova nijaka. Neni ani nijak zvlast vtipna, ani nijak zvlast zasadni. Presto to je jasne na 5*, protoze se jedna o vynikajici mix akce, dobrodruzstvi a trochu te komedie.(14.8.2006)

Veleúspěšná série o Indianu Jonesovi je snad všeobecně známá a nemá cenu tady dlouze rozebírat, co je na ní úžasného. Faktem zůstává, že tento první díl nasadil laťku opravdu hodně vysoko, takže i po dalších dvou pokračováních dosud nebyla překonána. Nyní se na nás chystá IJ4 a jsem zvědav, zda se bude laťka posouvat na vyšší metu. Z tohoto prvního dílu zcela jistě stojí některé scény za zapamatování, ale než abych je tady vyjmenovával, tak radši každému doporučím, ať si to půjčí a podívá se sám.(10.6.2003)

V priebehu rokov sa moje poradie "indyoviek" menilo, chvíľu som mal najradšej Chrám, chvíľu Výpravu, ale nakoniec som definitívne uznal, že úplne best sú Dobyvatelia. Dôvod? Možno nemajú také šialené tempo ako Chrám, ani nedosahujú zábavnosť Výpravy, ale tu je najsilnejšia tá zimomriavková mystická atmosféra. Archa je skrátka najlepší artefakt, aký kedy Indy našiel.(1.4.2007)