velmi mile prekvapenie od Sveraka, možno po druhom pozretí pôjdem vyššie /80%/(7.9.2008)

Myslím, že tenhle film Jan Svěrák zatím nepřekonal a možná už nepřekoná. Není totiž vykalkulovaný tolik, jako jeho další (třebaže skvělé) snímky. Skutečná klasika české kinematografie.(4.2.2004)

Snad vůbec nejlepší porevoluční český film. Oba Svěráci - tj. ak scénárista Zdeněk, tak režisér Jan - ze sebe vyždímali maximum a výsledkem je naprosto kouzelný, krásně a bez škobrtnutí plynoucí příběh, prozářený sluncem a optimismem naší raně poválečné vlasti a podbarvený Dvořákovou hudbou, která k němu sedne jak zadek na židli. Kdybych měl vybrat jeden film s národní tématikou a motivy, který bych měl pustit cizinci, byla by to právě Obecná škola. Znamenitá kamera, která se přímo vyžívá ve snímání povětšinou rovné a útěšné, středočeské krajiny. Zástup znejmilovanějších českých herců, kteří si své role museli určitě užívat. Jedna scéna, která mě vždy spolehlivě dojme - ta, kde malý Eda s maminkou v podání Libuše Šafránkové vběhnou do elektrárny, aby... No, zkrátka, ve světle Obecné školy blednou nejenom jinak výborné filmy Vratné lahve a Tmavomodrý svět, ale i oscarový Kolja. Totální klasa. 100%(5.4.2007)

Jaaasaaam, nejlepsi film z dilny Sverak&Sverak a pro me nezapomenutelna hlaska: "cau kravy, prej ste v jinejch stavech"...(3.12.2003)

Tenhle film mě míjel všemi směry, to se musí uznat, ale nakonec jsem si na něj čas udělal a podíval se na něco, co mě doslova uhranulo na celém těle. On nakonec ani není důvod, když se v tom objeví Svěrákův tandem, je většinou o zábavu a kvalitu postaráno a stejný problém je právě v Obecné škole. Těm klukům je v tomto příběhu opravdu co závidět. Já teda závidím, to příjemné blaho, bezbolestné blbnutí, pouštění raket do vesmíru, to všecko, jak to nádherně začíná a jak Svěrákova role tvrdí: "Ti budou mít nádhernou budoucnost, co?" nakonec utlumí komunistická fašinérie a já začnu opět přemýšlet nad tím, zdali bych si chtěl užít takové mládí jako ti kluci tady, a popravdě? Chtěl, vlastně proč ne, furt je alespoň na co vzpomínat. Teď si maximálně vzpomenu na to, kdy jsem k čemu napsal jaký komentář, ale takové mládí, tomu můžu jenom a pouze závidět. Celý film je tak hezký, až je to zvláštní jak rychle a bezstarostně uteče. Naprosto stejně jako to dětské mládí. --- Rodiče, kteří chtějí vidět Idiota, nechť se dostaví do ředitelny.(30.3.2008)

• - V jednom ze záběrů spravuje tatínek (Zdeněk Svěrák) elektronkové rádio a pájí odpor, který má páskový kód ohmové hodnoty. Tyto odpory v době, do které je film situován, ale neexistovaly, první kusy se objevily až v 70. letech. (chleba24)

• - Skutečnou matku Zdeňka Svěráka můžete vidět na hřbitově jako ženu zalévající květiny. (Elisebah)

• - V čase 37:36 lze při procházce v elektrorozvodně v levém dolním rohu vidět mikrofon. (cze.Oi)