Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

Historii filmu Yentl jsem sledovala od dob natáčení v Čechách, kdy si Barbra český štáb nemohla vynachválit. Stejně tak ti, kdo jí byli přiděleni, se prý až na 5O cigaret denně nesetkali s takovou profesionalitou a přísností sama na sebe. A tak vznikl krásně dojemný film o židovské dívce, která se chtěla vzdělávat a protože to bylo jen pro chlapy, ostříhala vlasy, oblíkla kalhoty a vyrazila do školy, což bylo v pohodě do doby, než se zamilovala - do muže. Ve výčtu pochval nesmí chybět Mandy Patinkin, Amy Irving, krásná "červánková" kamera, písně...... nádhera.(12.3.2005)

Oscar 1 : Hudba - A + 4 nominace: Herečka VR - Amy Irving, Výprava, Píseň - "Papa, Can You Hear Me?", Píseň - "The Way He Makes Me Feel"(14.4.2004)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $40,218,899Tržby Celosvetovo $42,100,000(24.5.2010)

V dobách, keď boli ženské sny nekompromisne pošliapané mužským pokolením, sa zrodila žena, ktorej túžba po naplnení predčila mužské sebectvo. Na svojej ceste sprevádzanej knihami, si však uvedomuje, že k tomu, aby otvorila oči a vdýchla pravú múdrosť, učebnice vôbec nepotrebuje, pretože na lásku niet žiadnej teórie. Barbra so svojím zamatovým hlasom umocnila emocionálne vyznenie filmu a muzikálového doprovodu som sa nemohla nabažiť. Každú scénu, každý záchvev spevu či nežného pohľadu určenému tomu pravému, som vstrebávala po celé dve hodiny a nemohla uveriť, že pod rukou ženy vznikol taký silný ľudský príbeh.(27.7.2009)

To pořadí žánrů je správné, muzikál by to byl sám o sobě zvláštní, typický spíš jen naivnější dějovou linkou. Židovská komunita, žádné tance, zpívá jen Barbra Streisand, navíc pro sebe a zpívané pasáže jen podtrhují lyričtější místa v příběhu a vnitřní myšlenky Yentl. Spíš než o prvoplánově zapamatovatelné melodie jde o takový expresivnější chanson. Ten zato nádherně podtrhuje citovou stránku filmu, který je tak jako tak kouzelně a osobitě pojatý, že nějaké drobnosti a lapsy, třeba v podobě panoráma Karlova mostu s Pražským hradem při vjezdu do Lublinu, tentokrát milerád odpustím. Hodně ženský film.(3.2.2007)

To, že Barbra vie spievať a má nádherný hlas so širokým rozsahom, vie snáď každý .... To však boli veci, ktoré mi na Yentlovi vadili. Tie melodramatické samomluvné piesne len "osladzovali" celý príbeh. Ten však žiadne dochucovadlá nepotreboval ... Barbra Streisand tu spolu s Mandym Patinkinom podali nadštandardný herecký výkon a Barbra sa zároveň prezentovala ako schopná režisérka, spoluscénaristka a herečka . Aj keď ju vcelku nemusím, neubránil som sa miernemu úsmevu na perách v prípadoch detailných záberov na jej mužskú podobu a v duchu som dumal nad tým, či je krásne škaredá alebo škaredo pekná ....(24.4.2007)

Mám dojem, že filmy Streisandové-režisérky mají bohužel sestupnou tendenci. Tenhle je první a tudíž nejlepší. Je na něm znát, že Barbara námět dlouho vybírala a promýšlela a právě proto ji dokonale sedl. Zápletka je sice zbytečně prvoplánově feministická, ale působí v použitých prostředcích spolehlivě tak, jak má. Je to ukázka dobře a kvalitně odvedené práce (ikdyž ničeho víc). Yentl je film, na který se i opakovaně ráda podívám a neurazí to můj vkus.(20.3.2004)

Jednoznačně plný počet hvězdiček ... uchvacující film ... nádhera, Barbra je skvělá!!! A v tomhle filmu jsem si kdysi dávno poprvé všimla, že písně, které tam zazněly zpívala osobně. Do té doby jsem o jejím nádherném pěveckém talentu nevěděla :-)(17.8.2012)

Maso!! Když jedete s Yentl na jedné vlně, když víte, co cití a chápete její myšlenkový pochody, který jsou někdy naprosto mimo, máte vyhráno. Ta její situace se do mě trefila jako bomba vyslaná z děla. To, že "nothing´s impossible", že mám jít za tím, čím chci jít a s kým chci, je strašná perda do hlavy. Barbra zpívala div si nevyřvala hlasivky, snad si vyzpívala duši. A i když nedosáhla až do nebe, strašně mě tou svou kurevskou pílí a vytrvalostí dohnala div ne ke skoku z okna. Má to chyby, ale babrat se v nich je hloupý, zvlášť když se jedná o Streisandky životní téma i výkon. Nehci sahat až do nebe, mě stačí můj prostor, tam je to stejně nejhustější. Kde se ve mě ta uvědomělost bere, to fakt nevim...ba jo, viděl jsem Yentl a chci žít!!!!(24.8.2009)

"Jentl" - One (wo)man show Barbary Streisandovej. Prísne pravidlá ortodoxných Židov zakazujú ženám štúdium textov Talmudu. Je to čiste mužská výsada. Preto sa odvážna, ctižiadostivá deva musí prestrojiť za mládenca, aby mohla nastúpiť do tradičnej, uznávanej školy. Príheb je skutočne dobre vykreslený, taktiež aj zaujímavý. Ale na nosatú Streisandovú s krátkym, chlapčenským účesom, oblečenú v mužských šatách sa nedalo pozerať. Aj hluchonemý slepec by ihneď spoznal, že sa baví so starou štyridsať ročnou vydrou a nie s mladým študentom judaizmu. ***(22.2.2010)

Zvláštní film... Režie, scénář, produkce a hlavní role Barbra Streisand. Není to typický hollywoodský film, nemá to pořádný happyend a ty písně mě občas docela iritovaly, kameru to má ovšem slušnou a některé sekvence (např. příprava na svatbu a svatba, cokoli s Amy Irving) jsou prostě úžasné...(12.8.2011)

80% Hlavně za Barbara (u)(22.10.2012)

Dlouho jsem váhala, než jsem si muzikál s Barbrou pustila, ale jelikož mě kdysi naprosto nadchlo Hello Dolly, překonala jsem svůj zbytečný strach a zpestřila si sobotní dopoledne, v době, kdy jsem se ozdravovala z návštěvy fitu :-).Nádhera, a tím nemám na mysli jen jedinečný Barbřin hlas, ale celé jímavé zpracování příběhu, ze kterého jde vidět, že ho točila žena. Tím nechci říct, že muži neumí točit romantické filmy, ale stejně jako v Piánu děj plyne jaksi pomalu, a přesto nemáte pocit nudy a plytkosti, které pomalému toku hrozí. Každá scéna je nabitá emocemi stejně jako jednotlivé postavy. Pozornost je věnována každému detailu a doteku, mající svůj význam. Nejsem si jistá, jestli se film zavděčí všem, spíše ne, ale musím říct: kéž by více muzikálů bylo takových a aspoň částečně nahradily ty roztančené hezouny.(16.3.2010)

• danecek24

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - cena (2) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší režie - Barbra Streisand + nominace (4) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Barbra Streisand, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Mandy Patinkin, Nejlepší hudba - Alan Bergman, Nejlepší filmová píseň - "The Way He Makes Me Feel" - Hudba Michel Legrand, text Alan Bergman, Marilyn Bergman(23.12.2008)

Vžil som sa do roly Barbry až tak , že keď nahí chlapi vychádzali z vody tak som si takmer zakryl oči.Yentl dievča,milujúca dcéra svojho láskavého otca rabína , ktorý napriek zákazu nepriamo učí dcéru múdrosti talmudu vidiac jej túžbu po vzdelaní a po jeho smrti Yentl ŽENA bojovnica , ktorá nechce byť len rodiacou žehliacou a nemysliacou ženou a tak , ako muž študuje talmud s mužmi.Pomocou múdrosti talmudu sa jej podarí prežiť svadobnú noc a kľučkuje ďalej , ako sa len dá , aby nakonie pochopila , že len pravda ju môže celkom oslobodiť.Svojou múdrosťou obetavosťou urobí ľudí okolo seba šťastnými , aby nakoniec seba samú odhodila , ako širák v diaľ a dopadla niekde , kde to bude iné.Krásny dojemný film s nádhernym hlasom Barbry Streisand.(23.1.2009)

Příběh sice sám o sobě nikterak silný není a spíše líně plyne, ale přesto film působí dost emotivně a to hlavně díky výbroně vytvořené atmosféře (málokdy byly české lokace využity tak vizuálně podmanivě) a ohromujícím písním Streisandové, jež nenechají chladnou ani mrtvolu, i když její výkon trochu pokulhává. Přesto však tento film zavání jedinečností a ojedinělostí.(24.8.2010)

Nedovedu si představit, jak by film dopadl a hlavně zaujal, kdyby v něm nehrála Barbra a charismatický Mandy. Ale kdyby jsou chyby. Naštěstí pro nás je to tak , jak to je a vznikla pro nás nádherná romantická záležitost, bez nádechu kýče.(18.5.2014)

Geniove http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Genius maji problem presne opacny - chteji od knih utect a prevlekat se do zenskych satu. TODO ... zapojit do toho to, ze Barbra je zenska ... @ "Ale ona je tak sladka" , "Staci, ze je sladka" ?(15.7.2009)

Poctive natoceny film o zenske touze studovat, kdy tato vysada byla urcena pouze zidovskym muzum. Ac Streisand neposloucham, uznavam, ze je dobra zpevacka, hudebni slozky ve filmu jsou ale zbytecne. Jeji herecky vykon taky neni spatny, do te role se mi ale vubec nehodila a misty jsem mel problem se na ni divat. Patinkin dobry. Vim jiste, ze uz tento film nikdy neuvidim, ackoliv neni spatny.(6.10.2013)

Kdyby Barbara nezpívala, tak je to za pět hvězdiček! Nádherný entuziasmus při dosahování vlastního cíle, rozhodnost, bourání konvencí! Člověk musí Jentl fandit až do konce. Jdi holka, nedej se a ukaž jim to. Láska a manželství prostě nejsou jedinou náplní života a pokud cítíte, že chcete víc, tak musíte bojovat. K tomu ještě krásná zákoutí českých měst a dokonalý film je na světě.(6.3.2013)

<< předchozí 1 2 3