Útěk z Planety opic

Útek z planéty opíc

Rodinný / Sci-Fi / Drama

USA, 1971, 98 min

• tron

„Nemôžeme žiť v klamstve.“ – „Možno nebudeme žiť vôbec.“ Komentár obsahuje spoilery. V poradí tretia PLANÉTA OPÍC (po PLANÉTE OPÍC a DO VNÚTRA PLANÉTY OPÍC). Helikoptéra, letiaca nad oceánom, veži hlási objavenie kozmickej lode. Dá sa z toho usúdiť, že sme v budúcnosti, kedy sú podobné úkazy bežné, pretože to piloti hovoria unudeným tónom v hlase. Následne je kozmická loď vylovená na pobrežie a v nej... tri veľké, oblečené a hovoriace opice, chodiace po dvoch. Spočiatku ale nepovedia ani slovo (pripadá im to ako dobrý nápad...) a aj keď na sebe mali skafandre, vyliezli z kozmickej lode a vzali si so sebou tašku s vlastným oblečením (!), armáda ich spočiatku kŕmi pomarančmi (!) a zavrie do klietky (?). Postupne sa z primátov, ktoré vo svojom „predchádzajúcom“ svete pitvali ľudí (robili to skôr orangutany a gorily ľudí rovno zabíjali, ale aj šimpanzy majú čo-to za ušami), stávajú mediálne hviezdy. Keďže ale nedajú pokoj s rečmi o tom, že Zem raz ovládnu hovoriace opice a následne Modrá palnéta pre istotu rovno vybuchen, pre americkú armádu sa stanú nepriateľom č. 1. Už čoskoro si uvedomíte, že nemá zmysel rozčuľovať sa nad "blbosťou toho celého" - a necháte sa vyslobodzujúco unáša. Nedôstojné, rozpačité a zbytočné. Ale už dvojka bola príšerná. Trojka je zaujímavá pre sériu snáď len tým, že (do)vysvetľuje, ako došlo k tomu, že opice začali hovoriť a pre ľudstvo nastala „zlá doba“. Trojka končí zabitím Ziri, Corneliusa a ich mláďatka. Ako ale ukáže posledný záber, v skutočnosti ho Zira vymenila za ozajstné šimpanzie mláďa a svoje dieťa dala šimpanzej samici. Séria teda, bohužiaľ, môže žiť ďalej. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(16.10.2005)

• gouryella

Film, ktery tezi jen z toho, ze by mel byt jakymsi pokracovani vyborneho filmu Planeta opic - omyl je to jen podprumerna americka blbustka beckoveho typu.(7.8.2002)

• HellFire

Béčko s hloupým scénářem, které mě uráželo svým parazitováním na slávě Planety opic. Málem bych zapomněl. Opět ty masky... děs a hrůza, obzvlášť ta "gorila". Přesně ve chvíli, kdy jeli opičky nakupovat oblečení za doprovodu hudby z výtahu jsem si pro sebe řekl: "Doprdele, já se na to opravdu dívám".(6.5.2013)

• ConanVJ

Tak třetí část mě vůbec nenadchla a spíš mě nudila. Jasný, je zde vidět, jak by se lidi zachovali, kdyby se dozvěděli, jak to s nima skončí, ale to je tak vše. 40% :)(29.11.2014)

• BoPo

Kvalita ide z dielu na dielu dolu. Tento film len dokazuje, ako bol prvý diel série výborný.(21.3.2010)