Něco z Alenky

Předloha:

Lewis Carroll (kniha)

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Kdo by pod něčím z Alenky čekal třeba pajšl nebo stehýnko, nedočkal by se. Přiznávám bez mučení, že Alenka, Čaroděj se země Oz a Medvídek Pú pro mě zůstali podivnými texty, jejichž oblibu jsem v žádném věku nedokázala pochopit, ale! Alenka, ač příběh sám o sobě mi vždy připadal pitomý, se dá pojmout z lepšího úhlu, jako příběh o králíkovi, čímž se ze špatného příběhu s nesympatickou hrdinkou stane špatný příběh s luxusním hrdinou. Náhle Alenka za zrcadlem, před zrcadlem, v říši divů, ať už je holka v kuse jednom nebo mnoha malých kouscích (druhá varianta by mě nechala zcela chladnou), proměněná v důstojné křoví králíkovo, sama získává na významu. Moje pediofobie, o které vím dlouho, a mírná pupafobie, jejíž diagnóza byla vedlejším produktem něčeho z Alenky (nevím, čeho přesně, ale něčeho jo), dostaly těžkou lekci. Něco z Alenky byla hozená rukavice, na níž je odpovědí zahraniční kinematografie Panenka Chucky.(31.1.2014)

Jan Švankmajer zpracoval knihu Lewise Carrolla - Alenčina dobrodružství v říši divů - tak dokonale specifickým surrealistickým způsobem, že vás jeho atmosféra pohltí od samého počátku a nepustí ještě dlouho po závěrečných titulcích. Alenka je děvčátko jako ze škatulky s očima modrýma jako dvě studánky. Usíná...... a začíná snít - tedy asi. Loutkové zobrazení klasických postav knihy (Bílý Králík, Kloboučník, Zajíc Březňák či Královna) je sice morbidní, ale přesto úchvatné. Ostatní postavy, které se ve filmu mihnou, jsou tak šílené, že se vám až bude líbit jejich nelibovzhlednost. :P Kostry, mokré peří či piliny jsou zkrátka tím pravým, ořechovým..(27.3.2009)

• Hejtmy

{796/1001} Švankmajerovy loutky jsou zajímavé a pěkné, a kdyby trval tak pět minut, byl by takový i celý film. Bohužel trvá cca dvacetkrát déle... 15 %(7.11.2010)

• brit84

Tak tenhle styl vyprávění mně těžce nesedl. Zpracování velmi výjimečné, ale strašně nudné.(12.2.2010)

Naprosté obrazové orgie, kdy si musí rochnit dospělí a děti zavírat oči. Však ony ty pohádky nejsou žádné růžové disneyovky. Po dalším zhlédnutí jsem zvýšil na plný počet. Vedlo mě k tomu několik jiných verzí a hlavně ta od Tima Burtona. Tohle lidi porazilo 3D boom!(29.11.2008)

• - Film byl točen načerno v pekárně U klíče v Nerudově ulici. Dnes je tam pizzerie. (Xeelee)

• - Něco z Alenky je první soukromý film v Čechách. (Xeelee)

• - Film byl stříhán na starém Zeiss z války a staré vyřazené kamery získali filmaři od někoho z druhé ruky. (Xeelee)