Jídlo

Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

To nejlepší co surrealistický guru na krátkometrážním poli vytvořil. Tří části a jedna lepší než druhá. Neskutečně bizarní, nápadité, vypointované a i dnes více než-li aktuální. K Švankmajerům bych na jídlo tedy nešel. Bon Apetit, přátelé.(30.7.2007)

Jak už jsem psal tolikrát předtím, výtvarný styl Švankmajera zbožňuji. Při sledování Jídla jsem se proto cítil jako v sedmém nebi.(26.3.2011)

Švankmajer dokáže odhalovat zakoutí naší duše. Při tomto filmu jsem překvapeně zjistila, že se mi jídlo hnusí. Tohle je Meisterstück génia animovaného filmu. Povinná podívaná pro každého zájemce o film.(25.4.2004)

Švankmajer, opět jeho surrealismus, metaforické vyjadřování a úmyslně přepálená, bizarní animace. Se snídaní jsem skvěle nastartoval svůj den - člověk se může v klidu nasytit, ale pak se musí pro dalšího obětovat a dočasně ze sebe udělat automat, všichni jsou eventuálně spokojeni, ale jeden bude vždy sloužit. Na obědě jsem si také pochutnal, přestože číšník mě ignoroval, v okolí se dá vždy najít něco k snědku. A to završení mě doslova ZABILO. ovšem k penisu na večeři už jsem raději řekl "ne, děkuji". 8/10(19.9.2008)

úžasný, úžasný a ešte raz úžasný animovaný film s naozaj geniálnymi nechutnými scénami. skvost. dobrú chuť(19.9.2005)

• - Jako dítě byl Jan Švankmajer poněkud neduživý a dospělí jej do jídla nutili. Tato zkušenost se v něm hluboce usadila a v dospělosti se trasformovala v jakousi zvrácenou obsesi jídlem - projevuje se téměř ve všech jeho filmech a vrcholí právě ve snímku s příznačným názvem Jídlo. (Zuzanyje)

• - Ve filmu je v jednom ze záběrů zachycena dnes již těžko představitelná cena 9 Kčs za párek s hořčicí, půl krajíce chleba a pivo. (ledofredo)