Doctor Who (TV seriál)

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

Velká Británie, 1963, 679x25 min

Tom Baker, Patrick Troughton, Elisabeth Sladen, Jon Pertwee, Colin Baker, Nicholas Courtney, Anneke Wills, Peter Davison, Guy Siner, Sylvester McCoy, William Hartnell, Deep Roy, Katy Manning, Trevor Martin, Garrick Hagon, Peter Cellier, Elspet Gray, Lalla Ward, Peter Benson, Helen Dorward, Robert Glenister, Patricia Quinn, Janet Ellis, Jiří Pravda, Geoffrey Bayldon, Gian Sammarco, Gabriel Woolf, David Bailie, Brian Blessed, Christien Anholt, Kevin McNally, Marcus Gilbert, Tim Pigott-Smith, Christopher Reynolds, Jeff Rawle, Douglas Camfield, Elizabeth Spriggs, Zohra Sehgal, Richard Ireson, Jean Marsh, Donald Sumpter, Andrew Robertson, Keith Skinner, Paul Seed, Philip Latham, Stefan Schwartz, Nina Thomas, Alan Lake, Maureen Morris, Tony Osoba, Owen Teale, Eric Mason, Tim Barlow, Hilary Minster, Eric Deacon, Alexei Sayle, Christopher Ryan, Ronald Pickup, David Prowse, Terence Alexander, Nicholas Pennell, Jonathan Burn, Martin Dew, Vernon Dobtcheff, Carole Ann Ford, George Coulouris, David Haig, Edward de Souza, Ray Barrett, Vincent Brimble, Mary Tamm, Stratford Johns, Valerie Taylor, Dominic Guard, Hywel Bennett, Marius Goring, Belinda Mayne, Lesley Dunlop, Kevin O'Brien, Ronald Fraser, Tim Barker, Patrick Godfrey, Marc Lawrence, Georgina Hale, Malcolm Taylor, Tom Georgeson, Richard Briers, Peter Moffatt, Patrick Ryecart, Jonathan Newth, Malcolm Terris, Jeremy Bulloch, Ian Thompson, Kate O'Mara, Annie Lambert, Kenneth Gilbert, George Little, Martyn Whitby, Brigit Forsyth, Stephen Frost, Tom Chadbon, Jeremy Wilkin, Godfrey James, Lloyd McGuire, James Saxon, Vincent Wong, Hi Ching, Lee Richards, Christopher Brown, Geoffrey Bateman, Robert Beatty, Charles Pemberton, Vic Tablian, Duncan Lamont, Colin Gordon, Shane Rimmer, Earl Cameron, Denys Hawthorne, Alan Tilvern, Glen Murphy, Sian Pattenden, Gary Cady, Judy Cornwell, Rodney Bewes, Robert James, Jacqueline Pearce, Gareth Hunt, Forbes Collins, Susan Penhaligon, Mark Greenstreet, Stubby Kaye, Mark Jones, Ian Hogg, Peter Blackburn, Sue Bourne, James Warwick, Margaret John, Michael Craig, Tommy Duggan, John Baskcomb, Greg Powell, Preston Lockwood, Roy Boyd (a.z., herec), Christopher Robbie, Maurice Colbourne, Morris Barry, John Hollis, Chris Gannon, Christopher Owen, Stephen Yardley, Max Faulkner, Edmund Pegge, Donald Pelmear, Desmond Cullum-Jones, Pat Gorman, Roger Hammond, Joseph Marcell, Jenny Laird, Jack Watling, Harry Fowler, Malcolm Rogers, Michael Barrington, Patrick Barr, John Dearth, Harold Goldblatt, June Brown, Frank Windsor, Henry Gilbert, Brian Glover, Max Adrian, Rula Lenska, Del Henney, Robert Sidaway, Neville Smith, John Fraser, Mary Peach, Robert Ashby, Tony Adams, Timothy Blackstone, John Hallam, Isla Blair, Michael Carter, John Woodvine, Albert Moses, Tutte Lemkow, Colin Jeavons, Graham Crowden, Bernard Kay, Robert Goodman, Sheila Reid, Trevor Cooper, Michael Cochrane, Alex Donald, Colette O'Neil, Ian Talbot, John Alderson, James Culliford, David Troughton, Harry Towb, Jane How, Ricco Ross, Brenda Bruce, Clive Swift, Sylvia Marriott, Damaris Hayman, Christopher Benjamin, Richard Easton, John Stratton, Alex Hood, Edward Underdown, Andrew Burt, Lynda Baron, Vivienne Bennett, Michael Jayston, Don Henderson

Dokonalý kult. První seriál není vůbec lehce stravitelný. Odradí jednak ďábelsky složitým systémem číslování epizod, díky němuž je problém se v něm vůbec vyznat, ale i plochostí dobrodružství prvních dvou Doktorů. Lepší než sledovat vše od úvodního dílu je začít u druhého seriálu a Devátého Doctora a na začátek se vrátit až v první fázi zamilovanosti. Vůbec o nic nepřijdete. Děj je tak komplikovaný, mnohovrstevný a skáče tolikrát v čase že stejně začne dávat smysl až po první stovce dobrodružství. Malý spoiler. Ve druhém díle první série (avšak páté epizodě) Prvního Doctora divák poprvé potká Daleky, ale současně ve čtvrtém díle dvanácté série (jedenácté epizodě aktuální série) Čtvrtého Doctora je svědkem jejich zrození. Až se dostanete do stavu že vám tohle začne připadat normální tak gratuluji, stali jste se stejně závislými jako já.(14.4.2012)

[průběžně aktualizováno] Mám za sebou 15 sérií (97 příběhů, 479 dílů a 3 Doktory). 1. Doktor (S01-03 80/85/75 %): Je potřeba vzít v potaz dobu vzniku a občasnou topornost/naivitu, ale i na dnešní dobu maj příběhy velmi nosný zápletky. Počítejte s tím, že příběhy z pozemský historie sou prakticky čistě historický. Prvky sci-fi tam budete hledat marně. Plán na vzdělávací funkci seriálu pro celou rodinu (učitelka historie, učitel přírodních věd) se ale poměrně rychle rozplynul. Jedinou výjimku z historických příběhů tvoří vynikající poslední příběh 2. série. Za pozornost stojí všechny příběhy s Daleky. Zub času se podepsal obzvlášť na některých příbězích z jinejch světů, kde drhne nejen fyzika o realitu. Pokud se přes tyhle představy z 60. let přenesete a máte rádi béčkový sci-fi filmy z tý doby, tak byste měli být spokojeni. Obsahově Doktorovi IMHO většinou nesahaj ani po kotníky. Z S01 mě zklamalo The Keys of Terror, z S02 naprosto stupidní The Web Planet, z S03 naivní Galaxy 4. Skvělá je rekonstrukce velevýpravnýho příběhu Marco Polo, The Sensorites nebo The Gunfighters z divokýho západu. Příběhy s Daleky nemá smysl vyjmenovávat a až zjistíte, co se stalo na Mary Celeste… :-D 2. Doktor (S04-06 90/85/90 %): Moc staré tělo dosloužilo a po regeneraci se doktor choval nádherně ztřeštěně. Úplně jako v nových příbězích. Doktor se omladil, je akčnější a přibyl jeho humor. A hlavně kvalitnější scénáře. Žádný stupidní propadáky, který by táhly série dolů. Jen v The Tomb of the Cybermen chování údajně logicky uvažujících postav logiku postrádalo a hodně zastaral díl The Dominators. Moc dílů se nedochovalo a obzvlášť u místy velmi vtipnýho příběhu The Highlanders mě to opravdu velmi mrzí. 3. Doktor (S07-11 55/80/80/95/90 %): 7. série je až na ucházející první ze čtyř příběhů naprosto otřesná (a první v barvách). O to víc potěšily ty ostatní. Doktor se příšerně oblíká, je dost akční a vtipnej. Moc se mi nezamlouval, ale s postupem času sem si ho oblíbil skoro jako jeho předchozí já. V příbězích se často vyskytuje humor i mimo Doktorovy vtípky. Třeba scéna, kdy přistanou Dalekové a chtěj bez jakýkoliv energii vyhladit skupinku lidí i s Doktorem, nemá chybu :D Příběhy už nejsou tak vážně vyprávěný, najdou se tu díly s ekologickým poselstvím nebo sociální kritikou a z tolika dílů už nečpí vliv studený války. Práce s humorem je... prostě britská. Třeba ve zmíněném velmi temně laděném příběhu funguje daleckej situační humor naprosto perfektně. 4. Doktor (S12-15 75/85/75/75 %) Novej doktor se ani nepřiblížil výkonu 2. Doktora při nástupu na scénu, ale tohodle blázna sem si hodně rychle oblíbil. V jeho první sezóně zachraňuje vše včetně slabších příběhů. Naštěstí mu v tom pomáhá Genesis of the Daleks, jedna ze zatím nejlepších epizod vůbec. ||| Znělka je naprosto TOP.(9.6.2013)

Tak už vím, jak budu hodnotit a komentovat tenhle kult. Jednotlivě Doctor po Doctorovi, možná, že budu průběžně měnit i hvězdičková hodnocení. Začněmež tedy s prvním Doctorem!: Na prvních dílech je poznat, že se jedná o něco nového a Doctor ještě není pevně napsán. Díky tomu je tak první Doctor velmi nevyrovnaný. Někdy je to skutečně až nerudný dědek (epizoda The edge of destruction), někdy je celkem v poho a někdy je sympatický a velmi vtipný (The space museum). Co se týká epizod, některé jsou velmi prostoduché a skoro odrazující (The web planet) a některé jsou nadprůměrné a geniální (Keys of Marinus...první epizoda, co se mi fakt velmi líbila; či velmi podařená The dalek invasion of Earth). Co se týká společníků, z mužských se mi nejvíce zamlouval Ian a ze ženských...no snad jen ta dívčina, co se k Doctorovi přidala v Troji a i když to bylo jen na chvíli, její postava měla jasný účel a na rozdíl od jiných, nebyla tak otravná. ;-)(21.11.2013)

• Deschain

Mission - pozrieť komplet klasického Doctora Who. Celý tento seriál má môj veľký obdiv, od 60tych rokov s prestávkami funguje doteraz. Mnohé diely sú robené náučným štýlom, takže sa dozviem čo-to zaujímavé z histórie (alebo budúcnosti :D) Niektoré diely, hlavne počas prvého Doctora som mala iba rekonštruované, ale neodradili. Niektoré boli výborné, len škoda, že sa nedochovali. Obľúbený Doky: 2. Naj companions: Jamie,... Obľúbené epizódy: 002 The Daleks, 005 The Keys of Marinus, 007 The Sensorites, 010 The Dalek Invasion of Earth, 021 The Daleks' Master Plan, 023 The Ark, 026 The Savages, 037 The Tomb of the Cybermen, 045 The Mind Robber, 050 The War Games...(5.12.2010)

• zelvopyr

Hrozně se mi líbí znělka, z toho je poznat stará BBC okamžitě... Zatím mám docela chuť dát si celý seriál.... což je i při urputném sledování pár měsíců. |||| 001 An Unearthly Child (4 ep.) 30% || 002 The Daleks (7 ep.) 80% || 003 The Edge of Destruction (2 ep.) 50% || 004 Marco Polo (7 ep.) - Škoda, že se tento příběh nedochoval, byl velevýpravný, napínavý, dobře zahraný. Dochovala se velká spousta fotek z natáčení, prakticky storyboard + k tomu komplet audio... Na rekonstrukci dá víceméně i dívat. (100%)(8.4.2012)