České detektivní drama. Paní Olga nachází po návratu z kina svého manžela Karla Branda, s nímž se právě rozvádí, zastřeleného. Zdá se, že je to jasný případ sebevraždy, ale poručík Dušek z Veřejné bezpečnosti má podezření, že jde o vraždu, kterou, není to vyloučeno, neboť řada důkazů svědčí proti ní, mohla spáchat paní Olga. Dopis mrtvého manželce se zdá vyvracet jakékoliv pochybnosti, že by mohlo jít o vraždu. Poručík Dušek však pátrá dále. Mnohem více než on se však dozvídá o pravých okolnostech právní poradce paní Olgy Dr. Klimeš. Dozví se, že dopis je skutečně padělek a že Brandova smrt je ve spojitosti s rejdy protistátní bandy. Dlouho váhá, zda se má svěřit bezpečnosti, neboť se domnívá, že by tak svědčil ve prospěch Duškovy theorie, že vraždu spáchala paní Olga.... (Filmový přehled)

Vesecký

Fiker psal dobré detektivky a tohle byla jistě jedna z nich a s překvapivým závěrem.Ze začátku filmu se mi zdálo, že jsou některé dialogy trošku naivní, ale nakonec jsem se do děje vžil. Menšík stejně jako ve filmu 105 % alibi v záporné roli, stárnoucí Vlasta Matulová, ohromně sexy Jaroslava Adamová, málo veš filmu vídaná Otýlie Beníšková - a pak herecká klasika 50. let, to byli herci, na něž se dalo koukat. To, že banda padělávala dokumenty pro ilegální přechody hranic, může se leckomu ze zdejších diskutujících zdát venkoncem kladným počinem, mně samozřejmě nikoliv. Mimochodem pro pana Schlierkampa - pan Menšík měl v občance skutečně jméno Vladislav. ()

Gilmour93

Nečekaně akční pokus o český noir, kde femme je všechno, jen ne fatale (vysvětlujte to ale jejímu obhájci), padouch se likviduje podtržením koberce(!), flashbacky ohraničuje hejno světlušek a Neumann je padělatelský Keyser Söze! Vypadá to západně, ideologické zabarvení je jen nepatrné. Docela interesantní počin.. ()

blackrain

Bylo příjemné sledovat, že někteří herci, které jsem až doposud viděla vyloženě jen v kladných rolích, umí perfektně i ty záporné a dokážou se do nich přepnout během jediného okamžiku a to tak věrohodně, až mi z jejich výkonu poklesla čelist. Nenazvala bych tenhle film hned komunistickou trapárnou. Pravda, byl trošku více rozvleklý, takže působil, že je mnohem delší, než je jeho skutečná stopáž. ()

HonzaBez

"Abych řekl pravdu, mě se hned nelíbil..." Vladimír Menšík v roli padělatelé byl v této detektivce, jinak hodně poplatné době svého vzniku, příjemným osvěžením. Celkový scénář nic moc, třeba jsem úplně nepochopil, o co tě protistátní bandě vlastně ve skutečnosti mělo jít. Ačkoliv ta zapletla s padělaným dopisem oznamujícím údajný záměr zavražděného spáchat sebevraždu měla svůj potenciál, celé to policejní vyšetřování a následně dopadení pachatelů moc šťávu nemělo. ()

vitekpe

Oldschool tvar toho filmu pusobi solidnim dojmem. Dalsim pozitivem-prekvapenim je pak obsazeni roli, napr. zaporaka drsnaka hraje Neumann(!), femme fatale hraje Matulova(!), hlavniho detektiva Hanus, Mensika zastrelej(!) a Adamova tam beha skoro naha... Tohle jen tak nekde neuvidite. :) Film je misty trosku zmateny v tempu, ale zato pomerne akcni. Fajnsmekrum lze doporucit. 3+ ()

• Stejnojmenná tříaktová hra o charakteru člověka Eduarda Fikera poprvé vyšla v roce 1955. (NinadeL)