O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Kříž vlastně není kovář, ale zástupce čeledi mravencovitých, neboť ti jsou taky schopni unést několikanásobek své hmotnosti.. V dětství neoblíbená pohádka, ovšem postupem času jsem svůj postoj tak nějak přehodnotil. Zastávám totiž názor, že u pohádky se má člověk smát (Byl jednou jeden král), nebo bát (O statečném kováři), nebo od obojího (S čerty nejsou žerty) a v těch současných o mlejnech, měšcích a štěstí z pekla z toho nenacházím ani Trošku. Ty ohnuté halapartny si zaplatíš, Mikši!(21.8.2009)

:::::::::::::::::::: Jo, jo. Tak tuhle phádku jsem jako malý vždycky miloval, miluji a doufám, že i nadále budu milovat. Moc hezká pohádka s vynikající atmosférou a výborným Pavlem Křížem. Kde jsou ty časy, kdy se točily takovéhle pohádky ? :::::::::::::::::::::(15.3.2009)

Rozprávka s miestami až hororovou atmosférou/výpravou. Mimo nej ponúka milé herecké obsadenie (Müller), do uší neudierajúce dialógy a inteligentne konajúce postavy (na strane Dobra aj Zla). Nechýbajú povinné súčiastky tuzemskej rozprávky (unesené princezné, kráľ za ich vyslobodenie sľubujúci polovicu kráľovstva).(5.1.2008)

• NinadeL

Tahle dvojice pohádek s Křížem je celá taková nedomrlá.(27.12.2013)

• Adam Bernau

Kovář je statečný, silný a spravedlivý, třetí princezna krásná a moudrá, všechny potřebné zákony vydány a tátova palice čeká na další generaci. Klasická pohádka o cestě za princeznou s klasickými motivy, v neklasicky marném provedení. Všeho je zde škoda. Též Čepka: v tomto filmu by na jeho figuru stačil kdejaký šmírák. A o tom, že dobré s dobrým nemusí vždy dát ještě lepší, svědčí spojení Ulrych (hudba) + Suchý (text písně). Pointu kovářovy finty s prstenem jsem nepochopil. "Já bych se pořád vdávala a v kole točila. A co ty? Nechceš se ženit?" /// Po druhém nedobrovolném zhlédnutí (při němž jsem vše kromě začátku a konce blaženě prospal) nemohu neupozornit na fakt, že starý kovář (Mikešův otec) a jeho pomocník Jakub jsou evidentně průkopníky registrovaného partnerství. Oba vidíme vždy pospolu doma (nejen v kovárně), jak řeší telenovelní rodinné záležitosti, evidentně bydlí spolu a krom syna s nimi nikdo další nebývá. To vše lze přejít jako výraz pouhé hubenosti výpravy, ale scéna, v níž oba chlapáci společně věší prádlo, nebo když Jakub dává Mikešovi na cestu buchty, které sám napekl, to při vědomí, že nikde není ani naznačeno, že někdy třeba existovala nějaká Mikešova matka (či podobná bytost), nepřipouští pochybnosti.(22.5.2012)