Úžasnej film, snad úplně nejlepší za posledních deset let, který se točej v čechách. Dokonalý výkony Zdeňka Svěráka a Andreje Chalimona a výborně propracovaný scénář. Film dokonce dostal oscara, což teda moc nechápu, protože nevim jak mohli Amíci pochopit různý vtipy a narážky, který můžou pochopit jen češi, ale možná že i bez těch vtipů a narážek se jim to zdálo tak dobrý, že to nakonec vyhrálo. Oba Svěrákové ukázali že kdykoliv spojí svoje síly, tak vzniknou úžasný filmy(20.3.2005)

"cest praci!" "dejzto panbuh" :-)))(24.9.2004)

Pokud se někdo domnívá, že natočit oskarový film na kalkul je jako upéci housku v pekařské peci, dokazuje, že neví, o čem mluví. Pokud někdo Zdeňku Svěrákovi vytýká jeho ušlechtilé srdce a čistý cit, vnucuje mu cosi jemu bytostně cizího a do negativního sentimentu a voluntarismu - v tomto případě myšlenky - upadá sám. Scylla a Charybda ušlechtilého citu je pro Svěráka příznačná a do značné míry tuto křehkost něhy sdílí i jeho o poznání lidsky robustnější syn. Vzácná esence tohoto atypického mužství proto není méně mužnou, ovšem - alespoň v mé vzpomínce, která nemusí být zcela přesná - naráží o nezvládnuté věcné prolnutí šedesátých a osmdesátých let a tím do značné míry oslabuje hodnotu jinak výborného filmu. Přál bych si, aby má vzpomínka nebyla přesnou. Doznávám, že Zdeňka Svěráka si vážím jako nenapodobitelného velkého tvůrce a že mám rád jeho bytostně české, neokázale něžné lidství. Určitě nejsem sám.(5.11.2007)

Kvůli Koljovi se nestydím za to, že existuje česká kinematografie...(18.6.2006)

Jsem hrdá na tenhle český film, na laskavý Svěrákův humor, na herce, kteří tak dobře hráli, na geniální výběr Andreje Chalimona, na pěkný příběh a na zaslouženého Oscara.(27.11.2005)

• - Informace a zajímavosti o filmu lze najít v knize Darka Šmída "Příběh filmu Kolja", kterou vydala Mladá fronta. (Cucina_Rc)

• - První klapka padla přesně 21. srpna 1995 na Vinohradském hřbitově kousek od strašnického krematoria. Poslední klapka padla na samém konci měsíce října v Bartolomějské ulici. Natáčela se scéna, ve které je Svěrák vyslýchán v souvislosti s fingovaným sňatkem. (Whikki)

• - Ve scéně, kdy František Louka (Zdeněk Svěrák) s malým Koljou (Andrej Chalimon) přechází přes silnici, můžeme v pozadí spatřit auto Škoda Felicia, která však v době, do které je snímek situován, neexistovala. (chleba24)