O statečném kováři

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

• NinadeL

Tahle dvojice pohádek s Křížem je celá taková nedomrlá.(27.12.2013)

Výtečná místy hororová pohádka s úžasnou magickou atmosférou. Trio pocestných, takový Hodný, Zlý a Ošklivý, jdou cestou nestou. Dva z nich pořád brblají, jeden je na prachy (nadčasový lidský charakter), druhý na žvanec (ať se bříško roztáhne, když je chuť). Krásná pohodová atmosféra, hudba od Petra Ulrycha, hezké a velmi dobře podané myšlenky ("Kde není odvaha a dobré srdce, tam stokrát větší síla nepomůže"), půvabná princezna, démonický hlas Petra Čepka a "já to hned říkal"...nevím, mně tohle na průměrné hodnocení nestačí. Jediné, co mě nepřesvědčilo, je komunistickej konec: "Kam jdeš?" "Ále, zase kralovat." Je to dobrá myšlenka, ale příšerně podaná! PS: Co by stačilo vám? Zavonět kuřátkem (samozřejmě ne z čínské restaurace), nebo zamávat Masarykem 170 x 74 mm a ochranným proužkem 99mm od levého okraje??(28.9.2006)

Pavel Kříž je asi na vždy tím básníkem ze známých filmů Dušana Kleina. Právě proto jsem se, ale musel mockrát bránit smíchu při jeho hrdinském putování.(1.1.2007)

Příběh má stejný motiv jako Nebojsa. Mikeš (Kříž) se svými "dobrosrdečnými" parťáky Matějem (Kroner) a Ondrou (Knot) osvobodí princezny, ale ve finále musí Mikeš ještě potrestat právě ty dobráky - kamarády.(26.12.2008)

Byly doby, kdy jsem se u téhle pohádky docela bál. Ty jsou sice dávno pryč, ale jednou za nějaký ten roček se rád znovu mrknu. Pro dětské publikum rozhodně vhodné, aspoň se naučí důvěřovat, ale prověřovat:))(10.12.2006)