Napínavá krimi s mnoha zápletkami tak jak to uměl ve svých románech jen Eduard Fiker. Tajemní V.Menšík a S.Neumann. Velmi dobré!(22.8.2004)

Československé krimi, v němž díky vyšetřování (sebe)vraždy K. Branda s pochybnou pověstí přichází Veřejná bezpečnost na stopu padělatelské skupině. Snímek je na svou dobu překvapivě apolitický, scénář dobře napsaný a obsahuje dramatický zajímavý příběh se spoustou výborných hereckých výkonů. Hlavního vyšetřovatele poručíka Duška (F. Hanus), jenž nejvíce podezřívá manželku mrtvého (nepříliš atraktivní V. Matulová) chráněnou svým právním zástupcem a milencem dr. Klimešem (herecky slabý V. Vejražka), na chvíli lehce rozhodí spor o pravost dopisu na rozloučenou, avšak v závěru se svým týmem, v němž vyčnívá svým hollywoodským úsměvem a zjevem B. Švarc, polapí všechny členy seskupení konající protistátní činnost. Obávám se, že v tomto případě vedlejší postavy svým hereckým pojetím a elánem notně převyšovaly mdlé výkony výše zmíněných hlavních postav. Velmi dobře se předvedl V. Taub coby proradný dr. Horyna a zejména S. Neumann jakožto dokonale maskovaný šéf celé bandy, zejména ve scéně u výslechu, v níž se během vteřiny proměnil z lehce senilního postaršího profesora v temperamentního agresivního zločince. Za zmínku též stojí jedna z prvních rolí V. Menšíka (jenž byl ostudně v titulcích uveden jako Vladislav) v roli ´uměleckého´ padělatele Alfreda Toglara, u něhož už na počátku kariéry šly vysledovat evidentní komediální schopnosti. Domnívám se, že Padělek režiséra Borského jednoznačně patří k nadprůměrným dílům té doby, snímek rozhodně nenudí a příjemně překvapen uděluji nadprůměrné hodnocení.(9.7.2015)

Bylo příjemné sledovat, že někteří herci, které jsem až doposud viděla vyloženě jen v kladných rolích, umí perfektně i ty záporné a dokážou se do nich přepnout během jediného okamžiku a to tak věrohodně, až mi z jejich výkonu poklesla čelist. Nenazvala bych tenhle film hned komunistickou trapárnou. Pravda, byl trošku více rozvleklý, takže působil, že je mnohem delší, než je jeho skutečná stopáž.(8.12.2014)

"Abych řek pravdu, mně se hned nelíbil !!" A to mně zase joo !! ;) Ostatně Vladimír Menšík přece nikdy nezklamal, což rozhodně platí i v případě této nepříliš známé, nicméně vůbec ne špatné, detektivky režiséra Vladimíra Borského, byť se zde coby schopný padělatel Dvořáček alias Alfréd Toglar příliš neohřál, v polovině filmu totiž jednu koupí a odnesou ho nohama napřed.. Jistě, jedná se o záležitost silně poplatnou době svého vzniku, nicméně povětšinou velmi dobře především herecky zvládnutou, když už samotný casting slibuje velmi zajímavou podívanou.. Ono třeba vidět přesvědčivého Stanislava Neumanna v naprosto nečekaně záporné roli se divákovi jindy poštěstí jen těžko..(29.11.2014)

Oldschool tvar toho filmu pusobi solidnim dojmem. Dalsim pozitivem-prekvapenim je pak obsazeni roli, napr. zaporaka drsnaka hraje Neumann(!), femme fatale hraje Matulova(!), hlavniho detektiva Hanus, Mensika zastrelej(!) a Adamova tam beha skoro naha... Tohle jen tak nekde neuvidite. :) Film je misty trosku zmateny v tempu, ale zato pomerne akcni. Fajnsmekrum lze doporucit. 3+(29.11.2015)