Jackie Brown

Jackie Brown

Jackie Brownová

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 154 min

Lstivá letuška Pam Grier, milý a obětavý plátce kaucí s tváří Roberta Fostera, odporný šéf nelegálního obchodu se zbraněmi Samuel L. Jackson, důvěřivý polda Michael Keaton, věčně sjetá Bridget Fonda a jako třešnička na dortu potetovaný zarostlý Robert De Niro rozvalující se na gauči. A pro mě hlavně první film Quentina Tarantina, který se mi skutečně líbil, možná dám jeho Pulp Fiction, které jsem viděla poprvé a naposledy asi ve 14 letech, znovu šanci. Nevím ale jestli změním názor. Na Jackie Brown se mi totiž líbí hlavně to, že tohle není typický Tarantino, alespoň ne takový, jakého jsem ho dosud poznala. Víc tu jde o lidi, o jejich vztahy, všechno je jaksi uvěřitelnější. A závěrečnou scénu se dvěma výše jmenovanými postavičkami považuji zatím za ten nejsilnější okamžik, který jsem v Quentinově filmu viděla.(18.11.2008)

Quentin trošku slevil od svého minulého snímku Pulp Fiction, ale co si budeme vykládat Pulp Fiction už nikdy znovu nenatočí. A je jen dobře, že si tento fakt uvědomil. Jackie Brown je hodně nadprůměrný film opět z prostředí organizovaného zločinu. Celému filmu vládne Samuel L. Jackson, který sem tam utrousí nějakou tu hlášku. De Niro téměř nemluví. V nej scéně odstřelí na parkovišti otravnou Bridget Fondovou. Celým filmem se line vynikající hudba neboli spíše písničky. Tarantino potvrdil svůj výborný výběr.(10.5.2007)

Nejpomalejší Tarantino, ale tady jde vidět, s jakým klidem Jackie Brownovou točil. Oproti Pulp Fiction a Gaunerům to není to, na co jsme zvyklí, ale určitě si film zaslouží svoje místo za vysluní především za herecké podaní naprosté většiny a hudbu, kterou si určitě Quentin vybíral sám. Ten chlap má prostě dokonalej vkus!(15.2.2009)

Působivá netarantinovská tarantinovka. Špičkové herecké výkony (Sam Jackson byl ještě víc cool než obvykle ;) a cit pro vyprávění dělají z JACKIE výbornou podívanou. Možná ne tak kvalitní jako jsou GAUNEŘI nebo PULP FICTION, ale pořád hodně nadstandartní.(24.11.2007)

Po nářezu, jakým byly "Historky z podsvětí" samozřejmě musel Quentin čelit obrovskému tlaku a očekávání recenzentů, fanoušků i producentů. V mém případě se však to očekávání nenaplnilo tak docela úplně. Jackie Brownová je prostě dobré krimi. Ovšem Quentin má na víc, než na pouhé "dobře". Film je sice plný jeho typického rukopisu, ale hlavní těžiště téhle historky (podraz s výměnou peněz) prostě nefunguje - nemá grády, nezarazí do sedačky... Problém je v tom, že (jako obvykle), natočil QT docela něco jiného, než se od něj čekalo...(18.8.2008)

• - Do role Maxe Cherryho měl Tarantino vybranou čtveřici herců - Paula Newmana, Gene Hackmana, Johna Saxona a Roberta Forstera. (Othello)

• - Podobně jako ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994) jsou i v tomto snímku úmyslně "poškozené" neonové nápisy tak, aby nápis dával jiný smysl. Konkrétně "Hotel Cockatoo Inn", kde svítí pouze "cockainn", tedy "kokain", nebo "Hotel lobby", u něhož svítí "tel lobby", což by se dalo volně přeložit jako pokyn k lobování. (Pyron)

• - Během rozhovoru ve scéně, kdy v poslední části filmu po převzetí peněz zastaví Ordell (Samuel L. Jackson) s Louisem (Robert De Niro) dodávku, je vidět skrz čelní sklo provoz aut na nejbližší křižovatce. Během rychlého střihu kamery při pohledu z blízka a z dálky, když mluví Louis, je vidět proud aut, který na křižovatce chvíli je a chvíli není. (chicotomas)