Ropáci (studentský film)

Krátkometrážní / Sci-Fi

Československo, 1988, 20 min

Jan Svěrák

Jan Svěrák

Velice vtipná, až uvěřitélná mystifikace, která se může měřit i s ostatními Svěrákovými filmy.(10.11.2003)

Pamatuji diskusi s režisérem Svěrákem v pardubickém kině pro premiéře v roce 1988. Potvrzuji, že někteří lidé podle kladených otázek vzali živočichy ropáky zcela vážně a dokumentu uvěřili. http://www.ceknito.cz/video/116699(2.1.2009)

• MM_Ramone

Ano, je to rozhodne zaujímavý počin dnes už všeobecne známeho a vysoko nadpriemerného režiséra Jana Svěráka. Človeka, ktorý má na konte nejeden výborný snímok a množstvo prestižných filmových cien. Ale prosím uvedomte si, že sa stále jedná len o krátky absolventský film, v ktorom vystupujú samí neherci. Čo je do oči bijúce. Ten starý pán, v úlohe sprievodcu členov vedeckého teamu, je otrasný. Je nefér voči iným dielam hodnotiť tento mini film tak vysoko ako sa mu tu dostalo. Ja dávam "Ropákom" len dve hviezdičky. **(21.6.2008)

Skvělý pseudodokument, sice jistým způsobem ujetý "film", ale má nápad, dobré zpracování, ironii a je to svým způsobem geniálnní dílo. Zasloužený studentský Oscar pro Jana Svěráka.(8.12.2003)

Mám moc rád pseudodokumenty. "Mládě a dýchání" je nezapomenutelné!(27.10.2005)

• - Prvý Ropáci, ktorých Barbara Šalamounová navrhla, vyzerali skôr ako Marťania. Jan Svěrák ale chcel, aby pôsobili autenticky, a preto sa museli prerobiť. (Raccoon.city)

• - Inšpiráciou k natočeniu snímku bola pre režiséra cesta so spolužiakom do Mostu. (Raccoon.city)

• - Ropák je dielom výtvarníčky Barbary Šalamounové a štúdia Jiřího Trnky. (Raccoon.city)