Do pivnice

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Zvuk:

Ivo Špalj

Báli jste se někdy chodit do sklepa pro brambory? Ne? Tak teď budete.(4.12.2015)

... aneb co všechno se může stát malé holčičce když jde do sklepa pro brambory. Konečně vím kdo je zavřený v těch temných sklepních místnostech a jak se "peče" uhlí.(23.11.2006)

Brrrr... Ono dostat k obědu brambory, to není žádná sranda aneb lehce Karkulkovská, silně surrealistická bramborově-sklepní anabáze v pohnuté švankmajerově mysli. Být mi o skoro třicet let méně, asi bych měl problémy s tím nejdůležitějším lidským svalem. Protože pán, uléhající do uhlí, by mi přivodil nejednu noční můru.(8.10.2014)

Kolik se toho dá vytěžit z krátkého příběhu o malé holčičce jdoucí do sklepa pro brambory. Švankmajer je mistr svého oboru a vtiskuje divákovi svoji vizi dětského strachu, který každý z nás zažíval při cestě do temného sklepa. Postava, kterou ztvárnil Alexandr Letko vzdáleně připomíná svým tématem Pechovu scénu z Otesánka. Svérázné absurdnosti jako "uhlové koláčky" a další jsou neodmyslitelným koloritem Švankmajerových fimů.(12.6.2003)

Koľko utrpenia som musel v detstve prežiť, keď som musel prejsť tmavým, neosvetleným priestranstvom a navyše sám ? Čo všetko sa skrývalo v tmavých kútoch, aké záhadné tvory spôsobovali šuchotania a zvuky okolo v indigovej tme? Detské strachy a obavy zachytené presvedčivým poeticko –hororovým spôsobom o ceste dievčatka do tmavej pivnice. Hra a fantázia sú kľúčom k tomuto filmu. Uchvátila ma scénka výroby uhľových buchtičiek, ktoré ochutnám rád i viackrát.(24.10.2004)