Ropáci (studentský film)

Krátkometrážní / Sci-Fi

Československo, 1988, 20 min

Jan Svěrák

Jan Svěrák

Skvělý pseudodokument, sice jistým způsobem ujetý "film", ale má nápad, dobré zpracování, ironii a je to svým způsobem geniálnní dílo. Zasloužený studentský Oscar pro Jana Svěráka.(8.12.2003)

Jan Svěrák ve svém studentském, potažmo debutovém krátkometrážním snímku, dokázal vytvořit iluzi, že živočišný druh Ropáci skutečně existuje. Dal si záležet ve svých důkladných režijních postupech, které přirozeně postupem jeho režijní kariéry ochably. Oproti tomu mě nedokázal zaujmout naplno svým příběhem, který je zhusta točen dokumentární formou,která mě nikdy neoslnila a není mně ničím blízká. Když k tomu připočtu, že "vzácný" živočich je také vzácně pozorován, a to převážně v noci, tudíž si ho nelze dostatečně prohlédnout, vychází mně z toho na tehdy čerstvého absolventa FAMU velice slušný snímek, který na poprvé dokáže překvapit a stejně rychle při druhém zhlédnutí poměrně rychle odezní. Tedy v mém případě ano. Kdyby ale takhle kvalitně režírovalo víc našich režisérů, tak by česká kinematografie mohla slavit. 60%(19.3.2013)

Hodne dobra mystifikace a jeden z nejlepsich amaterskejch filmu, ale ze by to bylo zas nak genialni to mi neprislo. Ale ten zaver stal za to. Sverak dostal dobrej napad a udelal z toho dobrej a originalni film. Samozrejme, ze se to neda hodnotit jako klasickej film (kamera rozklepana, herci neherci, hudba amaterska, triky spatny), ale o to tady nejde. Toho Studentskyho Oscara si Sverak zaslouzil. Emil Nedbal rulezz.(21.6.2005)

• - Zvláštní cena poroty Zlatý drak na MFKF v Krakově. (Redix)

• - Prvý Ropáci, ktorých Barbara Šalamounová navrhla, vyzerali skôr ako Marťania. Jan Svěrák ale chcel, aby pôsobili autenticky, a preto sa museli prerobiť. (Raccoon.city)

• - Tri plastiky Ropákov boli vystavené v Chomutovskom zooparku, za čo ich pôvodná autorka Zoo zažalovala a vysúdila 150 tisíc korún. (Raccoon.city)