Doctor Who (TV seriál)

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

Velká Británie, 1963, 679x25 min

William Hartnell, Tom Baker, Patrick Troughton, Elisabeth Sladen, Jon Pertwee, Colin Baker, Nicholas Courtney, Anneke Wills, Peter Davison, Guy Siner, Sylvester McCoy, Deep Roy, Katy Manning, Trevor Martin, Garrick Hagon, Peter Cellier, Elspet Gray, Lalla Ward, Peter Benson, Helen Dorward, Robert Glenister, Patricia Quinn, Janet Ellis, Jiří Pravda, Geoffrey Bayldon, Gian Sammarco, Gabriel Woolf, David Bailie, Brian Blessed, Christien Anholt, Kevin McNally, Marcus Gilbert, Tim Pigott-Smith, Christopher Reynolds, Jeff Rawle, Douglas Camfield, Elizabeth Spriggs, Zohra Sehgal, Richard Ireson, Jean Marsh, Donald Sumpter, Andrew Robertson, Keith Skinner, Paul Seed, Philip Latham, Stefan Schwartz, Nina Thomas, Alan Lake, Maureen Morris, Tony Osoba, Owen Teale, Eric Mason, Tim Barlow, Hilary Minster, Eric Deacon, Alexei Sayle, Christopher Ryan, Ronald Pickup, David Prowse, Terence Alexander, Nicholas Pennell, Jonathan Burn, Martin Dew, Vernon Dobtcheff, Carole Ann Ford, George Coulouris, David Haig, Edward de Souza, Ray Barrett, Vincent Brimble, Mary Tamm, Stratford Johns, Valerie Taylor, Dominic Guard, Hywel Bennett, Marius Goring, Belinda Mayne, Lesley Dunlop, Kevin O'Brien, Ronald Fraser, Tim Barker, Patrick Godfrey, Marc Lawrence, Georgina Hale, Malcolm Taylor, Tom Georgeson, Richard Briers, Peter Moffatt, Patrick Ryecart, Jonathan Newth, Malcolm Terris, Jeremy Bulloch, Ian Thompson, Kate O'Mara, Annie Lambert, Kenneth Gilbert, George Little, Martyn Whitby, Brigit Forsyth, Stephen Frost, Tom Chadbon, Jeremy Wilkin, Godfrey James, Lloyd McGuire, James Saxon, Vincent Wong, Hi Ching, Lee Richards, Christopher Brown, Geoffrey Bateman, Robert Beatty, Charles Pemberton, Vic Tablian, Duncan Lamont, Colin Gordon, Shane Rimmer, Earl Cameron, Denys Hawthorne, Alan Tilvern, Glen Murphy, Sian Pattenden, Gary Cady, Judy Cornwell, Rodney Bewes, Robert James, Jacqueline Pearce, Gareth Hunt, Forbes Collins, Susan Penhaligon, Mark Greenstreet, Stubby Kaye, Mark Jones, Ian Hogg, Peter Blackburn, Sue Bourne, James Warwick, Margaret John, Michael Craig, Tommy Duggan, John Baskcomb, Greg Powell, Preston Lockwood, Roy Boyd (a.z., herec), Christopher Robbie, Maurice Colbourne, Morris Barry, John Hollis, Chris Gannon, Christopher Owen, Stephen Yardley, Max Faulkner, Edmund Pegge, Donald Pelmear, Desmond Cullum-Jones, Pat Gorman, Roger Hammond, Joseph Marcell, Jenny Laird, Jack Watling, Harry Fowler, Malcolm Rogers, Michael Barrington, Patrick Barr, John Dearth, Harold Goldblatt, June Brown, Frank Windsor, Henry Gilbert, Brian Glover, Max Adrian, Rula Lenska, Del Henney, Robert Sidaway, Neville Smith, John Fraser, Mary Peach, Robert Ashby, Tony Adams, Timothy Blackstone, John Hallam, Isla Blair, Michael Carter, John Woodvine, Albert Moses, Tutte Lemkow, Colin Jeavons, Graham Crowden, Bernard Kay, Robert Goodman, Sheila Reid, Trevor Cooper, Michael Cochrane, Alex Donald, Colette O'Neil, Ian Talbot, John Alderson, James Culliford, David Troughton, Harry Towb, Jane How, Ricco Ross, Brenda Bruce, Clive Swift, Sylvia Marriott, Damaris Hayman, Christopher Benjamin, Richard Easton, John Stratton, Alex Hood, Edward Underdown, Andrew Burt, Lynda Baron, Vivienne Bennett, Michael Jayston, Don Henderson, Guy Brenton, Windsor Davies, Roger Delgado, Hannah Gordon, Louise Jameson, Peter Jeffrey, Barry Letts, Pik Sen Lim, Carmen Munroe, Peter Purves, Ralph Michael, Nabil Shaban, Rudolph Walker, Alec Wallis, Angus Mackay, Arthur Hewlett, Alethea Charlton, Brian Grellis, Barlett Mullins, Colin Spaull, Charles Morgan, Christopher Guard, Deborah Watling (a.z., herec), Eileen Way, Ivor Roberts, Leslie Dwyer, Lee Cornes, Leslie Schofield, Maurren O'Brien, Michael Kilgarriff, Michael Attwell, Norman Tipton, Petra Markham, Peter Birrel, Alan Rowe, Angela Bruce, Brian Croucher, William Dysart, William Mervyn, Tim Preece, Trevor Laird, Tony Selby, Steve Plytas, Sharon Duce, Brian Miller, Gertan Klauber, Mike Reid, Pamela Salem, Paul Jerricho, Laurence Harrington, Zienia Merton, Derek Waring, George Waring, John Challis, Rosalind Lloyd, Morris Perry, Daphne Heard, David Sibley (a.z., herec), Elaine Ives-Cameron, Lois Baxter, Liza Goddard, Guy Middleton, Bonnie Langford, Ronald Leigh-Hunt (a.z., herec), Peggy Mount, Barrie Ingham, Dinsdale Landen, David Brierly, Derek Martin, Wolfe Morris, William Lucas, Walter Fitzgerald, Victor Windig, Michael Keating, Prentis Hancock, David Griffin, Myra Frances, Peter Craze, William Simons, Michael Craze (a.z., herec), Sean Caffrey, Fiona Walker, John Alkin, Yolande Palfrey, Aubrey Richards, Brian Hibbard, Glyn Owen (a.z., herec), William Squire, Paul Whitsun-Jones, Alison Skilbeck, Lucy Bnejamin, Patricia Maynard, Adele Silva, Anna Wing, Ysanne Churchman, Bella Emberg, Beatrix Lehmann, Claire Davenport, Caroline John (a.z., herec), Daphne Oxenford, Frances White, Jane Hylton, Luan Peters, Suzanne Danielle, Stacey Tendeter, Wendy Padbury (a.z., herec), Virginia Wetherell, Clinton Greyn, Peter Halliday, Glyn Houston, Bernard Archard, Bernard Holley, Simon Lack, Derek Deadman, David Yip, Erik Chitty, Aubrey Woods, Gerald Flood, Martin Boddey, Norman Jones (a.z., herec), Geoffrey Hughes, Graham Cole (a.z.), Helen Worth, Nogel Plaskitt, Norman Mitchell, Noel Coleman, David Graham, Aimée Delamain, Derek Newark, Anne Tirard, Eric Kent, Arnold Yarrow, Ray Marioni, Juba Kennerley, Kathleen Heath, John Slavid, Peter Welch, Milton Johns, Jimmy Gardner (a.z.), Peter Diamond, Lewis Alexander, Denis Lill, Anthony Jacobs, Arthur Cox, Tom Watson, Donald Pickering, André Maranne, David Collings, Aileen Lewis, Llewellyn Rees, Hamilton Dyce, Leonard Sachs, Donald Bisset, Nigel Lambert, Graham Leaman, Nigel Stock, Olaf Pooley, Jerome Willis, Norman Claridge, Edward Burnham, Richard Kane, Peter Butterworth, Hugh Futcher, Billy Cornelius, Edwin Richfield, George Roubicek, Richard Shaw, Robert Cawdron, Bart Allison, Edward Dentith, Jon Croft, Joseph Fürst, Russell Hunter, Jon Laurimore (a.z., herec), Philip Ryan, John Savident, John Caesar, Peter Roy, Stanley McGeagh, Alan Wheatley, Mary Healey, Patsy Smart, Derek Francis, Kenneth Thornett, John Tatum, Gerald Cross, George Sewell, Kevin Stoney, Kenneth Benda, Barbara Murray, Clive Morton, Rex Robinson, Barry Stanton, Moray Watson, Rachel Bell, Hilary Sesta, Gawn Grainer, Martyn Read, Stacy Davies, John Rees, Michael Sheard, Neil Wilson, Julian Fox, Noel Johnson, John Ringham, Michael Bangerter, Terence de Marney, Anthony Lang, Roger Avon, Stephen Jack, Roy Evans, John Cater, David Daker, Barry Jackson, Carl Rigg

Dokonalý kult. První seriál není vůbec lehce stravitelný. Odradí jednak ďábelsky složitým systémem číslování epizod, díky němuž je problém se v něm vůbec vyznat, ale i plochostí dobrodružství prvních dvou Doktorů. Lepší než sledovat vše od úvodního dílu je začít u druhého seriálu a Devátého Doctora a na začátek se vrátit až v první fázi zamilovanosti. Vůbec o nic nepřijdete. Děj je tak komplikovaný, mnohovrstevný a skáče tolikrát v čase že stejně začne dávat smysl až po první stovce dobrodružství. Malý spoiler. Ve druhém díle první série (avšak páté epizodě) Prvního Doctora divák poprvé potká Daleky, ale současně ve čtvrtém díle dvanácté série (jedenácté epizodě aktuální série) Čtvrtého Doctora je svědkem jejich zrození. Až se dostanete do stavu že vám tohle začne připadat normální tak gratuluji, stali jste se stejně závislými jako já.(14.4.2012)

Přes 150 příběhů, 26 sérií a sedm Doktorů, tohle všechno a mnoho víc tvoří pro mě asi nejoblíbenější seriál co jsem kdy viděl. Samozřejmě po tolika částech už nelze ani hodnotit objektivně, určitě všechny části nebyly tak skvělé, herecké výkony jsou mnohdy opradu příšené, ale mě si prostě Doktor díky nově natočeným dílům úplně získal a už jen kvůli tomu to stálo za to tyhle původní příběhy vidět. Ať už to byly silný momenty typu Dalekové "pochodující vylidněným Londýnem, Destruktor času v Daleks' Master plan, Smrt 4. a 5. Doktora (...), občas nasírající(Susan, Peri, Mel), občas brilantní (Turlough, Ian a Barbara, Steven, Leela) a někdy i oboje (Adric) společníci a samozřejmě samotná postava Doktora. U mě v oblíbenosti vyhráli dva. Ten nejznámější "ošálovaný" Toma Bakera a kriketový elegán Petera Davisona. Nejlepší příběhy: 005 - The Keys of Marinus, 015 - The Web Planet, 021 - The Daleks' Master Plan, 029 - The Tenth Planet, 042 - Fury from the Deep, 050 - The War Games, 053 - The Ambassadors of Death, 067 - Frontier in Space, 068 - Planet of the Daleks, 074 - Planet of the Spiders, 078 - Genesis of the Daleks, 088 - The Deadly Assassin, 090 - The Robots of Death, 093 - The Invisible Enemy, 101 - Key to Time Quest: The Androids of Tara, 105 - City of Death,111 - Meglos, 116 - Logopolis, 122 - Earthshock, 124 - Arc of Infinity, 134 - Resurrection of the Daleks, 136 - The Caves of Androzani, 138 - Attack of the Cybermen, 139 - Vengeance on Varos, 149 - Remembrance of the Daleks, 151 - Silver Nemesis, 152 - The Greatest Show in the Galaxy, 155 - The Curse of Fenric(20.5.2009)

• zelvopyr

Hrozně se mi líbí znělka, z toho je poznat stará BBC okamžitě... Zatím mám docela chuť dát si celý seriál.... což je i při urputném sledování pár měsíců. |||| 001 An Unearthly Child (4 ep.) 30% || 002 The Daleks (7 ep.) 80% || 003 The Edge of Destruction (2 ep.) 50% || 004 Marco Polo (7 ep.) - Škoda, že se tento příběh nedochoval, byl velevýpravný, napínavý, dobře zahraný. Dochovala se velká spousta fotek z natáčení, prakticky storyboard + k tomu komplet audio... Na rekonstrukci dá víceméně i dívat. (100%)(8.4.2012)

Těch padesát let je na tom už samozřejmě znát a tak spousta efektů působí v dnešní době archaicky a legračně, ale každej správnej Whovian moc dobře ví, že seriál Doctor Who nikdy nebyl o nějakých efektech, on totiž na první místo staví děj a samozřejmě humor a obojím se mohl pyšnit už první Pán času. Závislovka.(11.3.2014)

[průběžně aktualizováno] Mám za sebou 15 sérií (97 příběhů, 479 dílů a 3 Doktory). 1. Doktor (S01-03 80/85/75 %): Je potřeba vzít v potaz dobu vzniku a občasnou topornost/naivitu, ale i na dnešní dobu maj příběhy velmi nosný zápletky. Počítejte s tím, že příběhy z pozemský historie sou prakticky čistě historický. Prvky sci-fi tam budete hledat marně. Plán na vzdělávací funkci seriálu pro celou rodinu (učitelka historie, učitel přírodních věd) se ale poměrně rychle rozplynul. Jedinou výjimku z historických příběhů tvoří vynikající poslední příběh 2. série. Za pozornost stojí všechny příběhy s Daleky. Zub času se podepsal obzvlášť na některých příbězích z jinejch světů, kde drhne nejen fyzika o realitu. Pokud se přes tyhle představy z 60. let přenesete a máte rádi béčkový sci-fi filmy z tý doby, tak byste měli být spokojeni. Obsahově Doktorovi IMHO většinou nesahaj ani po kotníky. Z S01 mě zklamalo The Keys of Terror, z S02 naprosto stupidní The Web Planet, z S03 naivní Galaxy 4. Skvělá je rekonstrukce velevýpravnýho příběhu Marco Polo, The Sensorites nebo The Gunfighters z divokýho západu. Příběhy s Daleky nemá smysl vyjmenovávat a až zjistíte, co se stalo na Mary Celeste… :-D 2. Doktor (S04-06 90/85/90 %): Moc staré tělo dosloužilo a po regeneraci se doktor choval nádherně ztřeštěně. Úplně jako v nových příbězích. Doktor se omladil, je akčnější a přibyl jeho humor. A hlavně kvalitnější scénáře. Žádný stupidní propadáky, který by táhly série dolů. Jen v The Tomb of the Cybermen chování údajně logicky uvažujících postav logiku postrádalo a hodně zastaral díl The Dominators. Moc dílů se nedochovalo a obzvlášť u místy velmi vtipnýho příběhu The Highlanders mě to opravdu velmi mrzí. 3. Doktor (S07-11 55/80/80/95/90 %): 7. série je až na ucházející první ze čtyř příběhů naprosto otřesná (a první v barvách). O to víc potěšily ty ostatní. Doktor se příšerně oblíká, je dost akční a vtipnej. Moc se mi nezamlouval, ale s postupem času sem si ho oblíbil skoro jako jeho předchozí já. V příbězích se často vyskytuje humor i mimo Doktorovy vtípky. Třeba scéna, kdy přistanou Dalekové a chtěj bez jakýkoliv energii vyhladit skupinku lidí i s Doktorem, nemá chybu :D Příběhy už nejsou tak vážně vyprávěný, najdou se tu díly s ekologickým poselstvím nebo sociální kritikou a z tolika dílů už nečpí vliv studený války. Práce s humorem je... prostě britská. Třeba ve zmíněném velmi temně laděném příběhu funguje daleckej situační humor naprosto perfektně. 4. Doktor (S12-15 75/85/75/75 %) Novej doktor se ani nepřiblížil výkonu 2. Doktora při nástupu na scénu, ale tohodle blázna sem si hodně rychle oblíbil. V jeho první sezóně zachraňuje vše včetně slabších příběhů. Naštěstí mu v tom pomáhá Genesis of the Daleks, jedna ze zatím nejlepších epizod vůbec. ||| Znělka je naprosto TOP.(9.6.2013)

• - Colin Baker (6. Doktor) je jediný představitel Doktora, který byl z role vyhozen. (PanCitron)

• - Po vyhození z role BBC Colinu Bakerovi nabídlo, aby na začátku 24. série natočil svoji regenerační epizodu. Ten ale odmítl, a tak produkce zvolila řešení, kdy namaskovala jeho nástupce Sylvestra McCoye do oblečení 6. Doktora a natočili krátkou sekvenci jeho regenerace. (PanCitron)

• - Dalekové měli být původně jen monstra, která se objevila v druhém příběhu seriálu - The Daleks. Jenže jejich na tehdejší dobu originální vzhled si diváky natolik získal, že se poté vrátili ještě mnohokrát, a záhy se stali hlavním Doktorovým protivníkem a zřejmě nejklasičtějším monstrem celého seriálu. Nutno dodat, že po neuspokojivé sledovanosti prvního příběhu (10 000 b. c.), zachránila vysoká sledovanost příběhu s Daleky seriál samotný před možným předčasným zánikem. (PanCitron)