O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Kříž vlastně není kovář, ale zástupce čeledi mravencovitých, neboť ti jsou taky schopni unést několikanásobek své hmotnosti.. V dětství neoblíbená pohádka, ovšem postupem času jsem svůj postoj tak nějak přehodnotil. Zastávám totiž názor, že u pohádky se má člověk smát (Byl jednou jeden král), nebo bát (O statečném kováři), nebo od obojího (S čerty nejsou žerty) a v těch současných o mlejnech, měšcích a štěstí z pekla z toho nenacházím ani Trošku. Ty ohnuté halapartny si zaplatíš, Mikši!(21.8.2009)

• Sašenka165

Tohle je ale hrozná pohádka!(29.12.2007)

poctivá pohádka z kategorie deprese.(25.12.2015)

Příběh má stejný motiv jako Nebojsa. Mikeš (Kříž) se svými "dobrosrdečnými" parťáky Matějem (Kroner) a Ondrou (Knot) osvobodí princezny, ale ve finále musí Mikeš ještě potrestat právě ty dobráky - kamarády.(26.12.2008)

Jedna z prvnich, co jsem kdy videla. Vzdycky jsem ji mela rada, ikdyz je takova ponura a tmava. Pro me ma obrovske kouzlo. A ustredni melodii si piskam porad dokola.(30.10.2012)

• - Film se natáčel na jižní Moravě. Domov kováře Mikeše a některé další scény se natáčely ve strážnickém skanzenu. (Stocki)

• - Při natáčení scény, kdy Mikeš v Království Černého Krále skáče z okna na zem, si Pavel Kříž vymknul kotník. (AlchENEMY)

• - Království Černého krále bylo natáčeno ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. (AlchENEMY)