Brouk v hlavě (TV film)

Komedie

Česko, 2002, 98 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (54)

Slušná insenace s vynikajícím Viktorem Preissem. Kdo ale zná starou inscenaci (černobílou) s Vlastimilem Brodským ve dvojroli Champsboisy/Bouton, nemůže hodnotit víc. Také jen Josef Bláha dokázal nezapomenutelně zvolat "Butóne - ty dobytku !!!"(25.3.2003)

Příjemná a nenucená humorná hříčka, v níž exceluje zejména Viktor Preiss v titulní dvojroli.(28.7.2004)

Bohužel neznám zde zmiňovanou černobílou inscenaci, tudíž hodnotím tuhle verzi maximálně. Viktor Preiss je ve své dvojroli výtečný a stejně je to s ostatními herci. Parádní zábava a špička mezi televizními inscenacemi ..(27.7.2005)

Ještě o něco lepší než záznam téže komedie z Vinohradského divadla z r. 1970 (s Brodským a Jiráskovou). Zdeněk Zelenka příběh rozložil a zase sestavil - ale jinak. A to udělal velice dobře, takhle je to mnohem zábavnější a je dobře, že například využil nápad, že se Champsboisy a Bouton setkají, což by v divadle samozřejmě nebylo možné.(27.4.2003)

Jedna z mála televizních inscenací, které člověka suverénně pobaví a ještě na závěr řekne, že stejně čeští herci jsou nejlepší. A v dnešní době, kdy žijí z žoldů tvůrců moderních telenovel typu Ulice a Ordinace, je opravdu už vzácnost vidět je v tak povedených rolích. Takovou je třeba role bankéře Champsboisy a opilého sluhy Boutona v podání naprosto výtečného Viktora Preisse. Vlastně bych nejraději vyjmenoval všechny. Například Jan Hrušínský mě spolehlivě dostával do kolen svou zjemnělou dikcí nadrženého Francouze. A další.(30.7.2012)

Tuhle legendární divadelní frašku jsem nikdy neměl možnost vidět přímo v divadle a neznám ani televizní záznamy předchozích adaptací. Nemám tedy s čím srovnávat - na druhou stranu mi představení přijde skvělé a to, jak se jednotliví herci vyrovnali se svými party je jednoduše bez chybičky. Preiss je ve své náročné dvojroli plné převleků a proměn přímo rozkošný. Celkový dojem 90 %.(31.12.2007)

Výborná inscenace se skvělými dialogy. K tomu dobří herci, dokonalý Viktor Preiss a režie. Ale to nejlepší je klasické téma Brouka v hlavě. Bez námětu by se mohli třeba pokrájet, ale tohle by z toho nedostali! BTW - Takové televizní inscenace jsou důkazem, že divadlo je zastaralá a zbytečná záležitost :-))(13.10.2003)

V.Preiss je vyjimecny herec. Bez debat.(7.9.2003)

Ta hra je sama o sobě tak dokonalá, že její inscenace většinou dopadají dobře. Když se dá dohromady parta herců s komediálním talentem a s vůlí dělat si srandu, je výsledek téměř zaručený. Malinko mi zde vadil M. Dejdar, který je za všech okolností vždycky spíše bavičem než hercem, ale i tak ja to za 5*.(30.7.2012)

Jiskřivá fraška o manželské nevěře a záletnictví, odehrávající se v hotýlku "U něžné kočičky". Ani já neznám všechna předchozí zpracování, ale tohle mělo tempo a spád! Dlouho jsem se tak nezasmál, zvláště scénky s Dejdarem jsou k potrhání. Jako celek to není dokonalé, jsou tu slabší místa, ale některé pasáže jsou opravdu špičkové! Příjemně secesně malebné (zvláště dámy v kloboucích) a konverzačně velmi zábavné. A pěkné je také - což asi dnes málokdo ocení - že "Zlata Adamovská" (skvělá v roli zralé ženy, atraktivní manželky), je svému manželovi věrná a za celou dobu si ten klobouk z hlavy nesundá. Tučné čtyři hvězdičky! Tomu, kdo má rád tento žánr, lze doporučit též "Slaměný klobouk".(11.2.2011)

Nekorunovaný král francouzských bláznivých veseloher (nazývaných někdy nepříliš přesným termínem fraška) Georges Feydeau nesporně náleží k osobnostem, jejichž umělecký význam přesahuje hranici dobové popularity a v podstatě jej lze vnímat jako důstojného Molièrova nástupce. Z nepřeberného množství her, aktovek a operet přežila do dnešních dnů vlastně jen konverzační komedie Brouk v hlavě, založená na dvojnickém motivu bezvýznamného hotelového sluhy Boutona a ředitele pojišťovny Viktora Emanuela Champsboisyho, jejichž totožná přítomnost zahájí divokou eskapádu omylů, záměn, nedorozumění a převleků. Doslova renesanci hra zažila na sklonku šedesátých let v jevištním nastudování Divadla na Vinohradech s nezapomenutelným Vlastimilem Brodským v titulní dvojroli, kterou později přebral jiný velikán domácí Thálie Viktor Preiss. Televizní adaptace režiséra Zdeňka Zelenky ovšem Feydeauovy ústřední zápletky využívá do nejmenších detailů a nejenže divákovi umožní oboustranou konfrontaci Boutona a Champsboisyho, ale beze zbytku vyplňuje zejména geniální trik s posuvnou postelí v hodinovém hotelu. Samozřejmě silnou devizou Zelenkovy inscenace zůstávají herecké výkony, jimž vévodí zcela jednoznačně excelentní Preissova dvojnická kreace, odlišená nejen vnějškovou vizáží, ale i intelektem a vnitřním uvažováním. Ačkoli jsem dosud neměl možnost obdivovat nepochybně špičkový výkon Josefa Bláhy v roli neurotického hoteliéra Ferraillona, domnívám se, že ani Václav Postránecký nezůstal své postavě nic dlužen. V rámci možností, daných prostorem před kamerou, stoupají k vrcholům i ostatní (Adamovská, Hrušínský, Němec, Svobodová, Dejdar, Fišer, Potměšil), byť mladí protagonisté jsou ve svých projevech značně nevěrohodní. Poděkování náleží Zdeňku Zelenkovi především za to, že tento reprezentativní kus repertoárů domácích i světových divadel dokázal zachytit na filmový pás v době, která stále ještě disponovala kvalitním představitelem titulní dvojrole, neboť dnes se zdá být nevyhnutelným konstatováním fakt, že na dalšího Boutona a Champsboisyho si jeviště (a případně film) počkají nejednu generaci. A možná, že právě v tom tkví úspěch a kouzlo Feydeauova díla.(1.8.2010)

V porovnání se záznamem z Vinohradského divadla z roku 1970 o něco slabší, nicméně stále velice slušné zpracování této frašky. Tato verze má díky formátu TV filmu možnost lépe rozehrát scény typu otočná postel, čehož zdárně využívá.(17.11.2008)

• ivishka

Děsná k**vovina..Přehnané herecké výkony,šišlavé dialogy,příšerný a nepříjemný hlas a vzhled herce jménem Jan Hrušínský....DĚS na který se nedá dívat.(29.7.2012)

"Máte něco k proclení?" Pokud ano, rychle k Něžné kočičce, kde si na žádného celníka ani nevzpomenete!!! :-)))(16.6.2016)

Excelentní Viktor Preiss ve své dvojroli v komedii či frašce která nenechá diváka ani na chvíli vydechnout , má neuvěřitelný spád , inscenace je plná převleků , omylů , záměn a tím i ukázkou mistrovského herectví. Rozhodně stojí za shlédnutí tato perla mezi komediemi s vynikajícím obsazením hlavních rolí a skvělou atmosférou. Film: 90%(17.8.2007)

Je to velmi slušná divadelní hra, ale na Brněnské (1998) představení to tentokráte nemá.(29.5.2014)

Neznám předchozí zpracování, ale byl bych nevděčný, kdybych začal na tomto dílku nějak intelektuálsky exhibovat. Opravdu jsem se pobavil, takže nehodlám řešit úroveň výkonů jednotlivých herců. Vtipné a francouzsky secesně pikantní.(8.2.2011)

Všemi vzpomínanou černobílou inscenaci neznám, takže tahle, v čele s dokonalým Viktorem Preissem, mě okouzlila a báječně pobavila!(29.3.2011)

Hodně ukřičená televizní inscenace známé divadelní hry, která staví herectví Viktora Preisse, jenž svou krásnou roli ztvárňuje jak na jevišti Divadla na Vinohradech, tak také tady v televizi. Bohužel především Postráneckého hoteliér Ferraillon je šíleně ukřičený a otravný. Ale hodnotím malinko lépe než Brouka páně Brodského z roku 1969, protože především kvalita obrazu i zvuku je diametrálně odlišná. Ale stále platí totéž jako jsem psal u divadelního záznamu z roku 1969 - na jevišti geniální představení, v televizi to ztrácí svoje kouzlo.(2.9.2015)

Náhodou jsem viděl v televizi závěr a musel jsem si to dodatečně sehnat. Epesní kousek. Hotelový sluha Butón k Vašim službám! Situační řachanda, která je pomníkem hereckého mistrovství Viktora Preisse.(21.4.2011)

<< předchozí 1 2 3