Ropáci (studentský film)

Krátkometrážní / Sci-Fi

Československo, 1988, 20 min

Jan Svěrák

Jan Svěrák

Geniální dokument s úžasným dědou ve vedlejší roli.(2.10.2005)

Tuhle Svěrákovu FAMU hříčku jsem poprvé viděl na videokazetě v hodině zeměpisu jako ekologický příspěvek. Hrozně jsem byl tedy zvědav, jestli mě osloví stejně i po mnoha letech..a stalo se tak. :)(16.5.2007)

Lehce uvěřitelná mystifikace.(12.5.2003)

Ropák není zvíře, které byste chtěli mít doma, ale dozvědět se o něm více informací formou takto zábavného dokumentu, to není od věci. 85% Zajímavé komentáře: Machrovic, solskjaer(30.5.2005)

Za vůbec nejlepší český fiktivní dokument považuji Dudkův snímek Byla jednou jedna budoucnost (který ze záhadných důvodů nemůžu najít v databázi ČSFD), poté následuje v mém žebříčku Zelenkův Rok ďábla, a hned za ním Ropáci. Ropáci jsou hravým a vtipným počinem, nicméně by se zde ještě pár věcí dalo dopilovat. Ale postava dědy Nedbala, připomínající Formanovy první neherecké filmy, je úžasná! A ještě by mě zajímalo, jestli teď v roce 2005 už je trasa Louny-Slaný pro ropáky průjezdná - obávám se však, že naše necitlivá ekologická politika posledních let těmto stvořením čím dál více komplikuje život. Až nám emigrují do USA, tak se nedivme!(28.3.2005)

• - Od roku 1992 je postavička Ropáka cenou združenia "Deti zeme" za anti-ekológiu. (Raccoon.city)

• - Ropák je dielom výtvarníčky Barbary Šalamounové a štúdia Jiřího Trnky. (Raccoon.city)

• - Tri plastiky Ropákov boli vystavené v Chomutovskom zooparku, za čo ich pôvodná autorka Zoo zažalovala a vysúdila 150 tisíc korún. (Raccoon.city)