poster

O statečném kováři

 • Československo

  O statočnom kováčovi

 • anglický

  The Brave Blacksmith

  (festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

 • Djkoma
  ***

  Pavel Kříž je asi na vždy tím básníkem ze známých filmů Dušana Kleina. Právě proto jsem se, ale musel mockrát bránit smíchu při jeho hrdinském putování.(1.1.2007)

 • sportovec
  *****

  Tato pohádka určitě patří mezi tu výrazně lepší polovinu v dějinách naší tvorby pro děti a mládež. Snaha dodržet základní půdorys poetik této tvorby, jak se dotvořil a dozrál v první polovině sedmdesátých let, viditelně zvedá její hodnotu v kontextu pozdějšího vývoje, i když ani TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU nebo ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRICEZNA to nejsou. Božena Němcová, naše pohádkářka všech pohádkařů, je z půdorysu díla k jeho výraznému prospěchu víc než vidět; roli siláka Pavel Kříž zvládá nad očekávání dobře právě proto, že svým pojetím koření v básnické pentalogii. Hrůza je opravdu hrůzou, dobro dobrem, vítězství vítězstvím v dobře zvládnutém klasickém pohádkovém černobílém pohledu; syžet i scénář a režie nenechají lhostejnou ani převážnou část "dětí starších generací". Herci bez výjimky hrají to, co mají a mohou; typy, stereotypy i vlastnosti, které tato pohádka přesně a věcně zrcadlí. Za úvahu a diskusi stojí autorský postoj k výkonu královské moci; na mne je pohádkový přespříliš. Naopak nezaměnitelný hudební doprovod JAVORů dává této verzi osvojení staré klasické látky nenapodobitelnou moravskou příchuť, bez níž by naše češství bylo viditelně chudokrevnější. Pohádka - soudě podle odezvy - je dnes zřejmě někde uprostřed mezi dobovým a klasickým nadčasovým rozměrem své další existence. Uvidíme, která z těchto srovnatelně nadějných možností posléze zvítězí.(22.3.2008)

 • woody
  ***

  Jediné co si z toho filmu zapamatujete je cameo Petra Čepka jakožto hlavního padoucha a zajímavou zradu... Kdo ví koho, může to potvrdit.Jinak pouze průměr.(21.11.2004)

 • klerik
  ***

  Naivné a neoriginálne... a pozerateľné.(4.1.2008)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Klasická pohádka s netypickým hlavním hrdinou, krásnou princeznou, výbornou pohádkovou hudbou a pečeným kuřetem, které voní i z obrazovky. Kromě toho taky zjistíme, že tatík kovář uměl upéct buchty s mákem.(1.5.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace