Narozen 4. července

• slovenský

Narodený 4. júla

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1989, 138 min

Oscar 2 : Režie, Střih + 6 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Tom Cruise, Kamera, Hudba, Zvuk, Scénář - A . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(18.3.2004)

Syrově podaný antiválečný snímek od režiséra mé milované Čety. Tom Cruise podává naprosto nezapomenutelný výkon. Škoda jen, že tam bylo tak málo Willema Dafoa.(30.1.2009)

Rozpočet $14miliónovTržby USA $70,001,698Tržby Celosvetovo $161,001,698 ║ Obsahovo na danej dĺžke mi to príde dosť prázdne, výpoveďou povrchné a celkovo to je uvlečené, kľudne to mohlo mať o 30minút menej a bolo by to určite účelovejšie. V štýle vyprávania Olivera Stone sa je niekedy fakt ťažko nájsť. /60%/(4.7.2006)

Toma Cruise nemám ráda, ale tady je ještě mladý a tak mi nevadil. Ale i přesto, že zahrál svou roli opravdu skvěle, tak mě ničím nedojal a vůbec sem s nim necítila. Děj byl zbytečně natahovaný a proto mě to místama nudilo. Ale myšlenka je dobrá, jen mi někdy přišlo, to nadávání a stěžování už otravný a jiný záběry zas tak psychopatický, že mi to lezlo na nervy. Ale za celkovej dojem budu ještě hodná.(1.3.2009)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $161,001,698(2.6.2007)

• - Spoluautor scénáře Ron Kovic si zahrál veterána na přehlídce ze začátku filmu. Oliver Stone zase reportéra při interview v televizi zpovídající technického poradce filmu Dala Dyeho. (HellFire)

• - Ron Kovic a Oliver Stone napsali většinu scénáře společně v kavárně ve Venice v Kalifornii. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Když se Tom Cruise dostával do role tím způsobem, že byl v kolečkovém křesle, řekl mu Kovic, aby vyjel ven mezi lidi a pozoroval jejich pohledy. To jak s ním mluví, jak se jim chvěje hlas, způsob dívání se do očí. To vše mohl poté Cruise zužitkovat sám ve filmu. (Monco)