Ie naki ko

• Japonsko 家なき子 (více)

Epizody(51)

Osmiletý chlapec Remi žije se svou matkou v malé francouzské obci Chavanon. Jeho otec Jérome Barberin pracuje v Paříži. Jednoho dne se Barberin vrací zraněný a bez peněz a Remi zjistí, že je ve skutečnosti nalezenec. Nezaměstnaný Barberin prodává Remiho za 40 franků potulnému muzikantovi Vitalisovi. Remi se tedy stává členem Vitalisovy skupiny, která čítá tři vojenské psy (Capi, Dolce a Zerbino) a malou opici Joli-Coeur. Se svými představeními putují od města k městu, aby si vydělali na živobytí. Vitalis naučí Remiho číst, psát a hrát na harfu. Remi v něm brzy nachází otce, který mu celá léta chyběl. Během vystoupení v Toulouse se Vitalis dostává do sporu s četníkem a je odsouzen k dvěma měsícům nucených prací. Nebohý Remi je náhle bez svého mistra i bez peněz a zoufale shání obživu pro sebe i svěřené zvířectvo. Naštěstí se setkává s bohatou anglickou šlechtičnou paní Milligan a jejím synem Arturem, který je upoután na invalidní vozík. Remi netuší, že se setkal se svou skutečnou matkou a bratrem. Přestože život s nimi je příjemný a plavba výletní lodí "Labuť" Remimu učaruje, neznalý pravdy o svém původu, nechce opustit Vitalise a po jeho propuštění s ním pokračuje v cestě. Přichází zima a s ní jedna tragédie za druhou. Dva psi z Vitalisovy skupiny jsou roztrháni vlky, Joli-Coeur podléhá zápalu plic a zanedlouho ve sněhové vánici umírá i starý Vitalis. Remi náhle zůstane sám pouze s věrným psem Capim a dozvídá se, že Vitalis byl ve skutečnosti slavný operní pěvec Carlo Balzani. Po smrti Vitalise Remi krátce pobývá u rodiny zahrádkáře Acquina poblíž Paříže. Zde se sbližuje s nejmladší dcerou Lisou, jež je od smrti matky němá. Po krupobití, které zničí veškerou úrodu květin, si Acquinova rodina nemůže dovolit Remiho nadále živit. Remi se proto vypraví do Paříže a odtud se i s novým přítelem Mattiem vrací do rodného Chavanonu. Protože by rád vypátral své pravé rodiče, vypraví se opět do Paříže. Od umírajícího Jéroma Remi zjišťuje, že jeho skuteční rodiče by mohli být naživu a pravděpodobně žijí v Anglii. Remi proto neváhá a spolu s Mattiem absolvuje riskantní cestu do Londýna s cílem nalézt svou rodinu. (Kri-kri)

Kri-kri

Na tento již přes 40 let starý Anime seriál vyrobený studiem TMS (Tokyo Movie Shinsha) jsem natrefil teprve začátkem roku 2009. A ačkoliv se ke mně dostal v jazyce, který neovládám (francouzština), velice mě zaujal a během jednoho týdne jsem shlédl všech 51 epizod (o několik let později se mi podařilo sehnat i verzi s ruským rychlodabingem). Seriál vznikl na motivy slavného románu Hectora Malota "Bez domova" a proto je v Evropě známější spíše pod francouzským názvem "Rémi sans famille". Autoři seriálu se (až na pár drobných odlišností, které navíc nijak neovlivňují vývoj děje) poctivě drželi knižní předlohy a zůstali ji mnohem věrnější, než jakékoliv později natočené verze, ať už hrané či animované. Tak vznikl poutavý, napínavý a dojemný příběh s pěknou (na svou dobu velmi povedenou) animací. Atmosféru navíc dokresluje krásná hudba od Takeo Watanabe (tentýž autor jako v případě Candy Candy). Třebaže zpočátku může seriál působit poněkud nudně a nezáživně, po prvních pár dílech se děj zajímavě rozvine, mnohdy až do dramatických situací. Ze seriálů, které se na CZ/SK obrazovky nikdy nedostaly (kniha Bez domova u nás vyšla v r. 1960) je tento jednoznačně můj nejoblíbenější. 100% Francouzská znělka: Rémi sans famille. V deníčku článek o seriálu. ()