Dvě tváře lásky

Mirror Has Two Faces, The

Dve tváre lásky

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1996, 121 min (SE: 110 min)

Nadprůměrná romantická komedie natočená sice velmi tradičním schématem, takže má sice naivní příběh (jak jinak), ale zase velmi příjemné herecké obsazení, hudbu a vůbec pěknou atmosféru.(20.9.2004)

Pamätám si, že muž hľadal vzťah bez sexu, žena zase vzťah so všetkým, čo k nemu patrí. Stretli sa, rozišli a potom zase zišli. Alebo tak nejak. Vcelku chytré dialógy a perly v podobe bonmotov staručkej ale hviezdnej hollywoodskej herečke Lauern Baccalovej v úlohe hrdinkinej matky sa zachovali v pamäti len ako pocit. Inak je v podstate jedno, ako sa takýto film končí, podstatnou je u nich práve taká ta odzbrojujúca vzťahová vata, ktorá drží diváka v pozornosti, hoci si z nej nejako veľa nezapamätá, má z tých dialógov spomínaný celkom dobrý pocit. Ten ostal aj vo mne, no okrem neho nič viac. Jemný nadpriemer v rámci filmov, ktoré slúžia uchovaniu statusu quo.(27.9.2016)

S každou reprízou tenhle film stoupá v mém žebříčku nejlepších romantických komedií.. Streisandová, tak jak ji moc nemusím, i Bridges jsou ve svých rolích excelentní, originální zápletka je plná nejen skvělých dialogů a hlášek, ale také drobných až nenápadných legrácek, a také takových filmových synapsí předávajích pocity a emoce, baví mě každá jedna z postav, včetně řady těch vedlejších, baví mě každá jedna scéna, zkrátka film, který nemá slabé místo.. pro kleopatru: v tomhle filmu přece vůbec nešlo motiv změny ošklivého kačátka v sexbombu... nehledě na to, že byla Rose mnohem sympatičtější ve své původní podobě než po proměně (která byla ostatně několika dialogy shozena i ve filmu samotném) a v tomto ohledu Gregoryho zklamání zcela chápu.. taky jsem chtěl zpátky tu původní Rose.. :-)(2.5.2007)

Co mi vadí na tomto jinak velmi příjemném dílku Barbry Streisand je mnohokrát omletý motiv změny ošklivého káčátka v sexbombu. Když žena exteriér neřeší čtyřicet let, nezačne najednou myslet jako šéfredaktorka Vogue. A je to pak vůbec ještě výhra, když má změna její image vliv na mužovo rozhodování? Je to přece pořád tatáž (hodná a chytrá) osoba. Ale předsevzetí se asi raději poruší s kostí než se strašidlem do zelí.(8.9.2004)

Suchopárný profesor matematiky (přirozený Bridges), pro něhož láska musí být rovnicí o dvou známých odmocněná sexem, profesorka literatury s otevřenou myslí, která pro nějaké racionálno a bezkontaktnost nemá v lásce pochopení (zvláštní Streisand, jenž má mezi dvěma krásnýma očima nos na řádkování při sadbě ředkviček), trocha toho Pucciniho při závěrečném muchlování a máme tu s blížícím se koncem stále více tuctovou romantickou komedii středního věku o tom, že krása vnitřní je důležitá, ale bez té vnější si jí málokdo všimne.. Vyhnout se manželskému sexu puštěním Lawrence z Arábie je velice rafinované. „Strč ho tam..!“(10.9.2010)