Vincenz Priessnitz

Drama / Životopisný / Historický

Česko, 1999, 77 min

Už je to dlouho, co jsem tento film viděl...nenadchl mě, ale ani mi nijak nevadil. Za normálních okolností by to byly 3, ale protože jsem roku 1996 navštívil Priessnitzovy lázně jako pacient a tamější příroda mě okouzlila natolik, že se do těch míst rok co rok vracím, dávám 4. Jeseníky jsou krásné!(12.8.2007)

U mladých příznivců akčních filmů tento životopisný snímek pochopení asi nenajde. S citem vytvořený hraný dokument zaujme především vzdělání chtivé diváky a zájemce o lázeňskou léčbu z řad odborníků či laiků. Účast známých českých hereckých osobností dodává snímku zářivější punc značkovosti. Scénář a režie: Pavel Linhart(12.6.2008)

Jako spravny jesenicak musim podporovat ten film, ktery jsem videl asi 3x po sobe.Jendou s nasima v kine a pak 2x se skolou . Ale abych psal nezaujate tak film je natocen celkem solidne a s dobrymi hereckymi vykony.(10.1.2007)

Priessnitzův obklad... Kolikrát jsme to slyšeli u lékaře... Věděl jsem, že se to tak jmenuje po někom, snad lékaři, ale nic víc. Film mi v tomto ohledu dost otevřel oči. Opravdu klobouk dolů před tímto chlapíkem. Film je spíše dokumentem, kterým nás provází několik průvodců, kteří jako by procházeli napříč časem a objevují se i v hraných úsecích z Priessnitzova života. Jedná se sice o padesátá léta devatenáctého století, ale nějakou super výpravu co do kostýmů či exteriérů moc nečekejte... Do toho film obsahuje animované kreslené názorné ukázky různých užití zábalů a studené vody... Ze snímku byl cítit velmi malý rozpočet, ale tvůrci se s tím celkem popasovali. Mihne se v něm vícero známých herců, z nichž většina svoji práci odvádí dobře, výkony některých dalších však byly na úrovni vesnického ochotnického sdružení... Součástí filmu jsou i krásné záběry na Jeseníky a tamní přírodu. Dávám tři zábaly a oceňuji originalitu zpracování. * * *(5.6.2014)

• jitrnic

Nebyl jsem v kině na nudnějším filmu, pamatuji se, že spolužáci z gymplu na tom byli podobně jako já, po čtyřiceti minutách znechuceně odcházeli. Dneska už nedokážu říct, čím mi ten film připadal tak špatný, ale vím určitě, že už to znova zkoušet nebudu.(25.12.2007)

Ta pátá hvězdička je za to, že je to z místa, odkud pocházím. ;)(21.8.2012)

Na filmu se mi líbí jakým způsobem se inspiruje předlohou Miloše Kočky a rozvíjí ji formou hraného dokumentu (která u nás není příliš rozšířená). Také velice oceňuji rozvinutí historických perokreseb do animací. Obrazovou stránku filmu, bohatě využívající krásu Jesenické přírody, doplňuje velice příjemná hudba.(18.5.2007)

Film o zakladateli Jesenických lázni prolétl kiny jak prd kalhoty a je docela škoda že ho Tv. nedáva častěji protože tam je jeho pravé místo pomalé tempo asi nebude vyhovovat každému ale i tak se jedná o povedený film s krásnou přírodou.(3.2.2014)

Lidský , krásný , pravdivý , příběh z Jeseníků čarokrásných a u některých nedoceněný skvělý snímek . Viděl jsem to 4x a jěště to asi 4x uvidím . Ani nechápu proč . Ale začínám tušit . LIDSKOST . jaja . JO a jen tak na okraj , tohle a odpad ??? To snad néééé ????(8.7.2013)

• ****

Film hodnotím kladně, především protože je to jedno z mála upozornění na kdysi opravdu slavné lázně a jejich ještě slavnějšího zakladatele a také krásu zdejší přírody. Samozřejmě se obsahově nevyrovná knize, ale kniha není tak lákavá a film se jí celkem dost drží. Rovněž se mi líbil výkon Martina Dejdara.(11.8.2008)