Kairo

Circuit, The

Mysteriózní / Horor / Thriller

Japonsko, 2001, 118 min

Kijoši Kurosawa

CITÁT - Všechno to začalo jednoho dne.....bez varování.....jako teď........... Hned od začátku se něco děje. Sice divák, zatím netuší co, ale to brzy zjistí. CITÁT - Je čas hodit to za hlavu........ Japonci a elektronika. Vyrábějí jí snad víc než Čína a tak je jasné, že v jejich světě musí mít elektronika své mýty a duchy, kteří kolem tohoto fenoménu vytváření magická prostředí a tajemná zákoutí. Nejdříve to jsou VHS - ky, poté telefony a dnes jsou to PC, CD nebo DVD. A kde se může nejvíce plížiti zlo? Na internetu. CITÁT - Chceš vidět ducha?.......... Je to sice chvilkami mrazivé a tajemné, ale převážně je to zmatené, neucelené a někdy i nudné.(30.7.2014)

Pro mě to byl film o lásce. A ona uteče. Nejsem sama. ♥♥♥(3.10.2012)

66%?? Dlouho nechápavě zírám na toto průměrné hodnocení. Až po chvíli mi to došlo. Film má americký remake. Čili ho shlédlo mnoho lidí, kteří by ho jinak neviděli/neznali, a toto je nejspíš jeden z těch filmů, který si ani nezaslouží, aby na něj koukal jen tak kdekdo. Ano - toto není horror (jak se tu mnohdy objevuje jako výtka). Není to horror v tom smyslu, že by nabízel děs jako atrakci, směsici strachu a "zábavy". Ale nenabízí ani onu čirou atmosférickou hrůzu, jako mnohé asijské horrory. Tento film totiž uvízl mezi světy, kde není dobro a zlo (a to ani v nějakých relativních, nejednoznačných podobách); nepřináší děs, ale směsici bázně, smutku a pocitu jakési zvláštní nevyhnutelnosti. Jediným monstrem, jediným absolutnem (lze-li to tak říci) je tu osamocenost.(21.11.2007)

Podľa mňa najlepší japonský horor a atmosférický KLENOT, pri ktorom mi ani nevadí, že som ho videl až s takým „oneskorením“, pretože pred rokmi by som pravdepodobne ešte nebol schopný ho naplno doceniť. Počas necelých 2 hodín som si však takmer nevydýchol a v pohlcujúco depresívnom audio-vizuále som si napnutý ako struna prežil celú škálu emócií; od počiatočnej zvedavosti, k rastúcej znepokojivosti, aby som sa po čase pri strašidelných scénkach na chvíľu reálne bál a onedlho po tom mal úprimné obavy o postavy, na čo som zase ostal nečakane smutný po „odstránení“ jednej roztomilej hrdinky. To som si veru už dávno neprežil. A navyše to je až prekvapivo hlboká, komplexná a inteligentná vec, ktorú nadčasový režisér dokázal naplniť obsahovo i formálne.. Kairo, neviem sa dočkať kedy ťa uvidím znova.(27.2.2016)

Duchařský horor postavený čistě jen na atmosféře postrádající jakékoli levné lekačky. O to důmyslněji je budována hrůza. Garantuji Vám, že při některých scénách, hlavně, jak už podotkl d.f.h, ve forbidden room, budete mít chuť se někam schovat a budete si přát, aby to napětí skončilo. Pro mě jasně no.1 mezi japonskými duchařinami (možná až uvidím Ju-on, změním názor).(22.1.2005)