poster

Schindlerův seznam

 • USA

  Schindler's List

 • Slovensko

  Schindlerov zoznam

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Hrají:

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Paweł Deląg, Henryk Bista, Wojciech Klata, Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko, Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig, Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański, Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge, Wilhelm Manske, Thomas Morris, Razia Israeli, Norbert Weisser, Grzegorz Kwas, Marta Bizoń, Grzegorz Damiecki, Daniel Del-Ponte
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • POMO
  *****

  Čo o ňom napísať, keď nechcem zase len sucho vytahovať všetky superlatívy a priraďovať ich ku každej jednej jeho filmárskej zložke? Welles má Občana Kanea, Coppola Godfathera, Kubrick Vesmírnu odyseu a Spielberg Schindlerov zoznam. Fiennesov Amon Goethe je personifikáciou úpadku ľudského ducha, zodpovedného za najväčšiu tragédiu našich dejín, Williamsov soundtrack je neprekonateľným vrcholom súčasnej filmovej hudby, kameraman Janusz Kaminski je pre mňa (čoby milovníka čiernobielej kompozície) modlou a vyhladenie Krakovského gheta jednou najhrôzostrašnejšou scén, aké som kedy videl vo filme. Steven si týmto film splnil poslanie, pre ktoré sa stal režisérom. A ja by som si najradšej každý záber z tejto jeho mimoriadne osobnej výpovede zarámoval, zavesil na stenu a modlil sa, aby som mohol vrátiť čas a zabrániť tomu, o čom vypovedá.(27.5.2002)

 • Tsunami_X
  *****

  Krásný příklad nadhodnocování kinematografické výpovědi díky zvolenému tématu, ovšem ne že bych divákům nepřál syrovou podívanou a režisérovi splněný sen. Jen bych s těmi superlativy o nejlepším počinu v dějinách filmu dost šetřil.(25.4.2005)

 • Enšpígl
  *****

  Po skončení filmu,sem seděl ještě dlouho po titulkách a nevěřil, že se něco takového stalo. Jen doufám, že už nikdy nebude příležitost k tomu aby musel být další "Oskar Schindler".(12.7.2006)

 • Boss321
  *****

  Geniální. Fascinující. Dílo, které se nesmazatelně zapsalo do dějin kinematografie. Celý příběh je o muži Oskaru Schindlerovi (vynikající Liam Neeson), kterému se během druhé světové války podařilo zachránit přes tisíc židovských životů. Jako jediný Němec má v Izraely pomník a dodnes mu nosí květiny na hrob..... ve vedlejších rolích mne zaujal především Ralph Fiennes, v roli brutálního velitele koncentračního tábore a na druhé straně zdatně sekundující Ben Knigsley v roli židovského učetního, bez kterého by byl Oskar Schindler nahraný..... Myslím, že Steven Spielberg dokázal uctít památku velice dobře a sedm získaných cen Akademie věd hovoří za své..... Pět hvězdiček..(25.9.2007)

 • Pohrobek
  ****

  Krásná pohádka o tom, že ani v té nejstrašnější životní situaci není definitivně prohráno a řadový člověk v sobě může najít sílu k nebývalému činu... No, jedinou chybou je asi to, že se bohužel jedná jen o pohádku a celý film je věrohodný stejně jako Keneallyho knižní předloha. Oskar Schindler - henleinovec; špion; válečný zločinec, jenž se musel po válce narychlo uklidit do Argentiny - stíhaný československou i polskou tajnou službou; egoistický nespolehlivý obchodník i manžel; člověk, k němuž se úplatky sbíhaly a jenž je opět ochotně rozdával - ze všech možných důvodů, člověk, o jehož skutečné roli v přežití 1200 židů toho zaručeně víme pramálo. Stejně tak brněnecký azyl - místo s obrovskou úmrtností; místo, kde někteří ani nevěděli o existenci Oskara Schindlera; místo, za které se možná muselo draze platit. V každém případě však těch 1200 lidí přežilo, ať už to bylo zásluhou kohokoliv. Schindler však není ani černý, ani bílý - prostě šedý jako většina ostatních. Na druhou stranu se výborně povedl Amon Goeth - tenhle rozmazlený, nafoukaný, úplatný a marnivý klouček, který byl zbaven moci a zatčen samotnými SS. Jeho poslední pozdrav tak zřejmě nebude nic jiného než další nepromyšlené gesto člověka, který zdaleka nedospěl na místo, které zastával - dá-li se na něj vůbec dospět. Bez diskuzí nejlepší film Stevena Spielberga, a zatím jediný, na který se můžu podívat vícekrát.(31.12.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace