• Marthos

Rok vzniku této veselohry je zároveň pozoruhodným předělem jak v tehdejší státní samosprávě, kdy prezident Novotný slavnostně prohlásil socialismus v naší zemi za rozvinutý (od té doby platila bezmála třicet let zkratka ČSSR), tak ve filmové výrobě. Generace třicátníků pomalu dospívala v ryze svébytné a umělecky vyhraněné osobnosti, jejichž hvězdný vzlet podnítil vznik tzv. československého zázraku nové vlny šedesátých let. Tehdy také začaly prosvítat první paprsky: básník středověku František Vláčil natáčel své první pozoruhodné dílo, lyrickou baladu Holubice, jeho o něco starší souputník Jiří Krejčík triumfoval syrovou výpovědí z období druhé světové války Vyšším principem a nestor Otakar Vávra se proměnil v poetu hrubínovského charakteru adaptací Srpnové neděle. Vedle těchto zářivých briliantů bohužel hluboce zaostává zbytek produkce. MECHOV je víceméně jednoduchou až pohádkovou satirou na klasické čecháčkovské nešvary, jejíž zápletka je však rozehrána s překvapující neobratností a absencí plynulosti děje. Jednotlivé situace postrádají naváznost, řada gagů a trefných dialogů mizí v hlubině jalového scénáře, který se ani nesnaží vytvářet základní rámec hry. Katastrofální dopad Sísova pojetí se projevuje zejména na výkonech většiny představitelů, kdy plejáda tak výborných herců nemá co hrát. Tento film skutečně nezanechá v současném divákovi hlubší zážitek, spíše se chtě-nechtě domáhá všetečné otázky: Proč? V tomto smyslu pak zcela postrádám smysl jeho digitalizace. V naší kinematografii nepochybně existuje řada mnohem kvalitnějších děl, která se z nepochopitelných důvodů podobné cti zatím nedočkala.(10.12.2009)

Možná, kdyby tento námět zpracoval jiný režisér nebo byl lépe napsán scénář, byla by to docela psina. Jenže něco tomu scházelo (asi lepší gagy a situační komika). Podle mě se tam nebylo čemu zasmát, ikdyž tam bylo plno vynikajících herců, kteří legraci umí...(3.12.2008)

I kdyz se nejedna o zadne velke umeni, tak jsem se opravdu bavil. Film o tom, ze krast a myslet jen na sebe se nema. Sice dost agitacni, podstata se vsak nemeni ani dnes. Vyborne herecke obsazeni, vtipny vypravec a lehky nadprumer.(13.12.2008)

Nečekaně dobré. 60 - 70%(3.1.2013)

• Idaho

Očekávaně příšerné.(9.1.2016)

• - Chaty u rybníka jsou namalovány na skleněnou tabuli. (M.B)

• - Filmovalo se v Moravské obci Veverská Knínice a v Brně. (M.B)

• - Během natáčení filmu někteří herci přespávali po hotelích, jiní však přespávali přímo ve vesnici u tamních obyvatel, a to z důvodu, aby "nasáli" tu pravou vesnickou atmosféru a mohli ji přenést do filmu. (Dave_ff)