O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Pěkná a zajímavá pohádka, ale mohla být propracovanější. Pavel Kříž v roli kováře Mikeše nepůsobí přebujele pohádkově a jeho proradní pomocníci Ondra s Matějem byli pěkně vykutálení hošánci a dost pohádku svými postavami okořenili. Nápadů je tak akorát, občas se příběh otřel o žánr hororu, a to zejména v sekvencích, kdy Mikeš pátrá po osudu princezny. Pohádky mají šťastné konce, zlo je potrestáno a sympatická pohádka o statečném kováři není k zahození. Na působivosti jí ubírá trochu přímočaře vedený příběh a také časté reprízování v televizi. 60%(9.12.2009)

Pro mě nesmrtelná pohádka s tehdy ještě hrajícím Pavlem Křížem, který v době básníků má filozoficky co do sebe. Ráda zavzpomínám na dětství u této pohádky.(25.12.2013)

Jedna z prvnich, co jsem kdy videla. Vzdycky jsem ji mela rada, ikdyz je takova ponura a tmava. Pro me ma obrovske kouzlo. A ustredni melodii si piskam porad dokola.(30.10.2012)

Tady jde veškerá racionalita stranou, hodnotím za plnej počet. Jeden ze zásadních dětských zážitků. Tady cejtim jehličí a vidim zlatý prasátko. A krom toho si myslím, že tohle je vážně dobře udělaná pohádka.(4.1.2013)

Mě se pohádka strašně líbí, i dodnes. V dětství jsem ji sledoval velice často. Pavel Kříž, coby hlavní hrdina filmu zaujme nejvíc. Pohádka má skvělý příběh, dobré herce, dobré pohádkové a strašidelné scény a i tu hudbu. Jen konec filmu mi přišel trošku divný, ale to je detajl. Celkově pohádku hodnotím na 92% = *****(24.11.2012)

• - Království Černého krále bylo natáčeno ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. (AlchENEMY)

• - Film se natáčel na jižní Moravě. Domov kováře Mikeše a některé další scény se natáčely ve strážnickém skanzenu. (Stocki)

• - Při natáčení scény, kdy Mikeš v Království Černého Krále skáče z okna na zem, si Pavel Kříž vymknul kotník. (AlchENEMY)