Jízda

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec
  • nascendi

Pozrieť si film po dvadsiatich rokoch od nakrútenia je už skôr snaha o dokompletovanie filmografie mladého Svěráka. Nepodarilo sa mi pochopiť dôvod, pre ktorý bol tento film nakrútený. Ale bez problémov chápem, prečo film bol taký lacný. Auto, kamera, filmový materiál, traja herci, dobré počasie to všetko tam bolo. Ale chýbal nápad, idea, niečo, čím by film zaujal. Lebo bez nápadu sa ani dobrý film nepodarí.(15.3.2015)

První česká road movie a dle mého velmi povedená. Hudba Buty nemá chybičku. Aňa zde hraje takovou tu malou mršku, která je rozmazlená až hanba. Konec mě trošku dostal.(2.5.2007)

Tak tohle byla pro mě opravdu pohodová jízda se sladkou Aňou Geislerovou v rozkošných šatičkách a se zajímavou dvojicí přátel Jakubem Špalkem a Radkem Pastrňákem. Taková klidná česká projížďka přátelstvím, útěkem, nevinností a dobrodružstvím. Svobodná pohoda jazz.(21.1.2008)

Pohoda je naprosté a dostatečné vystižení tohohle filmu, na rozdíl od stejnojmennýho softwaru na účtování, co ve mě vzbuzoval přesně opačný pocity. A sehnat takovou perfektní trojici lidí od neuvěřitelných sympaťáků Pastrňáka a Špalka po Aňu Geislerovou tak sladkou, že už to víc ani nejde, to je panečku výkon. K tomu dnes už legendární hudba. A že film vzbudí "pouze" chuť udělat úplně to samý, sbalit se s autem a kamarádem a jet někam, je jedno kam a užívat si každou sekundu "jízdy"? Pro mě je to víc, než dost. Ale tak to bejvá, když se točí film bez vyšších ambicí s jednoduchým nápadem, kolikrát vznikne perla větší, než když film spolkne 150 milionů a řeší se v něm tisíc životně důležitých problémů. Svěrák je machr.(6.4.2012)

Pohoda - klídek - tabáček - leto - teplo - bezstarostnosť - neviazanosť - a dosť ....(26.4.2007)

• - Film sa natočil v priebehu troch týždňov. (Raccoon.city)

• - Mraveniště, které ve filmu zkoumá trojice herců není skutečné, ale v lese ho vytvořil David Rauch - pomocný režisér. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Mazda, z které je vyroben kabriolet, stála ve skutečnosi devět tisíc, o tisícovku víc, než za kolik byla kupována ve filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)