Slasti Otce vlasti

Historický / Komedie

Československo, 1969, 101 min

Karel Steklý

Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Oldřich Velen, Vilém Besser, Zdeněk Kryzánek, Miloš Kopecký, Lubomír Kostelka, Milena Zahrynowská, Bohumil Bezouška, Vladimír Menšík, Jana Kasanová, Josef Gruss, Jiří Štěpnička, Josef Elsner, Karel Beníško, Jaroslav Cmíral, Jan Schánilec, Jan Pohan, Miloš Vavruška, Bohumil Švarc st., Nina Popelíková, Karel Gott, Kamil Bešťák, Josef Bartůněk, Bohuslav Čáp, Vlastimil Bedrna, Kamil Blahovec, Lubomír Bryg, Štěpán Bulejko, Stanislava Bartošová, Ludmila Engelová, Ladislav Gzela, Vladimír Hrubý, Vladimír Navrátil, Pavel Robin, František Suk, Vladimír Hlavatý, František Marek, Karel Hovorka st., Vladimír Hrabánek, Karel Hábl, František Hruška, Stanislav Juna, Blažena Kramešová, František Jákl, Petr Jákl st., Jiří Sládek, Karel Vítek st., Jan Kouba, Jan Přeučil, František Kubíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Kutil, František Havlíček, Jiří Lír, Josef Kotapiš, Kajetán Maudr, Adolf Minský, Mirko Musil, František Hanzlík, Pavel Sedláček, Jiřina Součková, Antonín Soukup, Jiří Hein, Miloš Nesvadba, František Svačina, Karel Svoboda, Marie Štrampachová, Richard Záhorský, Miluše Zoubková, Rudolf Kalina, Jindra Ovčárová, Vlastimila Vlková, Michal Dohányos, František Horek, Jaroslav Sus, Magdalena Čechová, Jana Homolová, Eva Polášková, Eva Zakouřilová, Pavel Ruta, Jiří Trojan, Karel Anderle, Zdeněk Houška, Ivan Chrz, Petr Lebeda, František Plecháček, Miloslav Průša, Robert Ritschel, Zbyšek Šrůta, Petr Vinař, Milan Jonáš

Kolářová s Hanzlíkem tvořili roztomilou dvojici v mnoha filmech a vždy jim to klapalo. Zde je vše umocněno Kopeckým, který jako Jan Lucemburský exceluje.(22.5.2014)

"Milý Enrico, dohody se píšou v míru, víš? Já vím, je to padoušství, ale ty nám to odpustíš, je to pro svatou věc." Tenhle film mám rád už od mala. Docela dobrodružný, romantický, veselý i chytrý. Hanzlík i Kolářová jsou ve svých rolích přesvědčiví, výkon Miloše Kopeckého je pak třešničkou na dortu. S ostatními se ptám, proč se podobné věci nedají natočit i dnes.(3.6.2008)

Ten středověk je tady jen v kostýmech, jinak psychologie a jednání postav je zcela moderní, ale zde je to právě jeden z pramenů komiky. Miloš Kopecký ale v rámci žánru vdechl svému králi Janovi i docela dost majestátu ( a samozřejmě i vtipu a sarkasmu). Několik pěkných hlášek - "Jak máme zvítězit, když nám házejí klacky pod nohy ". Je zde patrný i vlastenecký podtón, jako v jiných posrpnových filmech. Opravdu nechápu jak mohl režisér poté natočit jednu z nejhnusnějších normalizačních sraček-Hrocha. No, možná jedna hvězdička je z nostalgie.(12.12.2010)

"Toho bůhdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Film je pojatý pořádně uvolněně, pravděpodobně to t nevlečeak vůbec nebylo, ale je to neskutečná sranda a pohoda, Hanzlík i Kolářová jsou skvělý, příběh se nevleče a vůbec je to celkově moc pekně natočený...(26.7.2008)

Tuhle dvojku mám hrozně ráda ve všech filmech, kde hrají. Hanzlík a Kolářová jsou jako pár ve filmech vždycky bezvadní - jejich vtípky a škádlení nemá prostě chybu. Tady máme další pozoruhodnou komedii opět z doby Karla IV. z trochu jiného pohledu alias když byl otec vlasti ještě mladý a nevybouřený. Dneska v noci tě unesu. - Vážně? A kam? - Tajemství. - A budeš se chovat slušně? - Tebe to bude bavit, když se budu chovat slušně?(30.10.2012)

• - Filmovanie prebiehalo na hrade Křivoklát, Lipenskej priehrade a na Třeboňsku. (dyfur)

• - Ve filmu si zahrál jednu malou roli i Hanzlíkův otec František Hanzlík (1914-1995), který byl také hercem, převážně ale divadelním. (formelin)

• - Původní název filmu byl Králova učňovská léta. (raininface)