Elling

Petter Næss

Předloha:

Ingvar Ambjørnsen (kniha)

Dag Alveberg

Eliing je opravdu příjemná komedie, která se těší velké popularitě mimo svůj domov a to právem. Situace Ellinga a Kjella je docela vážná, ale je podána humornou formou. Oba hlavní aktéři jsou sice rozdílní, Kjell má rád ženy a jídlo, zato Elling trpí sociofobií. Vzájemně se však dobře doplňují a spolu jsou schopni "zvládnout" všední situace obyčejných lidí. Milý film o životě, jak jej většina z nás nezná. (8/10)(13.6.2008)

Další z moc příjemných a úsměvných filmů, tentokrát z Norska. Elling a Kjell, každý z nich povahově úplně jiný, které spojoval původně psychiatrický ústav a posléze společný byt, kde se měli naučit žít samostatně. Přes jejich rozdílné povahy se přesto vzájemně a někdy až nepochopitelně doplňovali. Film o ne zrovna jednoduchém životě nám byl předložen v nesmírně humorném hávu a přitom velmi citlivou formou. Já jsem u Ellinga tu mírnou monkovinu taky postřehla a byl mně ještě sympatičtější. Jedna z jeho prvních vět ve filmu byla: "Měl jsem vždy dva nepřátele: závrať a úzkost. Pronásledují mě, kamkoliv jdu".. Na konci filmu říkal už něco jiného, ale to se už podívejte sami:-)(16.1.2015)

Nenápadný, milý severský počin, ktorý u diváka dokáže viackrát vyčariť úsmev. 70%(1.1.2013)

Dva dospěláci vylezou z uzavřené škatulky a snaží se zadaptovat do společnosti. Aby toho docílili, musí překonat sami sebe... najít v sobě to, co opravdu chtějí, a vydat se za tím. Bez zábran, bez strachu, bez dosavadních návyků. Prostě začít znovu a jinak. Kjell Bjarn (tak trochu hromotluk se silnou lebeční kostí) to má trochu jednodušší: ví co chce (ženskou) a nedělá mu problém vyjít ven. Elling (tak trochu tichošlápek s nedůvěřivým výrazem) hledá sám sebe a běžné věci, jako je např. nakupování nebo telefonování, jsou pro něj nepřekonatelným problémem. Když ale vidí, že Kjell má úspěchy (seznámí se se sousedkou), začne trochu žárlit, a jak už to tak bývá, tahle situace ho vyburcuje k tomu, aby sám taky jednal: a hle - objeví v sobě poetu! Petter Næss citlivým a lidským způsobem zadaptoval dílo Invara Ambjørsena (který o Ellingovi a Kjellovi napsal už čtyři úspěšné romány), jenž se mi zarylo hluboko pod kůži. A Petr Christian Ellefsen a Sven Nordin odvedli bravurní výkon, před kterým smekám. Tyhle dva "pomatence" jsem si jednoduše zamilovala a jejich objevování nových možností a odhalování vlastního nitra mě dohánělo k slzám a k dojemnému úsměvu současně, protože... protože to celé bylo tak uvěřitelné, tak křehké a vyloženě nádherné.(23.2.2009)

Super norská komedie, dva asociálové se dostávaj do normálního světa z léčebny a tam začíná jejich složitý sžívání s okolním světem. Celý je to podaný trochu komorně, ale fakt vtipně, ale ne zas až tak moc, aby to působilo jako přímo komedie, prostě to vyplývá z děje a je se fakt čemu smát, obzvlášť jednoduchej Kjell je bezvadnej, nikdy se nemeje, neví kdy si naposled měnil spodky a neví jak se chovat, ale ze všeho má strašnou radost, navíc i jeho protějšek Eling umí do filmů vnést určitou zábavnost, i když jeho postava je trošku složitější, ale zase se všeho bojí a neumí ani zvednout sluchátko telefonu. Elling je vlastně zábavnej pohled na celkem složitou situaci a daří se to tomu fakt na výbornou(16.6.2009)