Útěk z Planety opic

Escape from the Planet of the Apes

Útek z planéty opíc

Rodinný / Sci-Fi / Drama

USA, 1971, 98 min

I když jsem se snažil a i když mám opičky moc rád, tentokrát to na vyšší hodnocení nevytáhnu. Největší problém tohoto filmu je, že neměl vzniknout, dvojka prostě nepotřebovala žádné pokračovaní. Ale tenhle fakt jsem přijal, holt peníze jsou až na prvním místě. Musím ale uznat, že trojka má lepší scénář a hlavně nápad než předchozí díl a to se mi líbilo. Nicméně poslední půlhodinu jsem se opravdu nudil a z letargie mě "vzbudilo" až posledních deset minut. Prostě a jednoduše, na první díl ztrácí tento film hodně, na dvojku jen vlásek. 60 %.(20.10.2011)

• tron

„Nemôžeme žiť v klamstve.“ – „Možno nebudeme žiť vôbec.“ Komentár obsahuje spoilery. V poradí tretia PLANÉTA OPÍC (po PLANÉTE OPÍC a DO VNÚTRA PLANÉTY OPÍC). Helikoptéra, letiaca nad oceánom, veži hlási objavenie kozmickej lode. Dá sa z toho usúdiť, že sme v budúcnosti, kedy sú podobné úkazy bežné, pretože to piloti hovoria unudeným tónom v hlase. Následne je kozmická loď vylovená na pobrežie a v nej... tri veľké, oblečené a hovoriace opice, chodiace po dvoch. Spočiatku ale nepovedia ani slovo (pripadá im to ako dobrý nápad...) a aj keď na sebe mali skafandre, vyliezli z kozmickej lode a vzali si so sebou tašku s vlastným oblečením (!), armáda ich spočiatku kŕmi pomarančmi (!) a zavrie do klietky (?). Postupne sa z primátov, ktoré vo svojom „predchádzajúcom“ svete pitvali ľudí (robili to skôr orangutany a gorily ľudí rovno zabíjali, ale aj šimpanzy majú čo-to za ušami), stávajú mediálne hviezdy. Keďže ale nedajú pokoj s rečmi o tom, že Zem raz ovládnu hovoriace opice a následne Modrá palnéta pre istotu rovno vybuchen, pre americkú armádu sa stanú nepriateľom č. 1. Už čoskoro si uvedomíte, že nemá zmysel rozčuľovať sa nad "blbosťou toho celého" - a necháte sa vyslobodzujúco unáša. Nedôstojné, rozpačité a zbytočné. Ale už dvojka bola príšerná. Trojka je zaujímavá pre sériu snáď len tým, že (do)vysvetľuje, ako došlo k tomu, že opice začali hovoriť a pre ľudstvo nastala „zlá doba“. Trojka končí zabitím Ziri, Corneliusa a ich mláďatka. Ako ale ukáže posledný záber, v skutočnosti ho Zira vymenila za ozajstné šimpanzie mláďa a svoje dieťa dala šimpanzej samici. Séria teda, bohužiaľ, môže žiť ďalej. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(16.10.2005)

Rozpočet $2,5miliónaTržby USA $12,348,905Tržby Celosvetovo $-/65%/(9.8.2005)

Navázat na původní díly Planety opic bylo obtížné a ačkoliv se zřejmě tvůrci chvástali, jak to dokázali, tak se mi zdá, že to je spíš naopak. Jak si můžou vysvětlit, že budoucnost je taková jaká je, když se obyvatelé vrátily a vyzradily ji až po výbuchu, který původně neměl nastat? V tom případě mělo vše vypadat odlišně. Režie je aspoň průměrná, dodejme že snímek působí béčkově. Jediné co film drží na vodou je charisma dvou hlavních hrdinů, bez nichž by to bylo ještě bezradnější. Zbytečná zbytečnost...(28.10.2005)

• 5150

Slušný díl, který sice na atmosféru jedničky zdaleka nemá, přesto se mu dá věřit a navíc pobaví. Má dobrou hudbu (Jerry Goldsmith).(2.5.2008)

• - Spoiler: Corneilious a Zira měli být původně roztrhání několika dobrmany, ale scéna byla zavržena pro přílišnou brutálnost. (HellFire)

• - Ve filmu se oproti předchozích filmech objevují pouze tři lidé v opičích maskách a čtvrtý v gorilím kostýmu. (fiLLthe3DD)

• - Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978. (Dinsberg)