Jackie Brown

Jackie Brown

Jackie Brownová

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 154 min

O Jackie Brown jsem vždycky slýchával jako o té "jiné a nejslabší tarantinovce". Nyní jsem film konečně zhlédnul a abych pravdu řekl, tak s výše uvedenou škatulkou nemůžu souhlasit. Jackie Brown rozhodně není nějak extra netypický zástupce Tarantinovy tvorby. Nahláškovaný konverzační (dialogy však jsou o poznání méně vybroušené než třeba v PF nebo KB2) heist movie v hlavních rolích se zapadlou černošskou hvězdou a Samuelem L. Jacksonem, drogami, nadávkami, nečekanými vraždami - to je pro Tarantina netypické? Kdepak, Jackie Brown se liší maximálně tím, že je v porovnání se zbytkem Quentinovy filmografie relativně umírněná, což je dáno žánrem. A že se jedná o jeho nejslabší film? Nevím, on slabé filmy netočí a z těch kvalitních se těžko vybere jeden, který by ostatní jasně porážely.(12.9.2010)

Oscar 1 nominace: Herec VR - Robert Forster . . . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(22.3.2004)

Rozpočet$12milionovTržby USA $39,673,162Tržby Celosvetovo $86,773,162║ Tarantino opäť ako ryba vo vode, príbeh prešpikovaní dejovými odbočkami aby nám čo najlepšie priblížil plány Jackie Brown len troška chýba aby bolo plné hodnotenie pre film ale aj tak jedná z naj krimi. Robert Forster z hereckého obsadenie dominuje vo svojej úlohe Samuel L. Jackson je už klasicky dobrí v úlohe priekupníka zbraní. /80%/(24.11.2007)

Jackie Brown pro mě naprosto postrádá typický Quentinův rukopis. Kam se poděly Tarantinovské charaktery a jeho vyšperkované, originální a nezapomenutelné dialogy? Ty se snaží sice i o vtip, ale nějak to nevychází. Jsou spíše nevýrazné a průměrné, stejně jako příběh, který celý spěje kamsi do ztracena. Spousta konverzací, hlavně mezi De Nirem a Bridget Fonda mi přišly spíše nezávazné a pro celý děj jakkoli nevýznamné a nepodstatné. Jakoby se celý příběh v podstatě nikam nevyvíjel. Nějak tomu chyběly grády, spád a akce.(18.6.2010)

„Už dávno nikoho neviním zo svojich rozhodnutí." Quentina Tarantina mám rád, ako človek mi pripadá zaujímavý, originálny, sympatický a príjemný spoločník a filmy robí... nuž, vynašiel pod-žáner tarantinovka, tak asi dobré (GAUNERI, PULP FICTION). Ale až JACKIE BROWNOVÁ patrí k mojim obľúbeným filmom. V dobe premiéry bola pekelne očakávaná (bol to prvý Tarantinov film po mega bombe PULP FICTION) , avšak diváci vychádzali z kina v lepšom prípade zaskočení, v horšom znechutení a otrávení. Kričali, že toto nie je Tarantino, že skončil skôr, ako poriadne začal a že PULP FICTION bola náhoda. Sám Quentin pred premiérou varoval, že je to v podstate obyčajná romantika. S úchylným úsmevom, o ktorom len on vedel čo znamená, však rýchlo dodával, že samozrejme to, čo si pod pojmom ´romantika´ predstavuje on, sa pravdepodobne odlišuje od obecnej charakteristiky. Výsledkom je ale (napriek pár mŕtvolám na sračky rozstrieľaných v kufri auta) skutočne prevažne svojrázna romantika dvoch dospelých ľudí, ktorí sa dlho hľadali. Pokiaľ sa JACKIE BROWNOVÚ rozhodnete brať naozaj ako romantiku, asi vás bude pravdupovediac dosť otravovať štandardná kriminálna zápletka (Samuel L. Jackson síce podáva ako vlasatý obchodník so zbraňami pozoruhodnú kreáciu, ale od prvého záberu mi bol nesympatický – pritom Tarantino vie „správne“ poľudštiť aj masových vrahov). S troškou snahy sa to však dá pretrpieť. Je to ako Soderberghovo ZAKÁZANÉ OVOCIE... akurát o dosť lepšie. Fajnová muzika, bosé nohy, skvelí herci (Michael Keaton je síce super, ale prím udržuje bombastický Robert „Aligátor“ Forster a bývalá blaxploitation hviezda Pam Grierová).(23.10.2005)

• - Postava Samuela L. Jacksona ke konci prohlásí: „This is some repugnant shit." Stejnou hlášku můžeme z jeho úst slyšet ve filmech Pulp Fiction a Shaft. (Othello)

• - Ve scéně, kdy Jackie Brown (Pam Grier) opouští obchodní dům Del Almo, je vidět reklama na hodinky, jejíž vrchní části je pět postaviček, z nichž jedna je Silver Surfer. Stříbrného surfaře chtěl Tarantino v roce 1994 režírovat, později z toho však sešlo. (Terva)

• - Elektronický hlas na záznamníku Jackie patří samotnému Quentinu Tarantinovi. (Vitason)