Kyvadlo, jáma a naděje

Jan Švankmajer

Předloha:

Edgar Allan Poe (kniha)

Jan Švankmajer

Jedna z mých nejoblíbenějších záležitostí od Poa, která se Švankmajerovi povedla perfektně převést do podoby krátkého snímku.(19.2.2009)

15:05 // Tíživá atmosféra, která dopadá na diváka. Strach, úzkost. Uteče / neuteče? Černobílý Švankmajerův snímek, který ve mě probudil pocity, které ani samo Kladivo na čarodějnice.(4.3.2010)

Touha po svobodě vs. upřímná a bolestivá pomoc křesťanstva ku spasení. To vše pod taktovkou mistra Švankmajera. Naprosto ukázkový diktát, jak se má točit krátkometrážní snímek.(18.1.2013)

Tento fim natočený subjektivní ich formou mě velmi zaujal a musím říct, že pro mě zůstává ze Švankmajerových filmů nejděsivějším!(10.10.2008)

Nejzajímavější Švankmajerova záležitost. Za minimum prostředků zahrál velké divadlo podle slavné předlohy. Very good!(14.5.2009)

• - Závěrečná poznámka o inkvizici byla do filmu vložena dodatečně. Po roce 1989 požádal Jan Švankmajer o její opětovné odstranění, jelikož měnila vyznění filmu. (quip)