Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tosim
  ***

  Film je pouze průměr, ale scéna u šibenice nahání hrůzu! Taky se dostala až do Trháááku! :))) (Ještě že ne do Kapely na lyžích...)(20.6.2003)

 • Marthos
  **

  Komunistický režim degradoval mnoho starších českých literátů na vazaly a předchůdce socialismu a nebohý Tyl mezi tento "elitní" výběr zapadl spíše omylem a úplnou náhodou. Řada jeho divadelních her a dramat postihuje především otázku vlastenectví a oslavu poctivého českého člověka, tedy motivy nepříliš exponované, ale v něčem přece jen zneužitelné. Strakonický dudák má bohužel tu nevýhodu, že se zčásti odehrává v jakési cizí orientální zemi, tedy ve světě mimo realitu průměrného českého diváka. Režisér Karel Steklý byl navíc jedním z těch, kteří jasně definovali veřejný postoj vůči novému politickému zřízení a tak mu nedalo příliš velkou práci znehodnotit původní Tylův text. Barvotisková stylizace vystihuje veškeré kontury socialistického filmového kýče, který je pravidelně umocňován záběry na českou krajinu a naopak kontrastován nepřehledným chaosem exotické říše. Celek je patetický až běda, spousta frází a oddeklamovaných překroucených Tylových vět a nebýt řemeslně kvalitní závěrečné scény s umrlci na šibeničním vrchu, asi by to celé nestálo ani za řeč. Herci jsou teatrální, někteří více, někteří méně, nejlíp mi z toho vychází Rudolf Hrušínský, který Vocílku charakterizoval jako prášilovského prospěcháře, co hraje faleš na obě strany. Těžko očekávat u filmu z padesátých let cokoli jiného, než zideologizovanou představu o poctivém českém truhlíkovi.(2.1.2009)

 • CaptainNor
  ***

  Při vzpomínce na Steklého adaptaci Tylovy hry se každému, přes veškerou vlasteneckou snahu vybaví především hrůzostrašná scéna na šibeničním vrchu. Ještě hrůznější je však aspoň pro mne výkon Josefa Mixy v hlavní roli. Nicméně film má zajímavou atmosféru, skvělý obraz a kolorit, pompézní scény s vílami a o svátcích si vydobyl své místo na obrazovce. Zcela nadčasový je Vocílka, který nakuká Švandovi, že je muzikant světového významu a skrze jeho kumšt si nacpe vlastní kapsy. Podobně jako dnes Karel Peterka (a spol), který něco podobného nakukal Evě a Vaškovi.(18.7.2008)

 • Sašenka165
  **

  Hodně špatný film - možná to tak vnímám, protože doslova nenávidím předlohu.(31.12.2007)

 • Aky
  ****

  Je třeba vzít v úvahu rok natočení. Při tomto vědomí nadprůměrné zpracování notoricky známého vlasteneckého pohádkového příběhu.(30.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace