Jackie Brown

Jackie Brown

Jackie Brownová

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 154 min

Pam je pro mě navždy Jackie ..(30.5.2008)

Plnokrevný Tarantino a jeho černý humor. První dojem po skončení filmu byl rozpačitý, ale po rozložení v myšlenkách pár hodin po závěrečných titulkách, jsem se pousmál a řekl: motherfucka ! "výborný scénář, výborný podraz, výborná role Samuela L. Jacksona". Velmi osobní Quentinův film, který najde svého diváka, a i když ho nezasáhne jako PULP FICTION, nikdy se na JACKIE BROWN nezapomene. Mě silně zasáhl. ******* Scéna v autě (rozhovor po kšeftu) je nezapomenutelná záležitost. Ordell: "kde je Mel?". Louis: "o tom jsem si chtěl s tebou promluvit, Ona mi neskonale pila krev, buzerovala mě, že jsem ji nechtěl nechat tu tašku, pochechtávala se to byla otrava, já zapomněl, kde jsem nechal auto, trochu jsme bloudily a ona celou tu dobu do mě - je to tahle řada Louisy? Je to tahle řada Louisy? Úplně mi to drásalo nervy". Ordell: "A kde si ji teda nechal?". Louis "Já sem ji odpráskl". Ordell: "Tis ji zastřelil?". Louis: "nadvakrát na parkovišti". Ordell: "Proč si to sní, nezkusil domluvit??". Louis: "Sní, nebyla řeč". Film detailně rozebrán v mém Deníčku.(8.9.2011)

Quentin vytáhl z archivu zašlou Pam Grier a rozpomněl se na černošský exploatace z let 70tých aneb vypořádávaní se s otroctvím v USA na prahu milénia. Oživil vzpomínky i výběrem herců, kteří odkazují sami na sebe, a postavil do jedné roviny cool herce s cool dialogy a vedle toho necool herce s necool dialogy. Druhé převažuje, ratifikujíc motto: S dospělostí končí hravost.(4.4.2008)

I kdyz jsem podle komentaru cekal, ze tohle nebude nic moc, presto me film docela zklamal. Ne ze by byl spatnej, kdyby ho natocil jinej reziser, moh by bejt na sebe hrdej, jenze tohle je Tarantino a od toho bych cekal neco vic. Je to takovy jako kdyby to netocil Tarantino. Filmu chybi stava, typicky dialogy a krvavy nebo brutalni sceny, zbyl jen stokrat ohranej a nicim originalni pribeh a penezich a o tom jak kazdej dela podfuk na kazdyho. Ale napsanej je dobre, hezky propletenej a misty necekanej, jenze k cemu to je, kdyz to kuli sve silene premrstsene delce hodne nudi. Jediny, kdo to zachranujou, jsou herci a slusna hudba. Tema hercema nemyslim Pam Grier, ktera hraje spis prumerne a navic je celkem hnusna, ale dokonalyho Samuela Jacksona a Roberta de Nira a to je snad jedina vec, kuli kery stoji za to se na film podivat. Tarantinovo filmy mam rad, ale takle by to neslo, tohle je nuda. Tak po druhym skouknuti jsem se bavil vic, opet pochvala Nirovi a Jacksonovi, ale vadil mi prekombinovanej konec.(16.9.2005)

Jackie Brown je oproti předešlým Tarantinovou kouskům vyměklá. Je to tím, že ve filmu jsou i postavy ryze kladné, což je u autora novinka. Ale stále platí, že všechny postavy jsou skvěle napsány, vytvarovány spoustou replik a úžasně zahrány. Třeba zarostlý a potetovaný De Niro, je zde prostě geniální a svému drsňáctví zde dodal jiný, přímočařejší a jednodušší odstín.Scéna kdy mu obtloustlá černoška dělá striptýz a on se nervózně pohupuje v křesle, jen svědčí o jeho herecké inteligenci a citu pro postavy, jež ztvárňuje. Ale i ostatní herci jsou špičkoví. Pam Grier, Robert Forster nepříliš známí, avšak výborní herci, jimž jejich "klaďáctví" nelze nebaštit. A pak jsou zde ostatní aspekty pro Tarantina typické: neotřelý režijní rukopis, zajímavý příběh a soundtrack poskládaný z totálních vykopávek. Funguje to, jen to prostě není taková bomba, jak jsme byli zvyklí.(10.11.2008)

• - Jackie jí jídlo z "Teriyaki Donut". Stejná firma byla i ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí. (Elisebah)

• - Quentin Tarantino byl odjakživa velkým fanouškem Pam Grier a má rád její filmy z tzv. blaxploitation éry. Grierová se svého času ucházela o roli Jody, manželky překupníka Lance (Eric Stoltz) z filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). Když tehdy přišla do Quentinovy kanceláře, všimla si několika pověšených plakátů svých filmů. Zeptala se Tarantina: "To sis sem pověsil, protože jsi věděl, že přijdu?" a on odpověděl: "Ne, málem jsem je sundal, když jsem se dozvěděl, že přijdeš." Tarantino si usmyslel, že pro ni najde vhodnou hlavní roli. Když se rozhodl zfilmovat "Rum Punch", knihu svého oblíbeného spisovatele Elmorea Leonarda, upravil ústřední postavu tak, aby přesně pasovala na Grierovou. Z bělošky udělal černošku a po vzoru jednoho z nejlepších filmů Grierové Foxy Brownová (1974) změnil k její poctě jméno z Jackie Burkeové na Jackii Brownovou. (pan Hnědý)

• - Herečku Miru Sorvino, která v době natáčení chodila s Quentinem Tarantinem, můžeme vidět v pozadí scény u soudu na straně žalujících. (Othello)