Útěk z Planety opic

Escape from the Planet of the Apes

Útek z planéty opíc

Rodinný / Sci-Fi / Drama

USA, 1971, 98 min

Jedno se Planetám opic nemůže upřít. A to, že konec filmu je vždy o třídu lepší, než jeho zbytek. Celkem příjemný film, který už ale nemá s původní planetou opic společného nic, jen dvě hlavní postavy. Trošku mě zarazilo, že to, co bylo v díle prvním hlavní pointou a vyznění filmu, zde tvůrci pohřbili(či na to zapomněli?) a od vyhlazení lidstsva sebou samým, přešli k opičímu převratu. Na druhou stranu potěšilo i něco, na co se nezapomnělo ani po 30-ti letech v Rise of the planet of the apes, aneb: "Nereptal. Jasně se vyslovil. Řekl jedinné slovo, které nesčlísněkrát předtím slyšel od lidí. Řekl...: ´Ne´ " "(15.1.2012)

Třetí opičí příběh sice ztrácí tu sílu předchozích dvou, ale přesto i nadále pokračuje v té hlavní linii. Tentokrát ovšem v jiném čase a relativně jiném čase. Pomineme-li, že dvě hlavní postavy představují mluvící a myslící opice (v mnohém inteligentnější než spousta lidí), jež přiletěli z budoucnosti, nejde v podstatě vůbec o klasické sci-fi, jakož spíše o sociální film, jež pokládá spoustu otázek a v souladu s předchozími díly nastavuje zrcadlo lidskému druhu. A ten pohled není hezký. Ovšem tenhle díl se od předchozích dvou trochu liší, neboť není tak jednoznačný a přímočarý a každého nutí pomyslet na to, jak by se tváří v tvář vědomí budoucí tragédie lidského druhu a celé zeměkoule obecně, zachoval a myslel sám. Neopomenutelný je také komediální a humorný rozměr filmu, Zira s Corneliem občas opravdu dost perlí. Jako závěr možné trilogie velmi ucházející film, z celkového pohledu je mnohem lepší než Do nitra Planety Opic.(14.8.2011)

Slusne pokracovani kultovni sci-fi...(31.3.2008)

• HellFire

Béčko s hloupým scénářem, které mě uráželo svým parazitováním na slávě Planety opic. Málem bych zapomněl. Opět ty masky... děs a hrůza, obzvlášť ta "gorila". Přesně ve chvíli, kdy jeli opičky nakupovat oblečení za doprovodu hudby z výtahu jsem si pro sebe řekl: "Doprdele, já se na to opravdu dívám".(6.5.2013)

• kiddo

Kdovíproč mi to ke konci čím dál víc připomínalo křížence Columba a King Kong žije. Nejspíš to bude proto, že v tomhle filmu tvůrci poslepovali dohromady dva světy, které spolu vůbec nijak nesouvisí; opice vytržené ze své reality a zasazeny do naší, to jednoduše nemá nejmenší šanci fungovat. A skutečně, většinu stopáže máte pocit, jako byste se dívali na detektivku kombinovanou se soudním dramatem, do které někdo čirou náhodou vlepil dva opičáky jako vystřižené z laciného sci-fi. Tvůrci se pokusili zachovat poutavost tématu tím, že tentokrát prohodili role obou plemen, problém je, že tomu chybí naléhavost faktu, že jde o člověka a jeho samotnou existenci a právo na život. V opicích se tohle najít a vytáhnout na povrch nepodařilo, jelikož ty zde slouží spíš jako domácí zvířátka a komické figurky. Logických chyb sice není tolik, jako u druhého dílu, zato jsou ale o to mohutnější: například už za ta neuvěřitelná vysvětlení a bezproblémové přijetí fakt, která se dříve řešila celý film, aniž by je někdo bral trochu vážně, měli někoho zavřít do cvokhausu. Postavy řeší něco, co by vůbec neměly vědět, nemají nejmenší problémy s aklimatizací, nedostanou infarkt z tisícovek inteligentních (?) mluvících (!) lidí. Děj nepromyšleně a plytce sází na rádoby šokující odhalování něčeho, co divák už dávno ví. No a vzhledem k tomu, že se pohybujeme v nám známém světě, je logické, že po nějakém napětí tu není ani opičí chlup. Nazývat ty mohutné železniční podpěry, které nesou děj, scénáristickými berličkami je hodně podceněné. Film se topí ve vysvětlování očividných nemožností, jako například jak se opice popírající možnost letu v pravou chvíli ocitly na nefunkční lodi, přiměly ji letět a ještě se s ní zvládly vrátit do minulosti, o závěrečné „šokující“ pointě ani nemluvě. Téhleté absurdní krkolomné honičce mezi dějovými paradoxy zkrátka nepomůže ani roztomilý šimpanzík zběsile útočící na moje mateřské pudy.(18.10.2005)

• - Spoiler: Corneilious a Zira měli být původně roztrhání několika dobrmany, ale scéna byla zavržena pro přílišnou brutálnost. (HellFire)

• - Ve filmu se oproti předchozích filmech objevují pouze tři lidé v opičích maskách a čtvrtý v gorilím kostýmu. (fiLLthe3DD)

• - Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978. (Dinsberg)