Narozen 4. července

• slovenský

Narodený 4. júla

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1989, 138 min

Kvalitní válečný film s přesvědčivým Cruisem, několika silnými momenty a zajímavými myšlenkami. Hodnotím 4* a výhledově si seženu Četu.(17.4.2011)

Přišlo mi to moc, ehm, stoneovské na to, abych tomu dal pátou hvězdu. Mírně zahleděné do sebe a přitom neobjevné. Nic ale nemůžu vytknout Cruisovi, který se skutečně předvedl a navození přesně takové atmosféry, kterou Stone chce.(16.6.2010)

Oliver Stone a jeho iksté liečenie krívd vietnamskej vojny. Tentokrát sa zameral na postoj spoločnosti k veteránom. Prvý Rambo mi bol osobne bližší ako Tom Cruise.(24.6.2012)

Další masochistický film Američanů ohledně války ve Vietnamu. Na rozdíl od vojensky drsné Čety, Údolí stínů, Olověné vesty či Apokalypsy tenhle snímek válku jen letmo naznačí a věnuje se raději utrpení hlavního hrdiny. Jenže to tady už taky mockrát bylo - utrpení veteránů v Lovci jelenů nebo Návratu domů je věrohodnější a lépe zahrané. A film jako připomínka vietnamské války? Forrest Gump je vtipnější, Vlasy mají lepší příběh i muziku, Tábor tygrů má zajímavějšího hrdinu. Takže nakonec z Narozen 4.července zbývá jen ten patos - "Chci být dobrým Američanem. Chci sloužit své zemi." A taky hořkost ze zranění, zklamání a Stoneova levičácká politika. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=t8NR6n1nRMI(25.2.2010)

Určitě jeden z nejlepších hereckých výkonů Toma Cruise, který tento film táhne neuvěřitelnou silou kupředu. Ne, že by to snímek nějak přehnaně potřeboval, protože atmosféra a děj sám o sobě jsou zde velmi přesvědčivé. Jen je možná škoda, že Kyra Sedgwick nedostala více prostoru. Kdybych měl zmínit ještě jednu pozitivní věc, tak scénka s rodinou po návratu z diskotéky mě dokázala něpříjemně zamrazit, i nenuceně rozesmát.(18.3.2009)