Freonový duch

The Freon Ghost

(festivalový název)

Pohádka / Mysteriózní

Československo, 1990, 92 min

Zajímavý film pro děti, pamatuji se, že ho shodou okolností dávali ten den, dokonce i přesně v tu dobu, kdy Vlastimil Brodský spáchal sebevraždu.(14.5.2007)

Film se zajímavou tématikou na plátna českých kin přišel, jak se říká, s křížkem po funuse. Film vznikl v roce 1991. Ovšem už 16. září 1987 byl v Montrealu přijat tzv. Montrealský protokol o látkách poškozujících ozonovou vrstvu. Pro úplnost uvádím, že Montrealský protokol je prováděcím protokolem Vídeňské úmluvy o ochraně ozónové vrstvy. Ta byla podepsána 22. března 1985 ve Vídni. Československo se stalo smluvní stranou Vídeňské úmluvy 30. prosince 1990. Zkrátka a moudře, film brojí proti freonům, tedy proti něčemu, co se v době promítání filmu už nepoužívalo. Pokud však odhlédnu od tohoto zásadního nedostatku, je FREONOVÝ DUCH velmi dobrý film, který je z hlediska ochrany přírody pro děti neustále inspirativní.(19.7.2008)

Poprvé jsem tenhle film viděla toho dne, kdy se Vlastimil Brodský zastřelil.(18.8.2010)

Trochu netradiční, ale velmi povedená česká pohádka. Trocha ekologie, která je naprosto nevinná stejně jako písničky, které v člověku nějaký ten pátek zůstanou. Vlastimil Brodský sem dokonale zapadl a jsem rád, že jsem se ho dočkal v nějaké povedené pohádce, kam se tak skvěle hodí. Netradiční, ale přesto klasický pohádka.(8.12.2009)

Jedna z našich klasických pohádek, která dokazuje, že český film pro mládež opravdu uměl. Bohužel v dnešní době už toto pravidlo neplatí.(25.2.2007)