Tento film pozvedává výborný výkon Kňažka, který v klidu dával i dost fyzicky náročné scény. A dále je to suverénní režie, i když to v ději chvílemi vypadá neurčitě, tak to měl režisér stále pevně v rukou.(10.2.2015)

70 %..... kromě exhibujícího i magického Kňažka a závěru filmu, žádné velké překvapení.(22.6.2010)

Komorní příběh se skromným rozpočtem. 1) Filmy Jiřího Svobody nepřekvapují vynalézavostí či novátorským přístupem, ale svou řemeslnou úroveň mají a dá se na ně dívat, pokud neočekáváme mimořádné zážitky. Papilio není skvělý film, ale taky to není špatný film. Má co říci a tvůrci se za něj nemusí stydět. 2) Zaujali mě 21letý příjemný Filip Renč (mladý Cepek - Papilio), 41letý Milan Kňažko (Hrabě), 32letý Marcel Vašinka (Hrabětův poskok Cynda), 58letý Miloslav Štibich (Cepkův otec), 67letý cimrmanolog Jaroslav Vozáb (dělník v hospodě) a 49letý Jiří Kodet (ředitel továrny). 3) Pobavila mě replika Hraběte na stížnost své ženy, že se málo zdržuje doma: Nosím ti prachy? Nosím. Třískám tě? Netřískám. Tak si dej pozor, abych nezačal. Pak budeš spokojena, až jednou zapomenu a vypadnu v klidu ven.(5.8.2015)

Jsou to sice hlavně herecké orgie Kňažka, ale i celkově stojí Papilio za pozornost. Jiří Svoboda se v 80. letech našel a vytvořil celou řadu výborných věcí, Zánik samoty Berhof a Prokletí domu Hajnů pak společně s Papiliem patří mezi ty nejlepší z celé volné série bilancování minulosti. Svobodova chladná estetika jakoby přímo vyzývala k zobrazování emocí jako k motýlům ve vitrínkách. Z rolí vedlejších pak stojí za speciální vyzdvihnutí Kodetův dekadentní nácek, jaké uměl v této době skutečně jen on. #finaleplzen(13.5.2015)

Dobrý scénář a do kaleidoskopu, jak se dívat na druhou světovou, zase zajímavý a trochu jiný pohled. Jak níže zmínil "pytlik...", Kňažko fakt trochu připomíná Nicholsona hrajícího si na frajera. K tomu ještě nutno dodat, že Renč zas připomíná mladého Toma Hankse (např. z filmu Big, 1988). U mě naopak kvůli konci právě o hvězdičku méně, protože posledních 15 min se genius loci filmu začal s přibývající rychlostí vyprávění trochu vytrácet...(19.5.2013)