Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

type_B

Na dystopii v TV zas tak často nenarazíte, a zvláště, když je to téměř neakční sci-fi. Pravda, kulisy, interiéry a exteriéry působí dost lacině, ale co schází na materiálním provedení, je bohatě vynahrazeno ve scénáři a v myšlenkovém podloží filmu. Brutál Zed (S. Connery) přichází do duchovní společnosti, kterou řídí podivné Tabernákulum, jakýsi virtuální prostor tvořený krystalem a myšlenkami obyvatelů Spirálu. Tabernákulum bylo vytvořeno vědci, aby společně s vybranými jedinci střežilo vědomosti upadajícího lidstva. Zároveň s tím však tito jedinci odložili stranou část lidské podstaty, kterou tvoří smrt a sexualita. Zajímavý je tento film v tom, že jednak zobrazuje společnost, která se snažila potlačit pudovost, ale přesto se v ní našli Renegáti a lidé překračující její řád, a jednak tím, že Zed přináší smrt jako vykoupení. Je to právě motiv smrti, co působí ve filmu nábožensky a co mu dodává velmi zvláštní rozměr (je to zcela jiné užití motivu smrti než v dílech s akční složkou). Východiskem se pro několik zbývajících spirálů stal únik a nový způsob života. Pro Zedovu partnerku to bylo potom navrácení se k přirodnímu řádu - zplodila se Zedem syna, potomka a zemřela. Poslední záběry filmu akcentují tento cyklus, v čemž se odráží silně protipokrokové (a v přeneseném smyslu taky proticivilizační) poselství filmu: Vraťte se k tomu prapůvodnímu, abyste přežili. Děj, který jsem zde načrtnul, je velmi stručný a film samotný obsahuje mnohem více témat a motivů, které by se zasloužily být rozebrány. Osobně se mi velmi líbila hříčka s Čarodějem ze země Oz a krásné herečky. ()

B!shop

Jo tak tohle je fakt ulet. Pribeh pripomina Planetu opic, akorat misto opic tu mame skupinku vyvolenejch nesmrtelnejch, ktery se uzavreli do Viru pred okolnim svetem a pak tu mame osvoboditele v podani Seana Conneryho, kterej je ze zacatku lovec, kterej zabiji a znasilnuje a postupne ziskava vedomosti a stava se vyvolenym a to vse zvlada v cervenejch spodarach s maslickou, holinkach a s dlouhym harem a skutecne jen vyjimecne tohle obleceni behem filmu zmeni. Jinak i pres jistou podobnost s Planetou opic je pribeh hodne zajimavej a originalni a i kdyz se vetsinu casu jen keca, kulisy misty pusobi dost levne a nic moc se nedeje, tak dokaze zaujmout a clovek ceka, jak se to bude vyvijet. Navic ve filmu neni nouze o kozy a mrtvoly. Takze ve vysledku zajimavy, uchylny, ale misty nudny, takze lepsi 3*. ()

A.Beech

Film slabý jak čaj. V skratke: 44 ročný chlpatý Connery so strašnými vlasmi (Steven Seagal?) a masívnymi fúzmi pobehuje hodinu 45 min. v slipoch po obrazovke (ešte že je v kondícii). To je jednoznačne TOP. Neviem o čom to bolo, nemohol som sa pri tomto kinematografickom zjave sústrediť na dej. Zatiaľ najslabší film so Seanom, ktorý som videl (v poradí už číslo 42). Chlpy mám snáď aj na koberci. ()

noriaki

Sešli se takhle jednou John Boorman, budoucí režisér Excalibru, a Sean Connery, budoucí oscarový herec a zapředli hovor. J.B. "Seane, mám nápad na perfektní film. Je to dystopické sci-fi z 23. století a ty tam budeš mít hlavní roli." S.C. "Líbilo se mi tvoje Vysvobození, řekni mi o tomhle víc." J.B. "Bude tam dekadentní společnost nesmrtelných žijících v nudě, a taky společnost vykořisťovaných divochů. Ty budeš hrát zabijáka lovícího divochy. Postupně se vetřeš k těm vyvoleným nadlidem a nakonec změníš osud celé lidské rasy." S.C. "Takže budu zabiják a agent, to znám z Bonda. Dobře jdu do toho" J.B. "Skvěle, skvěle. A taky tam budou chlapi v ženském oblečení a s trvalou. Ženské nebudou mít prsa, aby vypadaly podobně jako chlapi." S.C. "No, nevím, myslíš že je to dobrý nápad?" J.B. "Jasně, a taky budeš mít kozačky po kolena, oranžové slipy s mašlí a cop do půli zad." S.C. "Počkej to se mi vůbec nelíbí, vždyť je to úchylárna." J.B. "Ale není, je to umělecký záměr, a navíc už si slíbil, že v tom budeš hrát." S.C. "No jo, budu. Snad to zapadne někde do archívu a nikdo si to nebude pamatovat." J.B. "Super, a taky tam bude obří kamenná lítající hlava plivající pušky, cirkus se senilními dědky, zrcadlové bludiště, lidi budou zabíjet pohledem, a každý bude mít na hlavě šátek." S.C. "Panebože...." A tak vznikl Zardoz. ()

Tom_Lachtan

Bylo by příliš jednoduché odsoudit Zardoz jako film, ve kterém obří létající kamenná hlava pronáší větu "Zbraň je dobro, penis je zlo!" Ne takhle hrůzný celek naštěstí není, přesto je vidět, že film už dostatečně zastaral a to nejen tím, že se zde prohání Sean Connery s pornoknírkem oděn v rudé hadrovité trenky a tváři se űbermenschsky. Námět sám o sobě zas tak pitomý není, jen by byl hoden mnohem lepšího zpracování, které by bylo prosté dnes už přihlouplým zkratkám a přílišné fantastičnosti, která je v přímém rozporu s hloupostí konání většiny postav. Bohužel, moc nepomohli ani herci, kteří jsou dosti prkení a tváří se buď divně, nebo blbě a divně a výjimkou není ani sir Connery, bohužel. Ale přeze všechno tenhle film o podivné dystopii není špatný, jen podprůměrný a jeho kosti zetlely a nesou patrné stopy, že je páně Čas poněkud ohlodal. ()

• Conneryho roli měl původně hrát Burt Reynolds, ale než začalo natáčení, byl hospitalizován s prasklým vředem a musel projít dlouhou rekonvalescencí. (mahler)
  • Connery i režisér Boorman se vzdali svých honorářů, aby film mohl vůbec vzniknout. Souhlasili pouze s podílem na zisku filmu. (mahler)
  • V jednom interview o filmu Zardoz (1974) režisér Boorman prohlásil: "Byla to 70. léta a já jsem hodně ujížděl na drogách. Upřímně řečeno, ani já si nejsem úplně jistý o čem některé části filmu jsou". (Stejšn)