O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Já tuhle pohádku opravdu můžu, je velmi povedená. Odvážná trojice K-hrdninů (Kříž-Kroner-Knot) na své cestě za ztracenými princeznami plné překážek. Navíc krásná hudba. Ty 4* si to zaslouží.(17.12.2007)

Tato pohádka určitě patří mezi tu výrazně lepší polovinu v dějinách naší tvorby pro děti a mládež. Snaha dodržet základní půdorys poetik této tvorby, jak se dotvořil a dozrál v první polovině sedmdesátých let, viditelně zvedá její hodnotu v kontextu pozdějšího vývoje, i když ani TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU nebo ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRICEZNA to nejsou. Božena Němcová, naše pohádkářka všech pohádkařů, je z půdorysu díla k jeho výraznému prospěchu víc než vidět; roli siláka Pavel Kříž zvládá nad očekávání dobře právě proto, že svým pojetím koření v básnické pentalogii. Hrůza je opravdu hrůzou, dobro dobrem, vítězství vítězstvím v dobře zvládnutém klasickém pohádkovém černobílém pohledu; syžet i scénář a režie nenechají lhostejnou ani převážnou část "dětí starších generací". Herci bez výjimky hrají to, co mají a mohou; typy, stereotypy i vlastnosti, které tato pohádka přesně a věcně zrcadlí. Za úvahu a diskusi stojí autorský postoj k výkonu královské moci; na mne je pohádkový přespříliš. Naopak nezaměnitelný hudební doprovod JAVORů dává této verzi osvojení staré klasické látky nenapodobitelnou moravskou příchuť, bez níž by naše češství bylo viditelně chudokrevnější. Pohádka - soudě podle odezvy - je dnes zřejmě někde uprostřed mezi dobovým a klasickým nadčasovým rozměrem své další existence. Uvidíme, která z těchto srovnatelně nadějných možností posléze zvítězí.(22.3.2008)

Škoda, že už dneska nejsou kováři a tak jsem jedinej statečnej na vysvobozování princezen a následnou líbačku s nima, ale já si nestěžuji, někdo se hold obětovat musí.(27.12.2007)

Pavel Kříž je asi na vždy tím básníkem ze známých filmů Dušana Kleina. Právě proto jsem se, ale musel mockrát bránit smíchu při jeho hrdinském putování.(1.1.2007)

Další z řady vynikajících českých pohádek, které nelze nic vytknout, nádherná strašidelná atmosféra a dějovost bez zbytečných infantilit alá Troška a přesto srozumitelné a lákavé pro dětského i dospělého diváka, takto má vypadat filmová pohádka(29.11.2004)

• - Skřetovi v liščím kožichu, kterého hraje Jiří Krytinář, propůjčila svůj hlas Vlasta Fabiánová. Siláka Ondřeje, kterého hraje slovenský herec Ján Króner, pak kvůli slovenštině nadaboval Svatopluk Skopal.  Jakuba, hraného Vladimírem Polónym, nadaboval Václav Stýblo, a to ze stejného důvodu, jako u Krónera. (funhouse)

• - Království Černého krále bylo natáčeno ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. (AlchENEMY)

• - Film se natáčel na jižní Moravě. Domov kováře Mikeše a některé další scény se natáčely ve strážnickém skanzenu. (Stocki)