Maturita za školou

Povídkový

Československo, 1973, 70 min

Vladimír Kalina

Jiří Šust

Oldřich Kaiser, Jaroslava Schallerová, Tomáš Töpfer, Olga Jungová, Josef Vondráček, Milan Orlowski, Hana Čížková, Jiří Pleskot, Ladislav Trojan, Jiří Pick, Vladimír Kudla, Karel Augusta, Jiří Lábus, Jan Faltýnek, Ivan Vyskočil, Petr Svojtka, Vladimír Brabec, Eva Čeřovská, Jan Kotva, Josef Šebánek, Miroslav Masopust, Viktor Očásek, Stanislav Zindulka, Milan Vyskočil, Vlastimila Vlková, Otto Ohnesorg, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milada Ježková, Jan Kraus, Jaroslav Kůrka, Karel Longa, František Pohanka, Jiří Michálek, Mirko Musil, Jiří Holeček, Zdeněk Buchvaldek, Václav Sloup, Jaroslava Tichá, Radek Pavlíček, Richard Fleišinger, Ivan Bureš, David Vejražka, Zdeněk Deyl, Jitka Kramářová, Miloslav Mirvald, Jindřich Panáček, Jiří Pekárek, Richard Polák, Josef Vítek, Jan Vaculík, Zdeněk Touš, Karel Vambera, Jaroslav Moucha, Miloslav Fleischmann, Věra Křechová, František Skopec, Josef Šrámek, Václav Trávníček, Věra Začalová, Miloslav Holman, Karel Malina, Miloš Vavruška, Petr Chudárek, Jan Bösser, Jindřich Matys, Michal Pečenka, Zdeněk Pečenka, František Srb, Roman Tkačuk, Miroslav Čadil, Kateřina Macháčková, Josef Brozman, František Skřípek, Taťána Radechovská, Oldřich Velen, Jindřiška Gabriela Preissová, Luba Skořepová, Václav Trégl, František Řehák, Libuše Havelková, Viktor Maurer, Zora Božinová, Bohuslav Kupšovský, Jan Kuželka, Eva Vytlačilová, Alena Zelinková, Jiří Balvín, Petr Mändel, Stanislav Šupka, Michal Pavlata, Jaroslav Kučera
  • Adam Bernau

Tak aby bylo jasno, soudruzi. Divoká šedesátá skončila, od teď bude film vychovávat. "Maturita za školou" je jednak takovým výchovným počinem pro naši mládež, jednak názorným příkladem, jak to dopadá, když se socialisticky spořádaní, umělecky impotentní, myšlenkově plytcí tvůrci pokoušejí o "hlubší ponor", "životní dilema" nebo dokonce "smysl života". I když až na zlou společnost špatných kamarádů - trampů ve třetí povídce tam vyložená zákeřnost nebyla, ta falešná, plytká, nažehlená normalizační optika z toho čpí na každém kroku. Zvláště "mladý básník" byl opravdu k sežrání a jeho představitel - mladičký vlasatý Kaiser - byl opravdovou kuriuzitou, podobně jako Lábus v roli zlého trampa (zřejmě jejich generálka na legendární Mimikry). Tento film jsem si pustil jen proto, abych si doplnil filmografii pana Šebánka - a s úlevou konstatuji, že se objevil jen na pár vteřin a beze slov, protože etuda tohoto génia rodu Homolkova, jak s tupým úsměvem naslouchá básníkově prvotině, je opravdu smutným završením jeho "neherecké kariéry". Náladu mi ovšem spravila Schallerová, jejíž nebeský půvab prozářil i tuto trapárnu. Do odpadu neházím, to bych přece jen křivdil. Celek má jakousi koncepci a vypointované ústřední myšlenky každé jednotlivé povídky jsou přes všechnu tu bídu sympatické. (Zvláště otevřený závěr Reprezentanta mě příjemně překvapil.) Celkově tedy hodnotím poněkud vstřícněji než slunicko2, jehož trefný komentář ovšem vřele doporučuji.(4.3.2011)

Povídka Básník je i přes svou kratičkou stopáž neskutečně nudná a herci zde absolutně nemají co hrát. Naštěstí kameraman docela často zblízka zabírá Jarku Schallerovou - kvůli ní bych klečel taky :-) (stejně jako starej Homolka, který se zde v miniroličce rovněž mihne). 40%. Reprezentant má zajímavou atmosféru, sympatického Milana Orlowského, řeší zajímavým způsobem dilema škola x kariéra, které však absolutně vyšumí do ztracena a nedospěje do žádného konce. 40%. Povídka poslední, Bíbr Grizzly, je z celého triptychu nejsilnějším článkem nejen díky mému oblíbenému prostředí, ale má jako jediná znatelnější příběh a gradaci. Typově přesný Vladimír Kudla podobných filmových příležitostí moc neměl. 70%. Dodatek: Průměrný povídkový film, stojící za pozornost hlavně (možná pouze) kvůli závěrečné povídce. 50%.(25.7.2015)

Výchovně příjemný povídkový příběh.(7.4.2013)

Bíbr Grizzly jednoznačně nejlepší povídka celého triptychu. Pokud bych měla hodnotit ji samotnou, dostala by ode mě jasných pět za autentickou atmosféru vandrů 80. let.(26.4.2016)

Název filmu přesně sedí: u tohohle filmu jsem si v kině (balkón sedmá řada úpně vpravo) poprvé šáhl na holý kozy. DPZ: 21.11.1973.(20.3.2012)