Ano, je to sladkobolný kýč, který vymámí slzu i z pařezu. Na druhou stranu je to však svědectví o hnusné době, podané laskavým způsobem, který může trochu zmást, ale pamětník ví své.(9.2.2007)

Humor pana Svěráka staršího a režie pana Svěráka mladšího mi vždy sednou. Nádherná tragikomedie plná krásných situací: šátrání šmytcem na stehně při pohřbu ...naš krasnyj ... čemodan... čmariki čmariki ... žyli byli do telefonu a naslouchající žárlivý manžel ... přijde Zubatá ... A o čem jste se bavili? - Ale vcelku o hovnu, soudruhu ... kalhotky jako opona pohřbu při představení loutkového divadla... Neteče voda! - Voda těčot! ... Konec hlášení v ruském jazyce... setkání na stanici Moskevská ... scény s panáčky na semaforu a Koljou za ruku... řeka Vydra ... u výslechu: zahrajete si tak maximálně na pohřbech... STBáci zvonící klíči na Letné... Vynikající je celý scénář, který vyváženě dávkuje city i napětí. Skvělé výkony Šafránkové, Vetchého, Chalimona i Svěráka. Výborná Soukupova hudba. Zasloužený Oscar i Zlatý Glóbus za nejlepší cizojazyčný film. Ukázka (z metra): http://www.youtube.com/watch?v=vbUKy06mbQ8(2.1.2009)

// Production Companies: Biograf Jan Sverak, Portobello Pictures //(11.4.2014)

Jsem hrdá na tenhle český film, na laskavý Svěrákův humor, na herce, kteří tak dobře hráli, na geniální výběr Andreje Chalimona, na pěkný příběh a na zaslouženého Oscara.(27.11.2005)

Ano, možná je to trochu vykalkulované a hrající na city, ale krásně se tu snoubí tragika s komikou a velice příjemně se na to dívá.(21.1.2006)