První film, u kterého jsem nelitoval, že nás na něj vytáhlo MŠMT aneb nádhera i jako "školní představení"... Náš krasny:)(26.3.2003)

Nadprůměrný český film, který podle mě není tak dobrý aby získal oscara.(9.8.2005)

Já nevim, proč se z toho Kolji tolik dělá. Mě to nikdy nebralo, popravdě když jsem to viděla poprvé, tak jsem u toho málem usnula... Prostě jsem si nějak nesedly do noty.(18.6.2009)

"And the Oscar goes to ... Kolya! " O téhle větě se jistě Janu a Zdeňku Svěrákovým zdálo už během psaní scénáře a vlastního natáčení. Přípravy na film byly veliké, zákulisní informace hovořily o skutečné bombě a výsledná podoba filmu nadchla milióny diváků nejen u nás. Hlubokce lidský příběh, který je sice v globálním vyznění smutný, ale je servírovaný půvabně milou a laskavě humornou formou, si nepochybně svého Oscara zaslouží. A my můžeme jen doufat, že se Janu Svěrákovi a jeho otci podaří ještě nějaký podobný "zásah", třeba i s žánrově poněkud odlišným filmem, který ale zase dokáže vzbudit v divácích z celého světa pozitivní emoce, tak jako to dokázal Kolja, jehož mnozí z nás zařadili mezi české národní klenoty.(29.8.2002)

poctivá kalkulace: (ztracený malý chlapeček plus ztracený starý mládenec ) krát laskavý humor krát dunivý hlas dějin= film pro všechny včetně americké Akademie.(24.4.2007)