V zajetí vln

USA, 1998, 96 min

Zalman King

John B. Aronson
  • ABs

Snímek bych označil za propadák. Surfové filmy lze zařadit do stejné kategorie jako porno… poslední, co vás zajímá na filmu, je jeho příběh. Surfové dokumenty jako Endless Summer, Riding Giants, Billabong Odyssey, Blue Horizon vám přinášejí přesně to, co od surfového snímku očekáváte…kvalitní surfové záběry, historii, legendy a zajímavosti z oblasti tohoto sportu. Tento film trochu zachránily dvě věci; surfové záběry z Bali, tow- in surfing na Jaws {Havaj} a hvězdné obsazení filmu: Shane Dorian {11 let na ASP World Tour, v roce 2008 získal cenu Global Big Wave}, Shaun Tomson {World Champion 1977, v roce 1969 byl očitým svědek legendární jízdy Grega Nolla na " největší vlně ", kterou kdy kdo serfoval }, Brian Keaulana {syn serfové legendy "Buffalo" Richard Keaulana, ikona "big wave " surfingu, v roce 1993 oceněn čestným vyznamenáním US Lifesaving Association za záchranu turisty, který byl uvězněn v podvodní jeskyni }, Darrick Doerner {objevitel "tow-in" surfingu spolu s Laird Hamiltonem a Buzzy Kerboxem, spolupracoval na filmu Point Break}, Matt George { spoluautor filmu, žurnalista serfového magazinu Surfing a Surfer}, Rush Randle {několikanásobný mistr světa ve windsurfingu}. Film stál 10 milionu dolarů a byl stažen z kin po dvou týdnech promítání.(13.6.2008)

Nečekejte od filmu žádnou dějovou zápeltku. Film si prostě jen tak spokojeně existuje a jen díky tomu, můžeme pochopit surfařskou svobodomyslnost, sílu kumunitní přátelství a naprostou oddanost z mého pohledu nejkrásnějšímu sportu světa, surfu. Některé záběry jsou prostě nádherný a když Shane skočí z rybářský loďky do moře, skočí na surf, spatří vlnu a plave vstřís vysněnému osudu, to je prostě nádhera. Je škoda, že žijeme v zemi bez moře, protože mě kdysi řek jeden chlapík co sem dovážel hadry O Niel, jestli nežiješ u moře, můžeš se surfování naučit, ale těžko ho můžeš umět.(20.4.2013)

Balzám na duši! Ač nesurfuju, prostě nemohu hodnotit jinak. Oceán, vlny, životní postoj...jakýstakýs příběh. Film se veze na vlnách oceánu - a to doslovně!(27.8.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,546,414Tržby Celosvetovo $-(13.8.2009)

Srdcová záležitost ! Snímek jsem viděl před 13lety a naprosto mě uhranul! Díky němu jsem se o tento překrásný sport začal zajímat. Ten kdo se surfingu (a s ním životnímu stylu spojeným ) nevěnuje tak zřejmě podobné filmy nedokáže zcela ocenit.(9.7.2011)