České detektivní drama. Paní Olga nachází po návratu z kina svého manžela Karla Branda, s nímž se právě rozvádí, zastřeleného. Zdá se, že je to jasný případ sebevraždy, ale poručík Dušek z Veřejné bezpečnosti má podezření, že jde o vraždu, kterou, není to vyloučeno, neboť řada důkazů svědčí proti ní, mohla spáchat paní Olga. Dopis mrtvého manželce se zdá vyvracet jakékoliv pochybnosti, že by mohlo jít o vraždu. Poručík Dušek však pátrá dále. Mnohem více než on se však dozvídá o pravých okolnostech právní poradce paní Olgy Dr. Klimeš. Dozví se, že dopis je skutečně padělek a že Brandova smrt je ve spojitosti s rejdy protistátní bandy. Dlouho váhá, zda se má svěřit bezpečnosti, neboť se domnívá, že by tak svědčil ve prospěch Duškovy theorie, že vraždu spáchala paní Olga.... (Filmový přehled)

Tommassi3

"Abych řek pravdu, mně se hned nelíbil !!" A to mně zase joo !! ;) Ostatně Vladimír Menšík přece nikdy nezklamal, což rozhodně platí i v případě této nepříliš známé, nicméně vůbec ne špatné, detektivky režiséra Vladimíra Borského, byť se zde coby schopný padělatel Dvořáček alias Alfréd Toglar příliš neohřál, v polovině filmu totiž jednu koupí a odnesou ho nohama napřed.. Jistě, jedná se o záležitost silně poplatnou době svého vzniku, nicméně povětšinou velmi dobře především herecky zvládnutou, když už samotný casting slibuje velmi zajímavou podívanou.. Ono třeba vidět přesvědčivého Stanislava Neumanna v naprosto nečekaně záporné roli se divákovi jindy poštěstí jen těžko.. ()

Schlierkamp

Československé krimi, v němž díky vyšetřování (sebe)vraždy K. Branda s pochybnou pověstí přichází Veřejná bezpečnost na stopu padělatelské skupině. Snímek je na svou dobu překvapivě apolitický, scénář dobře napsaný a obsahuje dramatický zajímavý příběh se spoustou výborných hereckých výkonů. Hlavního vyšetřovatele poručíka Duška (F. Hanus), jenž nejvíce podezřívá manželku mrtvého (nepříliš atraktivní V. Matulová) chráněnou svým právním zástupcem a milencem dr. Klimešem (herecky slabý V. Vejražka), na chvíli lehce rozhodí spor o pravost dopisu na rozloučenou, avšak v závěru se svým týmem, v němž vyčnívá svým hollywoodským úsměvem a zjevem B. Švarc, polapí všechny členy seskupení konající protistátní činnost. Obávám se, že v tomto případě vedlejší postavy svým hereckým pojetím a elánem notně převyšovaly mdlé výkony výše zmíněných hlavních postav. Velmi dobře se předvedl V. Taub coby proradný dr. Horyna a zejména S. Neumann jakožto dokonale maskovaný šéf celé bandy, zejména ve scéně u výslechu, v níž se během vteřiny proměnil z lehce senilního postaršího profesora v temperamentního agresivního zločince. Za zmínku též stojí jedna z prvních rolí V. Menšíka (jenž byl ostudně v titulcích uveden jako Vladislav) v roli ´uměleckého´ padělatele Alfreda Toglara, u něhož už na počátku kariéry šly vysledovat evidentní komediální schopnosti. Domnívám se, že Padělek režiséra Borského jednoznačně patří k nadprůměrným dílům té doby, snímek rozhodně nenudí a příjemně překvapen uděluji nadprůměrné hodnocení. ()

ripo

V „Padělku" se hlásí ke slovu opět známý český detektivkář záplatek podle základních receptů klasické detektivky. Také v „Padělku" dovedl podle jednoduchého detektivkářského receptu „ukaž pachatele zločinu, který je předveden na začátku, až na samém konci", udržet napětí po celou dobu, dokázal diváka zaujmout tak, že přehlédne některé poněkud až trapné nedostatky nikoli příběhu samotného, ale jeho realisace, a celkové režijní archivální pojetí, které se snaží sice představit pracovníky naší bezpečnosti jako živé dnešní lidi a stejně tak i jejich protihráče a ostatní hrdiny, ale které přesto vytváří jen postavy vyztužené konvencí staré manýry. Filmový přehled 43/1957 ()

Vesecký

Fiker psal dobré detektivky a tohle byla jistě jedna z nich a s překvapivým závěrem.Ze začátku filmu se mi zdálo, že jsou některé dialogy trošku naivní, ale nakonec jsem se do děje vžil. Menšík stejně jako ve filmu 105 % alibi v záporné roli, stárnoucí Vlasta Matulová, ohromně sexy Jaroslava Adamová, málo veš filmu vídaná Otýlie Beníšková - a pak herecká klasika 50. let, to byli herci, na něž se dalo koukat. To, že banda padělávala dokumenty pro ilegální přechody hranic, může se leckomu ze zdejších diskutujících zdát venkoncem kladným počinem, mně samozřejmě nikoliv. Mimochodem pro pana Schlierkampa - pan Menšík měl v občance skutečně jméno Vladislav. ()

vitekpe

Oldschool tvar toho filmu pusobi solidnim dojmem. Dalsim pozitivem-prekvapenim je pak obsazeni roli, napr. zaporaka drsnaka hraje Neumann(!), femme fatale hraje Matulova(!), hlavniho detektiva Hanus, Mensika zastrelej(!) a Adamova tam beha skoro naha... Tohle jen tak nekde neuvidite. :) Film je misty trosku zmateny v tempu, ale zato pomerne akcni. Fajnsmekrum lze doporucit. 3+ ()

• Stejnojmenná tříaktová hra o charakteru člověka Eduarda Fikera poprvé vyšla v roce 1955. (NinadeL)