Konec stalinismu v Čechách

Velká Británie, 1990, 10 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Určitě nejlepší krátký film od Švankmajera. Každého Čecha a politicky zajímajícího občana, to určitě nejen pobavilo, ale také odradilo.(25.12.2010)

Průvodce inteligentního laika čtyřiceti lety československosovětského přátelství a jeho degeneračními účinky.(18.4.2009)

Švankmajer je geniální - a geniálně a trefně si poradil i s tímto tématem - takže co dodat?(8.8.2006)

Vynikající metafora komunismu, která je podstatná přesně tím, co nezobrazuje explicitně - nejsou to ani symboly vůdců. ani zmagořelé masy lidu, ale právě ty tajemné ruce chirurga-demiurga, které jsou skutečnou temnotou Švankmajerova snímku. Kdo je to? Snad Velký druhý v lacanovském pojetí, ono temné nesymbolizované místo Skutečnosti, které nás žene do náruče všemožných totalit a jejich ikonických tváří. Velký druhý nemá tvář ani tělo, přesto hněte naši existenci... Možná se tak v důsledku nejedná ani tak o poznamenání transformace fantomem totalitarismu, ale o poznamenání jakékoli lidské snahy o pokrok směrem k pravdě tímto "neexistujícím" fantomem.(28.10.2010)

Bravúrna satira na totalitu v minulosti a na nebezpečenstvo totality v súčasnosti ....(4.6.2006)