Freonový duch

The Freon Ghost

(festivalový název)

Pohádka / Mysteriózní

Československo, 1990, 92 min

Jedna z našich klasických pohádek, která dokazuje, že český film pro mládež opravdu uměl. Bohužel v dnešní době už toto pravidlo neplatí.(25.2.2007)

Nekoukal se Al Gore na tuto pohádku? Nu pokud ne at si jí sežene! Muže jí pak pouštět na svých přednáškách , všichni by zpívali a ještě by lidi více oslovil. Pěkné písničky a pohádka , která mě jako malého moc bavila. Pan Brodský jako duch je paradní!(27.11.2008)

Jedna ze zásadních pohádek mého dětství - jeden čas jsem se kvůli ní dokonce chtěla dát ke Greenpeace, takže výchovný účinek solidní.(26.10.2006)

Věřte nebo ne, Freónový duch patřil mezi nejděsivější filmy mého dětství. Po letech (a že jich pár uběhlo) se nedá upřít jisté kouzlo záhrobních starostů, mašiny Matildy nebo např. Brodského postavy, ale každopádně pojmy jako strach a fascinace časem vyprchaly a já už v tom vidím jen ten ekologický námět, alias škodlivé freony... Kyjótský protokol na ně! 60%(10.2.2007)

"Slunce sviť na zemský ráj, vždyť je v něm plno krás..." Dětská láska trvá a Freonový duch zůstává i po letech krásně kouzelným filmem, záměrně nepíšu pohádkou ani pohádkovou komedií. Scénu, v níž hraje v úvodu komentáře zmíněná píseň, bez přehánění miluju, a vůbec jsem moc rád, že takový snímek kdy vznikl. Pro někoho možná příliš mravokárné a nezáživné, pro jiného přinejmenším zamyšleníhodné a kéž by také inspirativní dílko se skvělým Vlastimilem Brodským (co si budeme nalhávat, bez něj by to nemělo smysl). Perfektní Svobodova hudba. Tři a půl hvězdy nahoru.(18.1.2014)

• - Ve filmu zazněly hned 3 písně dvojice Suchý a Šlitr, a to „Sádlo na chleba“, „Láska se nevyhne králi“ a „Máme rádi zvířata“.  (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímku začali natáčať vo filmovom štúdiu Gottwaldov a dokončili ju vo filmových ateliéroch Zlín. Išlo o tie isté priestory, len počas nakrúcania filmu došlo k ich premenovaniu. (dyfur)

• - Natáčení probíhalo mimo jiné na nádraží v Malé Morávce. Úvodní záběry jsou natočené na silnici mezi Mostem a Litvínovem v blízkosti chemických závodů Chemopetrol Litvínov. (VMa)