Kairo

Pulse

Mysteriózní / Horor / Thriller

Japonsko, 2001, 118 min

Kijoši Kurosawa

Asi nejstrašidelnější asijský horor, který dokáže mnohdy až nepříjemně děsit i bez toho, že by ve filmu byly klasické bafací lekačky. Ostré kontrasty světla a stínu (nebo stínu a menšího stínu), téměř žádná hudba, jen podivné zvuky. Velice nepříjemně působící duchové typu scéna v prádelně nebo chvíle, kdy duch doslova promlouvá k divákovi za utichnutí všech ostatních zvuků až má člověk nutkání se otočit jestli tam ten duch opravdu nestojí.(19.1.2010)

• zelvopyr

Bohužel někdy kolem osmé minuty, kdy se duchové trapně snažili být hrůzostrašní, lomili ruce a vyskytovali se v rohu, pronesl jsem na jejich adresu legrácku, která přítelkyni tak odbourala, že se chechtala ještě skoro 10 minut. Atmosféra v háji. Ale ani tak by to na mě film neuhrál. Po několika překonaných usínacích krizích a emergentním ošetření sanice vykloubené nudou nastala zhruba v polovině vřelá hádka, zda film vypneme hned, nebo až za chvíli. Jelikož s oblibou hraji ďáblova advokáta, loboval jsem za další sledování kupodivu já. Film ke konci začal aspoň trochu houstnout, k čemuž ovšem ani trochu nepřispěli duchové, naopak, ti vždy vyvolali ambivalentní reakci. Působivá byla předvedená deprese (ovšem těžko říci z čeho tak mohla být). Abych to shrnul, několik desítek hodin trvající film pro ty intelektuály, kteří dovedou najít hlubokou myšlenku i v hovnu, plný západní pseudofilosofie typu "až bude peklo plné hříšníků, budou mrtví chodit po zemi", kteroužto asiat-režisér z kulturních důvodů těžce nepochopil a ke všemu netuší, co má dělat se životem a proč, tak to vysype do filmu. Celé to vyšperkované (tehdy) hype cyberpunkovým přídechem, který evokovalo pištění modemu + rozostřená videa jakoby přes internet, na Windows 3.11.(7.4.2013)

Mno, tento film mi moc nesedl. Od japonců jsem přeci jen čekal něco víc. Doufal jsem, že se budu bát, že to zkrátka bude duchařina taková jak ji japonci umí. Ale strach se u mě bohužel vůbec nedostavil. Na druhou stranu, pokud bych měl hodnotit originalitu a zpracování (zejména vizuální), tak bych šel s palcem spíše nahoru. Celý film působí hodně depresivně a divák se nezbaví pocitu, že se každou chvíli musí něco stát. Něco špatného. A ono se taky něco špatného stane, jen to bohužel nebude nic tak děsivého, že by z toho člověk hrůzou zalezl pod peřinu. Já nepatřím k lidem, kteří považují lekačky za alfu i omegu dobrého horroru. Jde mi hlavně o dobrou atmosféru, s pokud možno napínavým dějem a něčím, co dokáže pořádně vyděsit. Atmosféra je v tomto filmu místy skutečně dobrá, ale všechno je příšerně natahované (podle mě by filmu slušela kratší stopáž - něco kolem 90min) a tak jsou veškeré dobré momenty vzápětí zabité. Hlavní postavy mi přišly také dosti nevýrazné, skoro až nesympatické. Pokud ovšem divák vydrží až do konce, bude mu odměnou překrásný postapokalyptický pohled na liduprázdné Tokyo, které je nádherné a děsivé zárověň a kam se na něj hrabe opuštěný NYC z I am legend. Celá moje jedna hvězdička nepatří ničemu jinému než právě těmto vizuálním orgiím.(31.1.2008)

Moje očekávání bylo oproti americkému remaku Pulse, který jsem viděla dříve než Kairo bohužel příliš vysoké. Herecky to sice bylo zvládnuto dobře, soudě i dle mého oka skromného a filmu odborně neznalého - já to těm Japoncům prostě žeru, atmosféra by se v určitých situacích dala doslova krájet, nápad duchů vycházejíc spoza světa virtuálního byl poměrně originální, ale těch nudnějších až uspavajících míst zde bylo přehršel, a i když mě některé scény přeci jen nenechaly v úplném poklidu, pořád jsem koukala, kdy už to konečně skončí. Tudíž, vůbec by tomu neuškodila kratší stopáž a myslím si, že z takového námětu mohli vytřískat daleko více. Přeci jen, fleky na stěnách.. to je docela málo, aby člověku naskočila husí kůže - pokud nejde o plíseň v baráku, na kterou jsem alergická... Když se to tak vezme doufala jsem ve dvě nesplnitelné věci. Kdy už se začne konečně něco dít a kdy už bude konec. Ne, že by se ve filmu vůbec nic nedělo, ale zdálo se mně, že v tom nejlepším nastal jakoby útlum, a pak předlouhá pauza, což je dost nevděčné pro věčně unaveného člověka jako sem já:) A já se tak těšila, že po shlédnutí Kaira si na chvíli odpočinu od PC obavajíc se duchů:)(4.2.2010)

Asi takto: Vzhledem k atmosféře filmu skvěle natočeno s naprosto parádní hudbu... Nicméně... Jsem to z toho tak chytrý, že ani nevím jak... :) A přesto se mi to líbilo dost.. :)(1.5.2010)