Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

Xeelee

Dvaadevadesáti oktanový benzín je to nejlepší co máme. Geniální eco fiction s petroleum mostensis – ropákem bahnomilným v hlavní roli. V Praze jsem zatím žádného neviděl. Asi ovzduší není tak znečištěné, jak si všichni myslí. Ještě že se to zlepšuje a snad nám badatelé za pár let aspoň jeden exemplář přivezou ukázat. Jezděte autem! | ► Ropáci ()

Honzíno

Samotný dopad tohoto bezesporu geniálního díla si uvědomíte po odpromítání při hodině biologie ve čtvrtém ročníku gymnázia humormajícím profesorem, když se jedna ze studentek zeptá: "A kde že ti ropáci přesně žijou?". Úžasná pseudodokumentární mystifikace, která nadělá paseku ve vědomí méně pozorného diváka, stojí každopádně za zhlédnutí (nejedno)!! ()

mchnk

Ókolo Móstu cestička, ókolo Móstu cestička a na ní se šédiví a na ní se šédiví chémička, šel jsem tam tůdy jedenkrát, šél jsem tam tůdy jedenkrát, viděl jsem tam rópáka, viděl jsem tam rópáka v blátě stát... Zdravím všechny spoluobčany z Mostecka. Tak takto nějak by se mělo upozorňovat na ekologické problémy naší planety. Jednoduchý krátkometrážní diktátek, který má v sobě filmovou kvalitu předlistopadové doby a takovou lehkou naději na možnou novou vlnu, která v 90tých letech přišla jen částečně. Aniž by Jan Svěrák mohl předvídat události roku 1989, pustil se do filmového novátorství, a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby listopad neproběhl a nadále by se točilo, bez nutnosti výdělku filmu. Zpracování je 100%. Vypravěč a zúčastnění neherci v čele s panem Nedbalem, které ho si snad Svěrák vypůjčil od Schorma z povídky Dům Radosti, jsou opravdu výborní. Svěrák pokračuje v kvalitní rodinné tradici, která byla, je a bude vždy velkým příspěvkem do naší kinematografie. ()

sator

Paráda, zvlášť tady u nás kde se to točilo víme "vo čom to je" dnes a denně je potkáváme.. :-)Kdo vlastně vytvořil Ropáka ? Výtvarnice Barbora Šalamounová. Jan Svěrák když byl pozván do USA k převzetí studentského Oskara, byl v prezenční vojenské službě, už to byl velký problém který v součinnosti řešili různá ministerstva, zda je do kapitalistické ciziny pustit. A když přišlo překvapivé ano, přišel rozkaz dostavit s k veliteli pro věci politické.Tam byl proškolen stran špionáže, že nesmí sdělovat nikomu tajné informace o armádě.Když režisér odpověděl že ale žádné nemá,dostal tedy rozkaz aby jim řekl co ví, ale po návratu do vlasti musí všechno nahlásit. Ekologie v té době v socialistickém Československu, kde bylo všechno v pořádku, byla tabu. Jan Svěrák si proto nastudoval závěry posledního sjezdu KSČ kde našel větu" o ekologii by se mělo hovořit".To udělal proto že kdyby snímek chtěli zakázat, mohl argumentovat: "ale v závěrech strany je, že je o ní třeba o ní hovořit". ()

Cimr

Znám mnoho absolventských filmů studentů FAMU a bohužel musím konstatovat, že jejich stylové i tematické tápání je občas až nesnesitelné. Všechny filmy jsou si podobné, jsou velmi ,,alternativní", roztřesené, manýristické, plné zbytečných zpomalovaček a efektů, přitom 90% z nich vypráví pouze příběh o tom, jak se potká kluk s holkou a pak se zase rozejdou, či něco podobného. Jan Svěrák přitom dal skvělý příklad, jak se dá natočit zcela low-budgetový studentský film; jednoduchý, ale originální, angažovaný, ale zábavný. Vyjadřující jasný názor, poselství, přitom ale neupadající do mentorství; film nesamožerný - natočený s velkým nadhledem. Navíc osobně jsem velmi rád, že Svěrák nešel v otcových šlépějích a objekt mystifikace nám nakonec ukázal. Loutkoví ropáci jsou rozkošnou třešničkou na dortu... ()

• Ekologie v té době v socialistickém Československu, kde bylo všechno v pořádku, byla tabu. Jan Svěrák si proto nastudoval závěry posledního sjezdu KSČ, kde našel větu „o ekologii by se mělo hovořit“. To udělal proto, že kdyby snímek chtěli zakázat, mohl argumentovat „ale v závěrech strany je, že je o ní třeba hovořit“. (sator)
  • Ropák je dielom výtvarníčky Barbary Šalamounové a štúdia Jiřího Trnky. (Raccoon.city)
  • Točilo se u elektrárny Tušimice a v exteriérech Severočeských dolů. (sator)

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)