poster

Něco z Alenky

 • anglický

  Alice

Animovaný / Fantasy

Československo / Švýcarsko / Velká Británie / Západní Německo, 1988, 86 min

Režie:

Jan Švankmajer

Předloha:

Lewis Carroll (kniha)

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý
 • klerik

  Tak na takéto umenie som už asi primálo intelektuál... Explózia fantázie, skvelé "animácie", štylizácia hororových scén... len mi to prišlo PRÍLIŠ DLHÉ. Ako krátkometrážny filmík, by to bola bomba. Už v polke filmu si divák zvykne na obrazovú výtvarnosť a ďaľšie Švankmajerove hračičky už neprinášajú prekvapenie. Pri Alenkinej návšteve klobučníka som si teda riadne zazíval (aj keď autor zrejme scénou chcel niečo dôležité povedať). Napriek značnej morbídnosti, je to výnimočný film... A byť výnimočný je niekedy to najťažšie...(26.4.2006)

 • Fingon
  ****

  70%. Především oceňuji to, za jakých podmínek byl tento film natočený. Nicméně už samotný námět nepatří k mým oblíbeným, takže jsem si tenhle film rozhodně moc neužil.(28.10.2008)

 • Hejtmy
  *

  Ty Švankmajerovy loutky jsou zajímavé a pěkné, a kdyby trval tak pět minut, byl by takový i celý film. Bohužel trvá cca dvacetkrát déle... 15%(7.11.2010)

 • gudaulin
  *****

  Ve své době byl pro mě tenhle film něco jako zjevení. Díky němu jsem se stal, když už to vypadalo, že konečně dospěju, zase zasněným dítětem a k nelibosti všech v mém okolí už mi to zůstalo... Objevil jsem díky němu tvorbu Jana Švankmajera a stal jsem se jeho velkým fanouškem. V tomhle snímku Švankmajer zúročil předchozí dvě desetiletí své výtvarné práce i zkušenosti ze svých ranných krátkometrážních filmů. Je to surrealismus v té nejčistší podobě, kdy nejde ani tak o příběh, jako spíš o tu smršť výtvarných instalací, artefaktů a nápadů, stejně jako o avantgardní animaci, která posouvala hranice dosud známého a možného. Nejvíc na mě zapůsobila jízda výtahem, který míjí podlaží zaplněná spoustou roztodivných živočichů a rostlin, které Švankmajer stvořil. Vymyslel celý alternativní svět a staré obrázky z Brehmova Života zvířat a encyklopedií 19. století využil jako východisko pro stvoření havěti, která jakoby vypadla z nějakého fantasy světa. Na filmu se po výtvarné stránce podílela i Švankmajerova manželka Eva. Celkový dojem: 100 %. Viděl jsem dodneška čtyři další verze Alenky, ale žádná se Švankmajerově ani vzdáleně nepřiblížila...(16.6.2006)

 • Xeelee
  *****

  [LFŠ 2008] Teď musíte zavřít oči, jinak nic neuvidíte. Poněkud volněji pojatá adaptace, ale i přes základní rozdíly (třeba králičí díra vs šuplík stolu) se zde vyskytuje mnoho momentů z knihy. První nezávislej ilegální film po druhý světový se povedl :-)(26.7.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace