Lekce Faust

Faust

Loutkový / Drama / Fantasy

Česko / Francie / Velká Británie, 1993, 97 min

Po Spiklenci Slasti som už myslel, že sa nedočkám ničoho nového, no mýlil som sa. Spojiť bežný život, s Gotheho Faustom, bola podľa mňa celkom podarený nápad, lebo dnešná spoločnosť stále nevyriešila otázky ktoré sa Faust pýta diabla. Švankmajer spojil viacero techník, v ktorých vytvoril reálnosť priestorov minulých a vtedajších a pritom tiež reálnosť skutočného sveta, ktoré sa vo filme prelínajú tak, že divák ani veľmi nemá čas špekulovať o tom, čo je čo a kde je kde. Je to preto, lebo Švankmajer nás zahŕňa tuctami podnetov, ktoré stimulujú naše myslenie, ktoré pracuje na plné obrátky a rovnako ako Faust, hľadá odpovede vo svojom živote. Páči sa mi, že švankmajer v každom svojom diele prekonáva isté tabu, do ktorého by sa ostatný režiséri nepustili. Milovanie sa s bábkov, roztrhanie tváre Ježiša a iné, sú podané tak symbolicky, alebo niekedy humorne, že nehnevajú ani toho najsilnejšieho puritána. Pomalé a ťažkopádne tempo snímku sa v posledných pár minútach rozbehne tak šialene rýchlo, že som žasol nad Švankmajerovov fantáziou a podobne ako v Spiklenci Slasti opakovateľnosťou motívu, ktorý má viacej podmotívov, a ich spoločné spojenia sa v jeden zmysluplný celok. Každý si vo filme môže nájsť niečo pre seba, alebo nájsť odpovede ktoré potrebuje.(27.1.2009)

Tady dunělo i Peklo natož Čepek.(14.7.2012)

Při svém prvním sledování tohoto filmu mě zajímalo jediné místo. Jak si Š. poradí s klíčovým místem? Tedy jak draho prodá svou duši? Bohužel to Š. odfinkl a zaměřil se na efekty.(18.6.2010)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr, Český Lev 3 : Herec HR - Petr Čepek, Výprava, Zvuk + 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Střih, Scénář(8.9.2004)

Postavy, veci a priestor sa podivuhodne menia, stále istoty sa rozpadávajú, utvárajú a zase miznú hlinení homunkulovia - to všetko v kulisách každodenného, civilného sveta. Prepojovanie zdanlivo všedného plynutia s uvedenými metamorfózami vytvárajú magickú civilnosť Švankmajerovho sveta - dobre známu z jeho krátkych filmov, pre ktorú je typická výtvarne silná surrealistická poetika mixnutá čiernym humorom. Uhrančivé čaro bizarných nápadov je prítomné i v celovečernom filme. Švankmajer použil ako základ všeobecne známu literárnu predlohu o mužovi, večne nespokojnom s úrovňou poznania sveta, ochotného upísať sa temným silám za možnosť okúsiť všetko, dotknúť sa absolútneho vedenia. Hrané scény (geniálny Petr Čepek vo svojej poslednej hlavnej úlohe) sú nápadito kombinované s animovanými (obrovské vyrezávané drevené bábky) a vytvárajú netradičné spojenie. Režisér spojil príbeh Fausta dnešných dní s uhrančivým výtvarnom a stiesňujúcou atmosférou (nezabudnuteľná scéna vyvolávania diabla), ktorú však zároveň odľahčil humorom výtvarným (bábky) ale aj slovným. Ide napr. o priliehavé využitie dialógov Grabbeho divadelnej hry Don Juan a Faust. Som rád takémuto spôsobu pripomenutia polozabudnutého spisovateľa Christiana Dietricha Grabbeho, ktorého formálny štýl, humor a myšlienky boli veľkým vzorom pre neskoršie literárne práce Ladislava Klímu.(21.6.2005)